Τοσο καθαρό Μάρκο δεν ξανάκουσα!

νεα κυκλοφορία LP Μάρκου, απο mississippi records.
τοσο καθαρό Μάρκο δεν ξανάκουσα!

7 «Μου αρέσει»

Πως εγινε αυτο κυριε σπυρο; βρηκαν τις μητρες η βγηκε καμια καινουρια μεθοδος καθαρισμου;

εδω λέει.

These recordings, incredibly rare and expertly remastered, mark the height of rebetika,

δηλαδη

Αυτές οι ηχογραφήσεις, απίστευτα σπάνιες και επιδέξια remastered, σηματοδοτούν το απόγειο των ρεμπέτικων,

1 «Μου αρέσει»

Οπότε μιλάμε απλά για επεξεργασία (remastering) και οχι κάτι άλλο…
Να το πούμε όσο πιο απλά γίνεται, κάποιος με ενα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου “καθαρισε” την συγκεκριμένη εκτέλεση.

1 «Μου αρέσει»

Την συγκεκριμένη κόπια για να είμαστε ακριβείς, όλα ξεκινάνε από τον καθαρό 78άρη.

1 «Μου αρέσει»

Πολύ ενδιαφέρον.
Κάποτε είχα την “Σκύλα” σε μια ελληνική άθλιας ηχητικής έκδοση από κασέτα, και είχα νομίσει ότι άκουγα κάποιον στην ηχογράφηση μέσα στο ταξίμι, να λέει “μείνε”, θυμάμαι το είχα αναφέρει και στο Φόρουμ… προφανώς και ήταν κάποιος θόρυβος που μου προκαλούσε αυτή την αίσθηση.

Να πω βέβαια ότι το εξώφυλλο με εξέπληξε.
Θετικά, ως εικόνα, που νομίζω δεν είχα ξαναδεί, γιατί δείχνει τον Μάρκο σε μια αποκριάτικη χαλαρή στιγμή από κέντρο διασκέδασης.
Αρνητικά, γιατί νοιώθω ότι δεν είχε το χιούμορ ο Μάρκος να μασκαρευτεί, ακόμα κι έτσι μάγκας είναι, αμήχανος κάπως, κι αυτή η εικόνα δεν αντιπροσωπεύει κατ εμέ το συνολικά πονεμένο είναι του. Δλδ δεν θα την διάλεγα για εξώφυλλο, δεν ήταν κανένας αλλέγκρος τύπος σαν τον Παπαιωάννου΄για να το κάνω σημαία… Δεν πειράζει όμως και τόσο, ίσως, δεν νομίζω ότι θέλανε να τον “αποκαθηλώσουν”

2 «Μου αρέσει»

Αν κάνετε στην φώτο δεξιά η αριστερά, θα δείτε το περιεχόμενο του LP.

οσον αφορά τον καθαρισμό του υλικού, να ξέρετε, οτι χρειάζονται τεράστια αποθέματα επεξεργαστών.
δεν γίνεται σε PC κατ οίκον, οποιο πρόγραμμα και να έχεις.
ενα τέτοιο επαγγελματικό σύστημα κοστίζει 20000 +

για περισσότερα, ξεκινήστε απο εδώ.

2 «Μου αρέσει»

Στη φωτογραφία φαίνεται και ένας αρχαίος ενισχυτής. Μάλλον για τη φωνή του Μάρκου εφόσον έχει το μικρόφωνο μπροστά του.

Εν τω μεταξύ είναι σε τέλεια αναντιστοιχία με την περιγραφή που κάνουν:
“HEAVY, ENTRANCING TRANSMISSIONS FROM THE GREEK UNDERWORLD”
“Βαριές, σαγηνευτικές εκπομπές από τον ελληνικό υπόκοσμο.”

1 «Μου αρέσει»

Αν εννοούν κάτι και δεν το βάλαν απλώς έτσι για κράχτη, προφανώς θα εννοούν ότι είναι απίστευτα σπάνιο να πετύχεις καθαρή κόπια. Που ισχύει βέβαια. Οι ηχογραφήσεις από μόνες τους δεν είναι σπάνιες, όλες νομίζω γνωστές είναι. Σπάνια ηχογράφηση σημαίνει άλλο πράγμα.

Όπως το πάρει κανείς.

Κατ’ αρχήν ούτε εγώ νομίζω ότι ήξερα τη φωτογραφία, άρα αυτή είναι όντως σπάνια. Από κει και πέρα, βλέπω να γράφει πάνω πάνω με μεγάλα γράμματα «ΜΑΡΚΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ - ΕΙΝΑΙ ΠΙΚΡΟΣ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ», και μια εικόνα με τον μάγκα, με το πονεμένο αυτό ύφος, εν μέσω σερπαντίνων και αποκριάτικης ξεφάντωσης. Έχει πολλά να πει η φωτογραφία. Τι είναι το καρναβάλι; Είναι βασικά μια κραυγή «δεν είναι πικρός ο θάνατος, αντίθετα είναι αστείος», επειδή ακριβώς κατά βάθος είναι πικρός και προσπαθούμε να το ξορκίσουμε.

Να πω παρεμπιπτόντως ότι σερφάρισα λίγο στο σάιτ και εξεπλάγην βλέποντας ότι, τώρα που το βινύλιο μετά από δεκαετίες έχει ξαναπάρει τ’ απάνω του, εξακολουθεί να καλλιεργείται και η (ξεχασμένη, νόμιζα) τέχνη των εξωφύλλων. Ρίξτε μια ματιά, έχει ενδιαφέρον…

2 «Μου αρέσει»

Εγώ πάντως άκουσα, σε αντιπαράθεση με την ρημαστεριασμένη, τη Σκύλα από ένα δικό μου ΜΡ3 του σκληρού μου, που βεβαίως αδυνατώ να θυμηθώ από πού το βρήκα. Η ποιότητα (αλλά και η ταχύτητα) και των δύο δειγμάτων είναι πολύ κοντά .

Mississipirecords ειναι και τα mortika. Δεν προλαβαίνω τώρα όμως να δω αν είναι το γνωστό cd που είχε βγει με αυτόν τον τίτλο ή αν αυτό εδώ είναι άλλο δισκάκι. Αν θυμάμαι καλά, εκείνο ήταn της rounder, που είχε κυκλοφορήσει μία σειρά με ρεμπέτικα σε καθαρότερες από τις γνωστές ηχογραφήσεις γενικώς.
Various - Mortika - Recordings From A Greek Underworld 2LP (Mississippi Records/Canary Records 2009) - YouTube

Αντίθετα βέβαια από τη φτγρ του οπισθοφύλλου, που είναι η πιο κλισέ φωτογραφία σ’ όλο το ρεμπέτικο σύμπαν.

Χωρίς να κάτσω να κάνω συγκριτικό τεστ, έχω την εντύπωση ότι η Σκύλα εδώ στο LP είναι πολύ πιο καθαρή από τις περισσότερες ηχογραφήσεις 78στρ στις οποίες υπάρχει ευρεία εύκολη πρόσβαση. Βασικά, αυτό μοιάζει σαν να ηχογραφήθηκε τώρα. Συνήθως τα 78ρια μοιάζουν σαν να ηχογραφήθηκαν τότε που όντως ηχογραφήθηκαν, δηλαδή πριν 70-100 χρόνια, φέροντας τα αντίστοιχα σημάδια του χρόνου.

όπου σημάδια χρόνου = ξύσιμο. Το δικό μου ΜΡ3 δεν έχει ξύσιμο.

Δημιουργία αρχείου 6/7/2017. Πάντως, τώρα που ξανασυγκρίνω, ο ήχος των παιδιών του Μισσισίπι είναι πολύ πιο κρυστάλλινος.

Και κάτι άλλο: στο Μισσισίπι ακούω “μέσ’ στη σκοκεινιά” (όχι σκοτεινιά)

καλύτερα να είχε ξύσιμο, παρα το “κλάμα” της κασέτας που έχει.
ειναι για κλάματα :cry:

Πράγματι, το παρατήρησα κι εγώ. Σαν να έλεγε «Κοκκινιά», που όμως τελικά δεν το λέει. Νομίζω ότι έχω ακούσει να το λένε, ως παράκουσμα, «μες στην Κοκκινιά με πόνο», και να που, ενώ βέβαια είναι λάθος, τελικά δεν είναι και εντελώς αδικαιολόγητο.

Πρέπει να είναι σαρδάμ του Μάρκου, δεν μπορώ να φανταστώ να είναι εκ των υστέρων αλλοίωση της ηχογράφησης.

O Koυνάδης πάντως έχει από χρόνια αποφανθεί: σκοτεινιά. Μήπως είναι πράγματι σαρδάμ, οπότε να αποδεχτούμε το Κοκκινιά;

ρωτησα το Τόνυ Κλάιν, αν ξερει κατι για την παραγωγή αυτη.
ιδού η απάντηση και οπως θα δείτε δεν ειναι πολυ μακρυά μας…

< Digital restoration and mastering by Timothy Stollenwerk

All disc transfers 24/96 from his own collection made by Stavros Kourousis, except Skyla m’ekanes kai liono from the collection of Ilias Barounis, also transferred by Stavros. A fantastically clean disc!!!

I made all the translations of Stavros text and of the song lyrics for the booklet, with some help from a friend.>

1 «Μου αρέσει»

Μα τα παιδιά του Μισισσίπι έχουν κάνει και άλλες δουλειές με τον Τόνυ και το Σταύρο!

αυτός ειναι ο
Timothy Stollenwerk.

συμπαθητικό στουντιάκι! ε?

1 «Μου αρέσει»