FENDER SUPER REVERB

παιδια θα ηθελα τα φωτα σας στο θεμα του ενισχυτη.
μου φερανε εχτες εναν super reverb 76.
1 το καθαρο καναλι εχει reverb?
2 ειναι σωστη η σειρα ΟΝ --standbay ----standbay—off?
3 γινετε να μπει σε κονσολα η μονο με μικροφωνο απο τα ηχεια του:245:

εχω εναν fender 62!πιστευω πως δεν εχει διαφορα με τον δικο σου λειτουργικα!αν εννοεις την αριστερη πλευρα(normal) οχι δεν εχει reverb!για την σειρα που θα τον ανοιγεις και αντιστροφα,μετα το on θα περιμενεις λιγο να ζεσταθουν οι λαμπες,και καπακι το standby!για την τριτη ερωτηση καποιος ποιο ειδικος!:088:

φιλε μου γεια σου.εσυ το μπουζουκι που το βαζεις στο normal h στο vibrato. εχεις κανενα πεταλακι μπροστα?:088:

Κοίταξε στο πίσω μέρος της κεφαλής του ενισχυτή να δέις αν έχει έξοδο line out. Αν έχει το στέλνεις από’ κει στην κονσόλα. Κατά την γνώμη μου αυτή η λύση δέν έχει καλό ηχητικό αποτέλεσμα. Προτιμότερο είναι να βάλεις ένα δυναμικό μικρόφωνο μπροστά απο τα μεγάφωνα του ενισχυτή. Σ’αυτή την περίπτωση όμως πρέπει να παίζει σιγά η ορχήστρα γιατί αλλιώς θα αναγκαστείς να ανεβάσεις την ένταση του μικροφώνου και θα έχεις μικροφωνισμούς.

Η καλύτερη λύση για μένα είναι να συνδέσεις το μπουζούκι σ’ένα DI που να έχει διπλή έξοδο. Τη μία να την στείλεις στον ενισχυτή και να τον χρησιμοποιείς για monitor, και την άλλη να την στείλεις στην κονσόλα και να φτιάξεις από’ κει τον ήχο στα εξωτερικά ηχεία.

γεια σου βασιλη.το κολπο αυτο το ξερω,αλλα θελω να δωσω στην κονσολα την προενισχυση του fenderαυτο τον γλυκο ηχο που βγαζει.γιατι με τα δικα του ηχεια σους γαμους δεν καλυπτομε.line out πισω δεν εχει. το solitaire που εχω το βαζω κατευθειαν στην κονσολα αλλα εχει εξοδο line out

εχω και γω fender twin 30 χρονια τωρα απο την πειρα μου θα σου πω οτι το line out βγαζει φυσημα κ.α. δεν ειναι λυση οπως ηπαν και παραπανω μονο με μικροφωνο soure 57 μπορει κατι να κανεις, τωρα τον εχω στο υπογειο 6,7 χρονια ασε που ηθελα μια περιουσια καθε 10 μηνες για καινουργιες λαμπες.

φιλε μου γεια σου.εγω εχω το solitaire αλλα ο ηχος του fender ειναι αλλο.απλα στους γαμους δεν ακουγετε ο καημενος γιατι τα watt των αλλων ηχειων ειναι παρα πολλα.ο μονος τροπος ειναι να μπει στην κονσολα αλλα πως?:mad:

Τσακος, ο καλύτερος τρόπος που είδα από άλλους, και αυτός που έκανα όσα χρόνια δούλευα ως ηχολήπτης είναι ο εξής: Για να μεταφέρει κανείς τον ήχο ενός ενισχυτή (αν του αρέσει ο ήχος του ενισχυτή και θέλει να μεταφέρεται όσο ατόφιος γίνεται) σε κάποια άλλη πηγή (π.χ. κονσόλα) είναι να βάλει ένα μικρόφωνο μπροστά από το ηχείο του ενισχυτή, όπως γράφτηκε και πιο πάνω.
Το μικρόφωνο sm57 είναι πολύ γνωστό γιαυτήν την μεταφορά.

Και να έχει lineout το μηχάνημα να αποφεύγεις να βγάζεις έτσι το μπουζούκι σου, βγαίνει ο ήχος στεγνός, σαν να ακούγεται μαζί και μία μύγα, χωρίς όγκο.

Τα D.I. boxʼs δεν φημίζονται για τέτοια εξυπηρέτηση στο μπουζούκι (παρόλο που μπορεί να πετύχει καμιά φορά) παρά μόνο στο ηλεκτρικό μπάσο και στα πλήκτρα (δες σκίτσο).

Τα σκίτσα είναι από ένα βιβλίο του PeterBursch.

Τα σκίτσα είναι από ένα βιβλίο του Peter Bursch.