Cyprus Folk Music

Guys forgive me if my topic is a little irrelevant but I am a Cypriot PhD music student and I created this website and forum in order to come into contact with Cypriots of the Diaspora. If you are interested please have a look and let your friends know.

http://www.cyprusfolkmusic.com

Καλωσόρισες στη παρέα Αντιγόνη!

Μπράβο, πολύ ωραία η σελίδα σου, και πολύ ενδιαφέρον το θέμα της έρευνάς σου. Και πίστεψέ με, δεν είναι καθόλου άσχετο με το φόρουμ.

Είμαστε πολύ κοντά! Εγώ κάθομαι στο Bristol. Πόσο είναι, 2 ώρες; Εδώ έχουμε οργανώσει ομάδα παραδοσιακού ελληνικού χορού, και παρ’όλο που έχουμε Κύπριους στην ομάδα μας, δεν ξέρει κανείς παραδοσιακούς Κυπριακούς χορούς. Μας ενδιαφέρει πολύ να μάθουμε για τους χορούς και τη μουσική παράδοση του νησιού γενικότερα.

Να είσαι καλά, κι ελπίζω να σε γνωρίσουμε!

Φιλικά,

Πάνος

Αντιγόνη καλωσόρισες. Ενδιαφέρουσες οι σπουδές σου. Σου εύχομαι κάθε επιτυχία. Ένα πολύ καλό βοήθημα για σένα πιστεύω ότι είναι το βιβλίο του δασκάλου μου του μακαριστού Άρχοντα Πρωτοψάλτη Θεόδουλου Καλλίνικου: Κυπριακή Λαϊκή Μούσα. Εκεί μέσα θα βρεις τα κυριότερα δημοτικά τραγούδια της Κύπρου γραμμένα με χαρακτήρες της Βυζαντινής Μουσικής και της ευρωπαϊκής. Και μια συμβουλή: Δεν μπορείς να εμβαθύνεις όσο πρέπει στη δημοτική μουσική αν δεν είσαι γνώστης της Βυζαντινής Μουσικής. Θα το καταλάβεις φυσικά στη πορεία. Γι αυτό σου συστήνω ανεπιφύλακτα όταν βρεις τον απαιτούμενο χρόνο να παρακολουθήσεις και μαθήματα Β.Μ. Σε χαιρετώ από τη Κύπρο.
Αυγουστής

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!

Αυγουστή δεν θα μπορούσες να έχεις περισσότερο δίκαιο - μιλώ σχετικά με το πόσο σημαντικό είναι να ξέρεις βυζαντινή μουσική. Έχω υπόψη το βιβλίο που λές και μάλιστα ήταν η πρώτη σημαντική προσπάθεια - εργασία που έγινε για την συλλογή της παραδοσιακής μας μουσικής και πάνω στην οποία βασίστηκαν πολλές αν όχι όλες από τις μετέπειτα εργασίες.

Πάνο πρόσθεσα ένα καινούργιο link στην ιστοσελίδα μου http://www.cyprusfolkmusic.com/index_files/Page1325.htm
και κάτω από τον τίτλο Cyprus Folk Music υπάρχουν κάποιες ωραίες πληροφορίες για τον κυπριακό χορό.

Να 'στε όλοι καλά.