CD για "μελέτη"

Γεια χαρα παιδια αν και νέος στην παρεα σας μου έχει κάνει εντύπωση η άγαπη σας για το Ρεμπέτικο…
Ειμαι πιτσιρικας (19χρ) και παίζω 5 χρόνια μπουζούκάκι θα ήθελα να μου προτίνεται μερικά cd,συλλογές,με παλίες εκτελέσης τραγουδιών ή ακομα και ταξιμια…Εχω ήδη τα αφιερώματα του Νταλαρα για τον Μαρκο και τον Τσιτσάνη και αρκέτα του Ξαρχάκου τα οποια με βοήθουν να βγάζω “τραγουδάκια”
Ευχαριστω εκ των προτέρων
καλως σας βρήκα

γεία σου ρε μανώλη,βλέπω είσαι και πειραιώτης σα και μένα.λοιπόν και γω 20 χρονών είμαι και μαθαίνω ακόμα.κοίτα οποιοδήποτε cd με αυθεντικες εκτελέσεις πέσει στα χέρια σου είναι ιδανικό για μελέτη…δε σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο,ανάλογα με τα γούστα σου πάρε όποιο θες.Στα καταστήματα θα βρείς αρκετά.Έχε υπόψη σου τη σελίδα http://rebetiko.sealabs.net(τις τελευταίες μέρες δε λειτουργεί) δε ξέρω γιατι,αλλά εκεί θα βρείς περίπου 2500 τραγούδια τα περισσότερα αυθεντικές εκτελέσεις.

Καλώς τα παιδιά.
Μανώλη, αυτό που σου λέει ο Ευτύχης είναι σωστό.
Ευτύχη, κουβαλάς πάρα πολύ βαρύ όνομα! Ενας από τους δασκάλους μου (χωρίς να το ξέρει ο ίδιος) είναι ο φυσικός Ευτ. Μπιτσάκης. Έχεις κάποια σχέση;

Παιδία γιατι δε δουλεύει το Link?

εδω και μερες δεν δουλευει …

αν μάθω θα σας το πω παιδιά

Αγαπητέ Κώστα ναί είναι συγγενής μου ο καθηγητής…πρώτος ξάδερφος του παππού μου.
Να προσθέσω ότι έχω καταενθουσιαστεί με τη πρόταση σου για την ίδρυση Μπουζικού Ωδείου.(Χαρά και μελέτη μαζί…).Αλλά βλέπω είσαι Θεσσαλονίκη…εγώ σπουδάζω Χίο αυτό το καιρό.

Ευτύχη,

νομίζω ότι ο ΚΚ ΤΜ μετά χαράς θα συζητούσε το ενδεχόμενο franchise του ΜπουζουκΩδείου στη Χίο; Άντε ΚΚ κάνε την αρχή να ξεκινήσουμε κι εμείς εδώ κάτω στην πρωτεύουσα…

Το Μπουζικό Ωδείο ίσως είναι καλή ιδέα για μουσικούς ή τέλος πάντων ανθρώπους που βγάζουν το ψωμί τους από τέτοιες δουλειές. Είναι full time απασχόληση αυτή, δεν είναι παίξε - γέλασε.

Ισαάκ. και Φραντσάϊζ κάνουμε και Ιρακτσάϊζ κάνουμε. Ο σκοπός ο καλός κάνει και τα μέσα καλά.

Όπα…τι ακούω παίζει περίπτωση να γίνει “Μπουζουκικό” Ωδείο???

“Μπουζικό Ωδείο” διότι είναι τρισύλαβο, ευέλικτο και πολυσήμαντο: όπως Μουσικό, όπως Μπουζούκι, όπως Booze.
Το αν θα γίνει ή όχι δεν το ξέρω, πάντως οι φίλοι μου στην Αθήνα κρατάνε ανοιχτό εδώ και πολλά χρόνια ένα “Μπουζικό Σπουδαστήρι”.

Να υποθέσω ότι το “Μπουζικό Ωδείο” θα έχει κι άλλα καλά εκτός μουσικής;
Γιατί -για όσους δεν το γνωρίζουν- μπουζεία στη Μάνη λένε τα γουρουνόπουλα…

Καταπληκτικό.

Πρόκειται τελικά για δόκιμο όρο που… απλά δεν έχει λεξικογραφηθεί ακόμα.

Θα στείλω ραβασάκι στον Μπαμπινιώτη.

καλή σου μέρα κώστα,θα θελα οποσδήποτε πληροφορίες για το “Μπουζικό Σπουδαστήρι” που έχουν οι φίλοι σου στην αθήνα να έρθω σε επαφή μαζί τους.ευχαριστώ

Ευτύχη, καλωσήρθες στη παρέα!

θα σε ρωτούσα και γω για τον καθηγητή, αλλά με πρόλαβε άλλος… όπως σου είπαν και τα παιδιά, καλό θα είναι να πιάσεις πρώτες εκτελέσεις - η ποιότητα της ηχογράφισης καμιά φορά τρομάζει, αλλά του δίνει και κάτι το γνήσιο, το ρομαντικό - πάντως αυτές οι εκτελέσεις είναι αξεπέραστες…!
Προσωπικά δεν θα άρχιζα μιμούμενος την μουσική από το αφιέρωμα του Νταλάρα.
good luck.

Ευτύχη, το μπουζικό εργαστήρι το διαχειρίζονται άλλοι. Γράψε στον αδμίνωρα του site να σου πει.

Δούλεψε η σελίδα http://rebetiko.sealabs.net ΓΙΟΥΠΙ!

προσοχή μόνο να μην κρυώσετε!
καθόσον “μπουζικό” μπορεί ναναι κι αυτό που φέρνει “μπούζι”,δηλαδή κρύωμα!