Article on the "orientalising" of rebetica

Γεια σας παιδιά,

Συγνώμη που το μήνυμα αυτό δεν είναι στα ελληνικά, αλλά το έχω στείλει και αλλού στα αγγλικά και βαριέμαι να το μεταφράσω. Όμως οι περισσότεροι εδώ ξέρουν τα αγγλικά τόσο καλά όσο εγώ, οπότε δεν πιστεύω να υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Hi again,

Here’s an interesting article on the “oriental wave” in Greek music.

http://www.geocities.com/hydragathering/holst3.html

The references to Kazantzidis singing Kaldaras is interesting in connection to the “indoprepi” songs discussed in “Indoprepon Apokalypsi”-I have a hunch that a fair share of the “tourkogyftika” songs Holst-Warhaft refers to are in fact Indian movie songs! The reference to Tsitsanis “Oriental” (and somewhat parodical-I think he’s actually poking fun at the “Oriental” myth in these songs) tunes like “Arapines” is also interesting, since Tsitsanis is often mentioned for his severe criticism of composers like Kaldaras who adapted Indian movie songs. Of course, as Ambatzi-Tasoulas comment in their book, he would probably turn in his grave if he heard all the “araboprepi” pop songs which flood the 90’s Greek music market!:wink:

Take care, Eva

Cambridge
1 April 2003

Dear Forum People,

Glad to see from Eva’s letter that our Archive at http://www.geocities.com/HydraGathering has its uses.

For your information, if any of you are in the area of Cambridge UK on Saturday 14 June, we are organising a big Rebetiko Picnic.

If you wish to attend, please send your contact details to rebetology@yahoo.com.

Also to remind you that our annual HYDRA REBETIKO GATHERING will be held this year on 16-19 October. We look forward to seeing Forum folks there.

We particularly welcome people who may be interested in presenting a paper to the conference. This year’s sub-theme is “Rebetiko and Women and the Rebetiko Women”.

Another mailing about the conference will be coming round shortly [and in Greek too…].

With best regards,

Ed Emery

Γειά σου Εύα,

ελπίζω να… υπάρχεις, και… συγνώμη για τα τρία χρόνια καθυστέρηση
να απαντήσω σε αυτό το μήνυμα (χεχε) αλλά είχα… άλλες ασχολίες
και μόνο αμυδρά ήξερα την ύπαρξη αυτού το φόρουμ αυτά τα 3 χρόνια.

[quote=“eva”]
Γεια σας παιδιά,
Συγνώμη που το μήνυμα αυτό δεν είναι στα ελληνικά, αλλά το έχω στείλει και αλλού στα αγγλικά και βαριέμαι να το μεταφράσω…
[…]
Here’s an interesting article on the “oriental wave” in Greek music.

http://www.geocities.com/hydragathering/holst3.html

The references to Kazantzidis singing Kaldaras is interesting in connection to the “indoprepi” songs discussed in “Indoprepon Apokalypsi”-I have a hunch that a fair share of the “tourkogyftika” songs Holst-Warhaft refers to are in fact Indian movie songs!

I agree with you, and with… Tsitsanis.

Επειδή αυτός ο ήχος που συχαίνομαι (και τον συχαινόταν ΚΑΙ ο Τσιτσάνης
αλλά… δεν έχει ξεκαθαριστεί αν δεν έκανε και ο ίδιος περίπου τα ίδια)
είναι εμπόδιο σε πάρα πολλά πράματα, θέλω να συντάξω μία “μαύρη λίστα”
ρεμπέτικων τραγουδιών που είτε είναι πολύ φτωχά σε στίχους, είτε πολύ
φτωχά σε μουσική δομή, με ειδικό υποκατάλογο “για φτύσιμο χοντρό και
παντοτινά παγκόσμια”, που να περιέχει ΟΛΕΣ τις “κλοπές ινδικών / αραβικών
/ τουρκικών Κόπυάϊτ”, ΟΛΑ τα κομμάτια που αποτελούν ελεεινότατες (και
νομικά καταδικαστέες) ΑΣΥΣΤΟΛΕΣ ΚΛΟΠΕΣ τραγουδιών άλλων λαών, που
σήμερα… μας τα… τσαμπουνάνε ξανά και ξανά σαν ΔΗΘΕΝ “ρεμπέτικα” και
“ελληνικά”.

Εχω θιχτεί ΠΑΡΑ πολύ άσχημα γιατί βλέπω σε πάρα πολλούς Μουτζαχεντίν
του ρεμπέτικου έναν υπέρμετρο εγωισμό, μια υπεροψία πάνω από τα σύννεφα, και μία αηδιαστική αγένεια και υποτίμηση ΚΑΘΕ άλλου είδους
μουσικής εκτός από αυτή που ακούνε (αν και δεν δημιουργούνε τίποτα).

Γι’ αυτό, θέλω να τους ΤΡΥΠΗΣΩ ΤΑ ΑΥΤΙΑ και ΤΑ ΜΥΑΛΑ. Αγρίεψα πολύ
γιατι με είπαν… καμπούρη (και “σφακιανιάκη”, δηλαδή 100 φορές καμπούρη).
(γκρρρ…)
Θέλω να υπάρχει λίστα με ΙΝΔΙΚΑ και ΑΡΑΒΙΚΑ και ΤΟΥΡΚΙΚΑ κομμάτια
(με την ΚΛΟΠΗ 100% αποδεδειγμένη) που να ΣΒΥΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
από τη λίστα των “νόμιμων ελληνικών ρεμπέτικων”.

Στείλτε πληροφορίες με ινδοαραβικά. Το εγχείρημα ξεκίνησε ήδη.

Γιώργος
(διασκευαστής του Βαμβακάρη σε trance)

Αγαπητέ Outsider, χαλάρωσε λίγο… Ξεχνάς ότι βρίσκεσαι σε ένα φόρουμ για ρεμπέτικα; Η συζήτηση μαζί σου ξεκίνησε με έναν προβληματισμό σου. Όμως μην το παρακάνεις… Αν είμασταν σε πραγματικές συνθήκες, οι περισσότεροι άνθρωποι που συνομιλούν μαζί σου μέσω του φόρουμ δε θα άνοιγαν καν συζήτηση μαζί σου διότι δε θα τους ενδιέφερε το θέμα.
Και να σου πω, είναι λογικό να μην ενθουσιάζονται, όπως και εσύ φυσικά που πολλές φορές βλέπεις τις δημιουργίες των ανθρώπων ως εν-δυνάμει διασκευές. Σε κάθε είδος μουσικής υπάρχουν προβλήματα και ανησυχίες. Όμως οι άνθρωποι που αγαπούν ένα είδος μουσικής έχουν μάθει να ξεχωρίζουν τις πατάτες από τα διαμάντια, οπότε νομίζω ότι πρέπει την πρωτοβουλία σου να την αφήσεις για κάποιον καλύτερο γνώστη των συνθηκών αλλά και της ίδιας της μουσικής αυτής.