Archive through March 17, 2002

Μανο, το
[16] 32 32 [16] 16 [16] 32 32 [16] 32 32
δεν είναι ενιάσημο. Είναι 8 δέκατα έκτα. Ακόμα κι αν σου έφυγε κάποιο 1/16 πάλι κάνει 9/16 που -λυπάμαι, αλλά - δεν είναι σωστό.

Κάποιος μετράει με τις πατούσες του εδώ.
Κάποιος έχει φάει κάτι ληγμένο.

Κύριε Μανο,είστε ο πιο αδύναμος κρίκος.

Λυπάμαι.

Κ

Μεγάλε, τζάμπα διαφωνούμε - αν βρεθούμε together θα το λύσουμε είτε με το χαρτί και με μολύβι είτε με κάνα ούζο.

Εφτιαξε ο καιρός για όσους δεν το πήραν είδηση ρεεεεεε!

Φερρη, αυτό πρέπει να το ακούσω

Σπύρο, μαύρα μάτια κάναμε ρε φίλε. Τι χαμπάρια;

Ρε παιδιά τί γίνεται εδώ; Αν κάνετε τα ίδια κι όταν κάποιοι από το forum μαζεύεστε για να παίξετε (το ότι παίζετε κάποτε μαζί συνάγεται από τα γραφόμενα σας) βάζω στοίχημα ότι αντί πενιές, μπάσα κι αρπισμούς κοπανάτε μόνο τα ούζα και το ρίχνετε στην πάρλα! Πήγα να συνοψίσω τί γράψατε και μου βγήκε η πίστη!

Σ’ ότι αφορά τους ρυθμούς νομίζω μπλέκουμε τα πράγματα χωρίς να το θέλουμε. Καταρχήν όλοι οι ρυθμοί που αναφέρθηκαν αποτελούν παραλλαγές στον τρόπο που κτυπούμε το ζεϊμπέκικο. Έτσι έχουμε ρυθμούς 9/4, και 9/8. Θα προσπαθήσω να τους χωρίσω σε δύο κατηγορίες:

Σημείωση: Μ=Μπάσο και α=αρπισμός

ʼλφον: Ρυθμοί 9/4
Νέο ζεϊμπέκικο, δηλ. (8,4,8) (4,4) (8,4,8) (4,4,4). Όλοι ξέρουμε πώς παίζεται στην κιθάρα και δε χρειάζεται ανάλυση.

Το παλιό ζεϊμπέκικο πρόκειται ουσιαστικά για ΑΡΓΗ ΑΠΟΔΟΣΗ του ζεϊμπέκικου και οι κιθαρίστες το παίζουν με κτυπήματα της πέννας προς τα κάτω μόνο.

Βήτον: Ρυθμοί 9/8
Καρσιλαμάς (8,8) (8,8) (8,8) (8,8,8) “Πέντε χρόνια δικασμένος”, “Γυφτοπούλα στο χαμάμ”
(Μ,α) (Μ,α) (Μ,α) (Μ,α,α)

Καμηλιέρικο (8,16,16) (8,8) (8,16,16) (8,8,8,) “Τα ματόκλαδα σου λάμπουν”, “Του Βοτανικού ο μάγκας” (Μ,α,α) (Μ,α) (Μ,α,α) (Μ,α,α)

Αγριλαμάς (8,8) (8,8,8) (8,8) (8,8) παίζεται στην κιθάρα με (Μ,α) (Μ,α,α) (Μ,α) (Μ,α) όπου Μ=Μπάσο και α=αρπισμός. “Τα παιδιά της γειτονιάς σου με πειράζουνε”

Αττάλικο όπως το ανάλυσα στο πρώτο μου μήνυμα.

Φυσικά υπάρχουν κι άλλες παραλλαγές. Ο Νίκος Παπάζογλου λ.χ. είναι μάνα σ’ αυτά γιατί παίρνει το μέτρο όπως το ξέρουμε αλλά συχνά ξεκινά από διαφορετικό σημείο του.

Όλη αυτή η συζήτηση που κάνουμε γίνεται (κατά την ταπεινή μου γνώμη) για ένα πολύ απλό λόγο: H καταγραφή όλων αυτών των στοιχείων δεν έχει ολοκληρωθεί (και θα καθυστερήσει ακόμη λίγα χρόνια) γιατί η ελληνική μουσική είναι ακόμα ζωντανή και εξελισσόμενη, σε αντίθεση με την κλασσική ή “ευρωπαϊκή” μουσική που και ιστορία έχει και η εξέλιξη της έχει επιβραδυνθεί σημαντικά. Κάποιες ώρες νιώθω πολύ τυχερός όταν βλέπω ότι η κόρη μου που πλησιάζει να πάρει το πτυχίο της στο πιάνο και παίζει και synthesizer σε νεανικό συγκρότημα μένει εντυπωσιασμένη με τους δρόμους που παίζω στην κιθάρα και τους λαϊκούς ρυθμούς. Αλλά πού θα πάει! Κάποια στιγμή, πολύ σύντομα, θα ανέβουν στα μάτια των νέων και οι σπουδές στη λαϊκή μουσική και τότε ίσως βρουν το μουσικό δρόμο τους πιο εύκολα.

Σημείωση: Προς θεού! δεν ισχυρίζομαι ότι αυτά που έγραψα είναι η μόνη αλήθεια! Θα χαρώ πολύ να διαψευστώ με επιχειρήματα άλλων φίλων του forum.

Ρε Μπαγιόκο, αυτά τα 9/4 (το λές “νεο ζεϊμπέκικο”) άμα τα πολλαπλασιάσεις επί 2 δεν θα πάρεις το
[16] 8 16 [8] 8 [16] 8 16 [8] 8 8 ???

Απο πότε άρχισε να διαφέρει το 9/8 από όλα τα 9/X όπου Χ=κάποια δύναμη του 2;

Αν διαφοροποιείται ως προς την τεχνική στο παίξιμο της κιθάρας άντε να το καταλάβω, αλλά “μαθηματική” εξήγηση… γιοκ!

Ας είναι. Συμφωνώ πάντως για την αιτία της διαφωνίας. Τα ίδια έγραψα κι εγώ.

Να είσαστε καλά ρε παιδιά. Χαίρομαι που υπάρχει βαθύ ενδιαφέρων στα παλιά ρεμπέτικα τραγούδια. Ζώ και εργάζομαι εδώ και δύο χρόνια στην Κωνσταντινούπολη, χαίρομαι παλιά ρεμπέτικα τραγούδια με τους δικούσ μας ρωμιούς της πόλης αλλά και με τούρκους φίλους της ρεμπέτικης κουλτούρας.

Μεγάλε Baglaman, άμα το πολλαπλασιάσεις και Χ 256 (δηλ 2 στην 8η)το ίδιο θα βγαίνει. Δηλαδή να περιμένουμε και ζεϊμπέκικο με ρυθμό 288/256;
Όσο για το βοτάνι… γιοκ! Αν το είχα θα το έδινα στην κόρη μου έστω και με μετάγγιση.
Όσο για τους μηχανικούς, έχεις δίκιο. Αλλά αυτά γινόντουσαν τον καιρό του Τσάρου. Τώρα, πού… Τσαρος;

Εντάξει ρε Κώστα, εκ παραδρομής έγραψα 2 32α στο τέλος εννοώντας 16α. Ο ρυθμός είναι εννιάσημος. Τέλος πάντων, άν τύχει και βρεθούμε ποτέ θα τα βρούμε σίγουρα!

Οσον αφορά του μηχανικούς, μήπως υπάρχουν κάποιοι στο forum που δεν είναι; Πολύ παράξενο!

Αντώνη Φιλιππίδη, ρίξε κάνα mail ρε ψυχή! Μάνος Χρυσοφάκης εδώ!

Καλά κρασά

Μάνος

Είναι και κάποιο κομμάτι της Ethnic-Jazz μουσικής, του Νοτιοαφρικάνου (Abdullah Ibrahim) και πρώην Αμερικάνου (Dollar Brand) μουσικού, που λέγεται ISHMAEL, και έχει εντάξει την Σούφικη μυητική λειτουργία που λέγεται ΖΙΚΡ. Είναι συγκλονιστικό κομμάτι, και είναι γραμμένο σε συνεχή εναλλαγή 7/8 και 9/8.
Παπά πα παμ, Παπαπαπά πα παμ…
Σε τελική ανάλυση δηλαδή, τεσσάρι, αλλά που ακούγεται ως κουτσό!
ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ!!!

Τη μορφή του ζεϊμπέκικου πάντως που έγραψα αν και όντως το έχω ακούσει σαν ‘νέο ζεϊμπέκικο’, δεν ξέρω κάτα πόσο όμως είναι, γιατί το χω ακούσει ξεκάθαρα σε προπολεμικές ηχογραφήσεις να το βαράει η κιθάρα ή ο μπαγλαμάς του Μπάτη. Στα ρεμπέτικα δηλαδή Μπαγιόκο, ακόμα και στα παλιά, υπάρχει και αυτό που αναφέρεις εσύ και το λεγόμενο νέο. Απλώς πρόκειται για παραλλαγές του ίδιου σχήματος.

Πιστεύω ότι ο όρος ‘νέο ζειμπέκικο’ (άλλοι το λένε σκυλέ) προέρχεται από το γεγονός ότι σχεδόν όλα τα σύγχρονα ζειμπέκικα (και προπάντων τα σκυλάδικα) χτυπιούνται με αυτόν τον τρόπο. Πάντως στα κλασικά ρεμπέτικα αν μη τι άλλο δεν ήταν διαδεδομένος αυτός ο τρόπος παιξίματος.

Μάνο, το γεγονός ότι τα σύγχρονα ζεϊμπέκικα χτυπιούνται με αυτό τον τρόπο οφείλεται, πιστεύω, στο γεγονός ότι είναι πιο ανάλαφρος σε αντίθεση με το παλιό που σαν χορός ήταν πιο βαρύς, πιο λεβέντικος, πιο νταλκαδιασμένος, αφού ήταν μια έκφαση μαγκιάς, σούρας κ.λ.π. Έλα όμως που στη σύγχρονη κοινωνία το ζεϊμπέκικο το χορεύουν περισσότερο οι γυναίκες; Τότε οι μάγκες το χορεύανε με το σακκάκι περασμένο στον ώμο και χωρίς περιττές φιγούρες. Το χόρευαν σκυφτοί, σχεδόν στο ίδιο σημείο και οι φιγούρες ήταν περισσότερο λικνίσματα του κορμού, ανατάσεις ή εκτάσεις των χεριών και κινήσεις της κεφαλής μπρος-πίσω. Η έκφραση επίσης του προσώπου ήταν πολύ σημαντική ώστε να δείχνει το σεβντά ή τη χαρά του χορευτή. Στην αντίπερα όχθη είναι αυτό που βλέπουμε να γίνεται σήμερα (κυρίως στα σκυλάδικα) όπου άντρες και γυναίκες “χορεύουν” ζεϊμπέκικο με συγκεκριμένα ανάλαφρα βήματα (λες κι είναι χασάπικο), και χρειάζονται 20 τετραγωνικά μέτρα ο καθένας για να δείξει όχι τα αισθήματα, αλλά τις χορευτικές του “ικανότητες”.

Εδώ συμφωνώ με τη ρήση ότι: “Από τον καιρό που οι γυναίκες άρχισαν να χορεύουν ζεϊμπέκικο και οι άντρες τσιφτετέλι άρχισε να χαλάει ο κόσμος”.

Ο ζεϊμπέκικος “στον τόπο”, όπως τονε λέγανε, είνα στην ουσία ο ζεϊμπέκικος της φυλακής, όπου δεν υπάρχει πολύς χώρος ανάμεσα στα στρώματα. Χορεύεται και ως βηματισμός μπρος-πίσω, σ’ έναν στενό διάδρομο 3-4 μέτρων μήκος.
Κατά τα άλλα, θα σε καταπλήξω αν σου πω πως το “τσιφτετέλι” χορεύεται στη Νουβία (ʼνω Αίγυπτος) και στο Ουάντι (κοιλάδα του Νείλου), ως αντικρυστός πολεμικός χορός, με κοντάρια (τα λένε ναμπούτ) στα χέρια, ως μονομαχία.
Κατά τα άλλα φυσικά, συμφωνώ γιά το μπάχαλο.

Για το καμηλιέρικο:
Ιστορικό μέρος:
Μια απ’ τις επικρατέστερες απόψεις λέει ότι έχει τις ρίζες του στου καμηλιέρηδες της Β. Αφρικής, οι οποίοι το χόρευαν για να ξεπιάνονται απ’ τα πολύωρα ταξίδια τους. Από κει μεταφέρθηκε στην Ελλάδα απ’ τους ναυτικούς μας, μέσω Αλεξάνδρειας και Σύρας. Θεωρείται ο κατ’ εξοχήν “φυλακόβιος” χορός, μέσω του οποίου ο μάγκας απόδειχνε ότι ανα πάσα στιγμή είναι έτοιμος “να την κάνει”, “να την σαλτάρει”.
Τεχνικό μέρος:
Δε θα μπω στον κόπο να κάνω αναλύσεις τύπου ΚΚ. Αλλωστε, σε αντίθεση μ’ αυτόν, δεν είμαι καλός σ’ αυτά. Μεταφέροντας την πείρα μου με παραδείγματα, θα πω ότι το καμηλιέρικο ξεκαθάρισε μέσα μου όταν άκουσα ένα οργανικό με ομώνυμο τίτλο από το Χάρη Λεμονόπουλο. Πεντακάθαρο παράδειγμα γνωστού καμηλιέρικου είναι το “Χαϊδάρι” των Στ. και Μ. Βαμβακάρη, από τα “Ρεμπέτικα της Κατοχής”, με τον (θεέ μου συγχώρα με) Γ. Νταλάρα. Και το “Αντιλαλούν οι φυλακές”, φυσικά στην πρώτη του εκτέλεση με το Μάρκο, είναι καμηλιέρικο.
Επίσης θα συμφωνήσω με τον ΚΚ στο ότι με όποια ταχύτητα κι αν παίξεις το τραγούδι (είτε έχεις κλασσικό σασμάν είτε σειριακό), το ζεϊμπέκικο είναι ζεϊμπέκικο και ο καρσιλαμάς είναι καρσιλαμάς.
ΑΝ

ΥΓ. Ρε κουφάλες, περιμένατε να παντρευτώ για ν’ ανοίξετε καμιά κουβέντα της προκοπής;

Είναι τρόπος αυτός να μας αναγγέλλεις το γάμο σου… κατόπιν εορτής; Σα δε ντρεπόμαστε λέω εγώ! Γιά τιμωρία σου λοιπόν, προτείνω στους υπόλοιπους να οργανώσουμε ένα bachelor party, με… τσιφτετελούδες και ζεϊμπέκηδες, κι εσύ (υπό την εποπτεία της γυναίκας σου φυσικά) να παρακολουθείς και να μη… συμμετέχεις…
΄Αντε, βρε ʼρη, να μας ζήσετε, και να κάνετε κομπανίες τα παιδιά και τα εγγόνια…
Πολύ το χαρήκαμε, και στα δικά… των ανύπαντρων ανδρών τε και γυναικών…
Φέρρης

ΥΓ
Και άκου να δεις, αυτά τα ύποπτα περί φυλακής σε συνδυασμό με το γάμο, να τ’ αφήσεις, έτσι;

Φίλε ʼρη θερμά συγχαρητήρια. Να ζήσετε ευτυχισμένοι και καλούς απογόνους. Όσους σε πειράζουν, …άστους να σφυράνε. Όλοι μας (ή σχεδόν όλοι) χωρέψαμε το χορό του Ησαϊα. Προσωπικά θα τον ήθελα σε ρυθμό …9/8!! Πολύ θα το γουστάριζα μάγκα μου.
Πάντως, σημασία στη δική μας ρεμπετο-τρέλλα, μετά το γάμο μας, είναι να γουστάρει και η γυναίκα μας ή -τουλάχιστο- να μη “πέφτει παντόφλα” για τις μουσικές μας προτιμήσεις και το χόμπυ μας… Είδα να σπάνουν δίσκοι και να κακοποιείται αξιοπρεπές πικάπ από …“αντιφρονούντες” και μονίμως διαφωνούντες επί του θέματος συζύγους! Ευτυχώς φίλε μου που δεν συνέβει σε μένα προσωπικά και ελπίζω να μη συμβεί σε κανέναν από το forum (ούτε ψύλλος στο κόρφο μας. Φτου-φτου).

Σ.Π.

ʼρη τέκνον μου,
σου εύχομαι, έστω και αργοπορημένα, να ζήσετε και να ευτυχήσετε μέχρις βαθέως γήρατος, μετά πολλών και αξίων απογόνων.

Επί τη ευκαιρία και λαβών αφορμή από τη δυσάρεστη εμπειρία που ανέφερε ο Σάκης θα ήθελα να παραθέσω κάποιες συμβουλές, ως έγγαμος, προς ρεμπετο-μπουζουκο-φορουμ-λάτρεις που επιθυμούν να έλθουν εις γάμου κοινωνία:

Σε γάμο πριν να πορευθείς
θα πρέπει να προσέξεις
και να βρεις πρόσωπο σωστό
σε ντράβαλα μην μπλέξεις.

Να ξέρει και να εκτιμά
αυθεντικές αξίες:
ρεμπέτικα και λαϊκά
και άλλες μελωδίες.

Κι αν το πρωί με τον καφέ
θες να κτυπούν τα τέλια,
να μη γλιστρά από δίπλα σου
όπως γλιστρούν τα χέλια.

Στο Ιnternet σαν κάθεσαι
για τις ανακοινώσεις
να μη σου βγάζει την ψυχή
πότε θα τελειώσεις.

Να ξέρει και να δέχεται
σωστά τις εξηγήσεις,
ώστε να αποφεύγονται
πολλές παρεξηγήσεις.

Γιατί μπορεί, για πάρτι σου,
ν’ αλλάζει τους κορσέδες
κι εσύ από τον πόθο σου
να βάζεις αμανέδες.

Το όργανό σου ν’ αγαπά
κι αλλού να μην κοιτάζει,
θες joy-stick να ‘ναι αυτό,
θες μουσική να βγάζει.

Είθε να ευτυχούμε άπαντες μετά των συντρόφων μας.

Μπράβο φίλε Λεωνίδα, εκπληκτικό το …άσμα!
Έπιασες απόλυτα τον πόνο του ρεμπετόφιλου-φορουμιστή-συλλέκτη-νταλγκαδιάρη-ρεμπετοακροατή, αλλά άτυχου συζυγοπληγέντα κακομοίρη. Τι τον ήθελε τέτοιο γάμο; Να μη χάσει τη …κρέμμα;
Φτου και πάλι φτου στο κόρφο μας. Αμήν.

Σ.Π.

Μόλις θυμήθηκα πως “Τα ούλα σου” στο οποίο βασίστηκαν οι “Φυλακές” του Μάρκου, ηχογραφήθηκαν και μ’ άλλους στίχους, και τον τίτλο “Γιαννούσαινα” (βάλε φωτιά στον αργελέ).