16 Ρεμπέτικα Τραγούδια - Δημήτρης Μυστακίδης

Kυριε Δημητρη,

Μηπως η CORT κιθαρα που λετε ειναι της σειρας earth 900 η καποια αλλη?
Που μπορω να βρω και γω μια παλια καλη ρεμπετοκιθαρα (Παναγη ,απαρτιαν ,αλεξανδρη ή αλλη )που να παιζει ακομα ?Παιζω και εγω το ιδιο ειδος μουσικης και με ενδιαφερει πολυ να εχω μια αυθεντικη παλια ελληνικη λαικη κιθαρα και οχι μια ρεπλικα συγχρονου ελληνα ή ξενου κατασκευαστη.Αν ηθελα κατι τετοιο θα ειχα παραγγειλει στον Καρελλα η Σπουρδαλακη η σε αλλον .

Επισης θα ηθελα να μου δωσετε καποια στοιχεια τεχνικα για τις παλιες κιθαρεσ που εχετε.δηλαδη τι καμαρωμα εχουν ,τι παχος καπακιου και απο τι ξυλα αποτελουνται.θα μπορουσα να τις δω καποια στιγμη στην Αθηνα?

Σας ευχαριστω και συγχαρητηρια για την νεα σας δουλεια.Η ηχογραφηση σας mp3 sto rebetiko.gr ηταν εξαιρετικη και αποτελεσε για μενα και τον συμπαιχτη μου εφαλτηριο για περισσιτερη μελετη στο ειδος του παλιου κλασσικου πλεον ρεμπετικου τραγουδιου.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΤΣΙΟΥΣΤΑΣ

Ο Αλεξανδρής είναι σύγχρονος οργανοποιός (απ τους πιο ονομαστούς στη Σαλλλονίκη) .Επομένως κιθάρες του μπορείς να ακούσεις και να παίξεις όποτε περάσεις απ την Τούμπα(κάτω απ το γήπεδο όχι μέσα),που έχει το εργαστήριο του…

Προτείνω το Φόρουμ, εν είδη βραβείου, να χαρίσει στον Δημήτρη μιάν Epiphone Stathopoulos της Gibson! Και να γράψει τη διεύθυνση του Φόρουμ πάνω, να καμαρώνουμε…

Αυτή είναι!

Έλα ντέ!Εγώ έψαχνα πολλά χρόνια απο δω και από κεί και την βρήκα τελικά απο το internet!Πάτησα Απαρτιάν στο google και μου έβγαλε μια αγγελία στην Χρυσή Ευκαιρία!!!

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.Άν κάποιος ξέρει και μπορεί μπορώ να του αφήσω τις κιθάρες μία μία για να ξεπατικώσει τα σχέδια και να μας πληροφορήσει για τα τεχνικά στοιχεία.

Ρε Βαγγέλη πλάκα με κάνεις;;;;

κιοφτέδια μη σε κάνει, Δημήτρη!

Δε σβήνεται με τίποτα!

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
Τωρα εαν σε πειραξε το Κυριε ,εγω τουλαχιστον ετσι συνηθιζω να απευθυνομαι αρχικα σε ανθρωπους που δεν γνωριζω και δεν με γνωριζουν.

Παντως απο οτι καταλαβα το να βρει κανεις παλια ρεμπετοκιθαρα ειναι θεμα καθαρης τυχης.Η cort900 κιθαρα που μου προτεινεις δεν αποδιδει τον dry, πριμαδορικο ,μεσαιο ηχο που ειχαν οι παλιες κιθαρες οι οποιες υποψην ειχαν καμαρωμα εγκαρσιο που εκοβε καποιες αρμονικες και οχι x-bracing οπως εχουν οι σημερινες ακουστικες .
Παντως οποιος γνωριζει τεχνικα στοιχεια για την κατασκευη των παλιων ελληνικων λαικων κιθαρων μπορει εαν θελει να τα καταθεσει και να υπαρξει ενας δημιουργικος διαλογος .Η ΟΡΓΑΝΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ειναι ενα απο τα χομπυ μου.

βαγγελης

Πλάκα κάνω ρε Βαγγέλη,Μην αρπάζεσαι!!

Δημητρη ,τα μεροκαματα για τετραωρο λαικο προγραμμα με δυο η τρεις μουσικους που παιζουν στην Θεσσαλονικη που κυμαινονται? Εγω εδω στην Αθηνα παιρνω 65 με 70 ευρω την βραδια παιζοντας σαββατοκυριακα και θεωρειται σχετικα καλο μεροκαματο.Ποσα παιρνουν οι επωνυμοι-εσυ ας πουμε που εχεις μεριδιο στην δισκογραφια και συγγραφικο εργο και αρκετες φανταζομαι γνωριμιες.Ειναι θεμα μαγαζιου,αφεντικου ,ποσοι απαρτιζουν ενα συγκροτημα?
Εαν ειναι αδιακριτη η ερωτηση δεν χρειαζεται να απαντησεις με νουμερα.
Παντως οσον αφορα τις ρεμπετοκιθαρες με ενδιαφερει να μαθω για το τεχνικο -κατασκευαστικο τους μερος.Εχεις υποψη σου καποιον που θα μπορουσε να με βοηθησει χωρις να σκεφτεται οτι θα του κλεψω την τεχνη?

ΠΑΙΖΩ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ…

διαφωνω με το παραπανω γιατι τα λεφτα που παιρνει κανεις για την δουλεια αυτη δεν ειναι αρκετα για να ζει οικογενεια…
Πρωτα ειναι το μερακι και μετα τα φραγκα,αλλωστε ειμαστε καλλιτεχνες…Αμα ΗΘΕΛΕς φραγκα να γινοσουν γιατρος…

Βαγγελης

Λεξικό Τεγόπουλου-Φυτράκη:

[<αγγλ. humour (= κέφι) < λατιν. humor (= υγρασία, χυμοί του σώματος)]
(το) άκλ. ουσ. πνευματώδης αστεϊσμός, εύθυμη διάθεση που εκδηλώνεται με άκακη ειρωνεία, και προκαλεί στους άλλους διασκέδαση ή ευχάριστη διάθεση | μαύρο χιούμορ, μορφή χιούμορ που αντιμετωπίζει δραματικές καταστάσεις με τρόπο κυνικό | αίσθηση του χιούμορ, η ικανότητα κάποιου να εκφράζεται με χιούμορ ή να εκτιμά το χιούμορ

Η έλλειψή του έχει παρατηρηθεί ορισμένες φορές και σε αυτό το φόρουμ. Ευτυχώς υπερτερούν οι έχοντες αυτό !

Katsibox, σου προτείνω να αλλάξεις πάραυτα την υπογραφή σου, για να μην παρεξηγηθούν μαζί σου όλοι οι Γιώργηδες της Ελλάδας.

γιώργος (κάποιος @%*#! έχει το ίδιο όνομα με εμένα !)

ΥΓ: By the way, καλά που δε σε λέν Βαγγέλη :112:

Y.Γ. ΒΥ ΤΗΕ WΑΥ Kala Poy Den Se Lene Kai Isaak…

[QUOTE=dimitris69;147356]Δημητρη ,τα μεροκαματα για τετραωρο λαικο προγραμμα με δυο η τρεις μουσικους που παιζουν στην Θεσσαλονικη που κυμαινονται? Εγω εδω στην Αθηνα παιρνω 65 με 70 ευρω την βραδια παιζοντας σαββατοκυριακα και θεωρειται σχετικα καλο μεροκαματο.Ποσα παιρνουν οι επωνυμοι-εσυ ας πουμε που εχεις μεριδιο στην δισκογραφια και συγγραφικο εργο και αρκετες φανταζομαι γνωριμιες.Ειναι θεμα μαγαζιου,αφεντικου ,ποσοι απαρτιζουν ενα συγκροτημα?

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι το αφεντικό της “Πριγκηπέσσας” λέγεται Σφίγγος! ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Δημητρη ποσο αγορασες τα ρεμπετοκιθαρα?Επαιζαν απο την αρχη η χρειαστηκαν διορθωσεις και σεταρισμα?

Βαγγελης…

Την κιθάρα του Αλεξανδρή την πηρα το 1996 500.000 δρχ.Όπως και το λαούτο που έχω από τον ίδιο κατασκευαστή άργησαν πολύ να παίξουν αλλά τελικά έπαιξαν και μάλιστα πολύ καλά.
Στην απαρτιάν έκανα ένα μικρό σετάρισμα κυρίως στους καβαλάρηδες και τα τάστα και άν θυμάμαι καλά την πήρα 500 ευρώ.

Γειά σου ρε Πρόεδρε!!!

ευχαριστω Δημητρη.Παντως πολυ ακριβως ο Αλεξανδρης για το 1996Σημερα δηλαδη ποσα θα ηθελε για μια ρεμπετοκιθαρα?.
Δεν μου ειπες ομως για τα μεροκαματα της νυχτας στο ειδος αυτου του τραγουδιου.

βαγγελομαγκας…

φίλε Δημήτρη,
έψαξα στο ίντερνετ για το μοντέλο Guild που αναφέρεις και…τίποτα. Αντίθετα, βρήκα TAYLOR DN-5. Μήπως είχες κατά λάθος βάλει guild ?

http://www.elderly.com/new_instruments/items/DN5.htm

Εχεις δίκιο, το μοντέλο είναι Dl 5-nt.

μου θυμιζει τον αξεχαστο κατσαρο. και βλεπω μεγαλο σεβασμο στηνπαραδοση. το προτεινω στουσ φιλουσ μου αλλα στεναχωριεμαι που υποψιασμενοι ανθρωποι δεν γνωριζουν αυτες τις ωμορφες προσπαθειες.