🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Εγώ τα έχω απλοποιήσει, όλα τα λαούτα είναι συγκερασμένα, είτε με τάστα είτε με μπερντεδες.
Εδώ βέβαια το “αταστο” κάποιες φορές εννοεί ασυγκεραστο και άλλες φορές απλά χωρίς τάστα όπως το παράδειγμα της λαφτας.

Εντάξει, αλλά ποτέ δεν άκουσα να λένε άταστο ένα όργανο με μπερντέδες. Λειτουργικά το τάστο κι ο μπερντές είναι το ίδιο πράγμα, και από κει και πέρα μπορεί να είναι (α) σταθερό ή κινητό, (β) σε συγκερασμένη διάταξη ανά ημιτόνιο ή σε διάφορες άλλες διατάξεις.

Ή να μην υπάρχει καθόλου! (Που δεν σημαίνει κατ’ ανάγκην ασυγκέραστο, πολλά άταστα όργανα παίζονται συγκερασμένα παρόλο που μπορούν και ασυγκέραστα.)

1 «Μου αρέσει»

Και πάλι εμφανίζεται σαφέστατα η ασυμφωνία στους όρους! Προσωπικά, ένα όργανο όπως η κιθάρα ή το μπουζούκι το ονομάζω “όργανο με τάστα” και “συγκερασμένο”. Όταν έχει μπερντέδες που δεν μετακινούνται (στεριανό / νησιώτικο λαούτο) το ονομάζω “συγκερασμένο”. Όταν οι μπερντέδες σχηματίζουν μόρια (λάφτα) “ασυγκέραστο” και όταν το τάστο δεν έχει τίποτα (βιολί, λύρα) τυφλό.

Νόμιζα πως έχουν τάστα αυτά τα 2. Βέβαια δεν έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά δεν μου φαίνονται μπερντεδες τα διαχωριστικά τους.
Πάντως και εγώ συνήθως ακούω το “συγκερασμενο” και “ασυγκεραστο”, τον διαχωρισμό που ανέφερες Νίκο δεν τον ήξερα παρόλο που μου ακούγεται λογικός.

Όχι, είναι μπερντέδες. Κανονικά μετακινούνται, όχι τόσο για μικροδιαστήματα όσο για διόρθωση του σφάλματος από σκεβρώματα κλπ. Τώρα τελευταία έχει βγει και το κόλπο με τους αμετακίνητους μπερντέδες, που δεν περνάνε από πίσω αλλά από μια τρύπα κάθετα στο μπράτσο, σαν βελονιές τρόπον τινά, και δεν ξέρω σε τι εξυπηρετεί.

Εντωμεταξύ, το αν ένα όργανο έχει τάστα ή μπερντέδες ή τίποτε είναι τελείως διαφορετικό ζήτημα από το τι διαστήματα παίζει. (Για παράδειγμα, σάζι με σταθερά μεταλλικά τάστα τύπου κιθάρας αλλά στα συνήθη διαστήματα του σαζιού έχω δει εδώ και τουλάχιστον 25 χρόνια.)

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι οι Ούγγροι έχουν υιοθετήσει διάφορα όργανα που ήταν παραδοσιακά της Τρανσυλβανίας και της ουγγρικής της κοινότητας, αλλά δεν παίζονταν στη σημερινή Ουγγαρία, αυτό πρέπει να περιλαμβάνεται στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Σαν να ‘χω την εντύπωση ότι η Τρανσυλβανία, που ανήκει στη Ρουμανία αλλά κατοικείται κι από τους δύο λαούς, έχει δικό της πολιτιστικό πρόσωπο, σχετικώς ιδιαίτερο και σχετικώς ενιαίο. (Μετ’ επιφυλάξεων…)

Διορθώνω, όχι οι Ούγγροι γενικά και αόριστα αλλά το κίνημα της δεκαετίας του 1970 αναβίωσης των λαϊκών χορών σαν διασκέδαση και όχι σαν φολκλορική παράσταση, υιοθέτησε σε μεγάλο βαθμό την παράδοση της Τρανσυλβανίας, ίσως γιατί στην Τρανσυλβανία οι λαϊκοί χοροί ήταν ακόμα ζωντανό και όχι μουσειακό φαινόμενο.

Κι ένα του Μητσάκη:

3 «Μου αρέσει»

ειναι ο μπαστας, η ο αθανασιου απο την αιγινα…??

μιας και βγηκε απο την αναμόχλευση.

“Για σε μεθώ κάθε βραδιά”

12/6/1948

Κιθάρα, ΚΑΡΙΠΗΣ ΚΩΣΤΑΣ

Μπουζούκι, ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Μπουζούκι, ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

C__Inetpub_vhosts_greekdiscography.gr_httpdocs_Images_Records_111020_DG 6722  B copy

1 «Μου αρέσει»

1 «Μου αρέσει»

“της γερακίνας γιος”

Πρώτη εκτέλεση:
Βασίλης Τσιτσάνης & Λιζέτα Νικολάου 1975.

R-4544274-1367922894-9941

1 «Μου αρέσει»

δλδ η ενορχηστρωση ειναι του ιδιου του τσιτσανη…?

ο κυρ Παναγιώτης ο Συριανός μας θύμησε και το
“μαννα που με μεγάλωσες”
των Καλδάρα - Τσαουσάκη 1952

Κιθάρα: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ
Μπαγλαμάς: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΠΑΝΟΣ
Μπάσο: ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΠΥΡΟΣ
Μπουζούκι: ΚΑΛΔΑΡΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ, Μπουζούκι: ΚΛΟΥΒΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

1 «Μου αρέσει»

ολοκληρο και καθαρο!

4 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»