🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Από αυτόν εδώ λέει επηρεάστηκε κι ο Χιώτης, ε;

Τώρα για τους Χειμερινούς Κολυμβητές τι να πω! Η πιο καλή συναυλία που έχω πάει ποτέ στη ζωή μου. Πριν κάμποσα χρόνια, καλοκαίρι, μέσα στο δάσος στην Αγία Παρασκευή με καλοκαιρινή μπόρα. Να σταματάνε με τη βροχή και να ξεκινάνε πάλι 3 -4 φορές, Να έχει πάει δυο τρεις η ώρα το πρωί και μην θέλουν να κατέβουν από την σκηνή με τίποτα.

5 «Μου αρέσει»

Να ανοίξουμε κανένα σύλλογο φίλων “χειμερινοι κολυμβητές” όπως έχουν του Καζαντζίδη.

Ε λοιπόν, ήμουν κι εγώ σε αυτή την συναυλία! Πρέπει να ήταν πριν το 2000, και ο Μάλαμας ακόμα σχετικά άγνωστος, ή κάνω λάθος; Θυμάμαι τους κακόμοιρους τους ηχολήπτες να σκεπάζουν τις κονσόλες και να προσπαθούν να σώσουν τον εξοπλισμό, ενώ ο Μπακιρτζής ανέβαινε μόνος του επί σκηνής για να συνεχίσει. Καλούσε έναν-έναν τους μουσικούς και σιγά σιγά ξανάρχιζε το λάιβ!

2 «Μου αρέσει»

Νίκο δεν ήταν ο Μάλαμας τότε. Χρονιά δεν θυμάμαι αλλά σίγουρα κάπου κοντά στο 2000 -2002. Το σκηνικό με τον Μπακιρτζή ήταν όπως το περιέγραψες ακριβώς. Η συναυλία ήταν στο πλαίσιο συναυλιών που διορργάνωνε η ΕΡΤ και από τις 10 μέχρι τις 12 μεταδίδοταν ζωντανά στο ραδιόφωνο. Θυμάμαι οτι είχε είτε χαμηλό εισιτήριο (κανά 5-ευρο) έιτε δωρεάν γιατί είχε πολλούς μπαρμπαδες από την περιοχή που με την πρώτη στάλα που έπεσε την έκαναν ενώ εμείς κάτσαμε μέχρι τέλους.

1 «Μου αρέσει»

Ε τότε το έχω συνδυάσει με κάποια άλλη του Μάλαμα παρόμοια εποχή. Αυτή με τους Χειμερινούς όμως, μου έχει μείνει! Πρώτος στο κάλεσμα υπό βροχή είχε ανταποκριθεί ο Βόμβολος, και πιο δύσκολα ο Παπαδάμου αν δεν με απατάει η μνήμη μου…

1 «Μου αρέσει»

Κάπως έτσι το θυμάμαι και εγώ. Χαρακτηριστικά ο Φλώρος Φλωρίδης που είχε διάφορα πνευστά τα έβαλε στην άκρη και έπαιξε μόνο ένα σαξόφωνο που το σκούπιζε συνέχεια από τα νερά.

2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Ηχογράφηση του 1958 από τα αρχεία της Ελληνικής Ραδιοφωνίας με τον Νάξιο λαουτιέρη Δημήτρη Φυρογένη η οποία αναμεταδόθηκε πρόσφατα απο το κρατικό ραδιόφωνο. Στην εισαγωγή, η παρουσιάστρια αναφέρει ότι το κομμάτι είναι «βέρσα σε ρυθμό μπάλλου». Στην αρχή έχει ταξίμι αλλά το κυρίως μέρος δεν είναι μπάλλος. Πιο πολύ σε ζεϊμπέκικο μού φέρνει.

3 «Μου αρέσει»

Είναι ζεϊμπέκικο, αν και κάνει λάθη στον ρυθμό. Και ίσως και γνωστό, δεν μπορώ να θυμηθώ τι μου θυμίζει… Παρά ταύτα, στο ταξίμι είναι εξαιρετικός.

Η παρουσιάστρια πρέπει να διαβάζει λάθος τίτλο. Πάντως «βέρσα» για τις φράσεις του μπάλου είναι όρος γνωστός στη Νάξο, άρα θα υπήρχε και κάποιο τέτοιο κομμάτι στα αρχεία τους κι έγινε μπέρδεμα.

εγω ούτε ζειμπέκικο ακουω ούτε λάθη.

ταξίμάρα κιουρντι και μέτρο 4ρι παίζει συνεχώς🙂
Περικλή μάλλον σου θυμίζει καραπιπέρη αϊντινικο/ριξε τα μαλλιά σου πίσω (που όντως είναι ζεϊμπέκικο)

1 «Μου αρέσει»

Tεσσάρι κανονικότατο ακούω κι εγώ, χωρίς λάθος.

1 «Μου αρέσει»

Και μένα το «ρίξε τα μαλλιά σου» πίσω μου θύμισε. Τώρα, δεν ξέρω τι είναι το τεσσάρι αλλά με το συγκεκριμένο κομμάτι, μπάλλο (που μας λέει η παρουσιάστρια), εγώ δεν χορεύω.

Πιθανότατα, Γιάννη μου, επειδή δεν είναι Σιφνιός ο παίκτης…

!!!
Έχετε δίκιο, το ξαναπροσπάθησα. Μια χαρά σωστό τεσσάρι είναι. Προφανώς, επειδή μου θύμιζε κάποιο ζεϊμπέκικο, έψαχνα να βρω τα 9/8 και όπου κάποιο έλειπε άκουγα λάθος. Τι σου είναι οι προσδοκίες…

Δύσκολο να φανταστείς τι ρυθμό θα βάραγε αν μπροστά ήταν ένα βιολί. Πάντως επειδή ούτε εμένα μου θυμίζει μπάλο, και ιδίως κανέναν μπάλο που να ξέρω, επιμένω (λιγότερο έντονα όμως τώρα) στην πιθανή εξήγηση του λάθος τίτλου. Αλλά θα μου πεις, κι αν δεν είναι μπάλος, τι είναι; Συρτός; Πάλι δεν πολυπάει. Απλό γύρισμα του ταξιμιού; Ίσως…

Μια χαρα μπαλος ειναι. Και καραμπινατος θα ελεγα…

Δε θα τό ΄λεγα. Ο ρυθμός και η χρονική αγωγή είναι σαν του μπάλου, αλλά ο τονισμός δεν λέει “Σηκωθείτε για μπάλο", ούτε και για συρτό. Είναι πολύ στακάτος.

Ποιος μπάλος είναι; Οι μπάλοι της Νάξου δεν είναι πολλοί, 5-6, άντε να σου βάλω δέκα. Τέτοια εποχή, δεκ. '50, η Νάξος δε ζούσε περιορισμένη στα σύνορά της, μέχρι και τσάμικα έχω ακούσει που έπαιζαν (και πολύ καλά!), οπότε ας πούμε ότι δεν είναι μπάλος της Νάξου αλλά άλλος. Και πάλι, ποιος;

“Για μια Γυναίκα Χάθηκα”

Ακορντεόν: ΜΑΡΓΑΡΩΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ, Κιθάρα: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ, Μπαγλαμάς: ΜΑΛΤΕΖΟΣ ΛΟΥΚΑΣ, Μπουζούκι: ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

3 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Παλτουδιές αγοράσατε; Άντε γιατί η βόμβα έρχεται…