🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!


Καλημέρα σας. Ακουγοντας σημερα αυτο το τραγουδι μονο για ερμηνεια απο Καζαντζιδη δε μοιαζει. Εχω την εντυπωση πως τραγουδαει ο Κηρομυτης.
1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα @ΓιωργοςΚαββαδιας! Καλωσόρισες στην παρέα μας! :smiley:

Ναι είναι γεγονός, η φωνή δεν μου φαίνεται να είναι του Καζαντζίδη (εκτός και αν είχε βραχνιάσει όταν τραγούδαγε το τραγούδι αυτό! :laughing:)

(Τι καταπληκτικό κομμάτι…)

1 «Μου αρέσει»

Κι όμως η ερμηνεία είναι του Καζαντζίδη σε μουσική Κλουβάτου και στίχους Κολοκοτρώνη εν έτη 1953. Είναι η πρώιμη περίοδος του Καζαντζίδη που προσπαθούσε να “μιμηθεί” τον Τσαουσάκη. Μετέπειτα τον “περιέλαβε” ο Χιώτης και μετά από καμιά 200αριά Ουσάκ έγινε αυτός που ξέρουμε ως σήμερα. Ακόμα κι εκείνη τη πρώτη περίοδο αναγνωρίζεται η καλή φωνή και τεχνική του αλλά δεν έχει βρει ακόμα τη “φωνητική ταυτότητα” (ας το πω έτσι).

2 «Μου αρέσει»

Όπως τα λέει ο alko101. Καζαντζίδης του 1953. Πιο καθαρά, ακούγεται στο sealabs.
Ένα άλλο τραγούδι εκείνης της χρονιάς, επίσης σε σύνθεση Γ. Κλουβάτου σε παρόμοιο ύφος και ηχόχρωμα φωνής Καζαντζίδη:

1 «Μου αρέσει»

1 «Μου αρέσει»

Την καλησπέρα μου, σε όλους!
Μια πολύ ωραία κομπανία καλλιτεχνών σε μία πολύ ωραία εμφάνιση με εξίσου απολαυστικές εκτελέσεις και σε άλλα παλιά ρεμπέτικα-πολίτικα τραγούδια από το καφέ Αμάν στις Σέρρες!
Ποιότητα με μικρή δημοφιλία στο youtube αν κρίνω από τα views!

4 «Μου αρέσει»

όντως, σεμνή και προσεγμένη εκτέλεση αλλά και μερακλήδικη μαζί.

3 «Μου αρέσει»

Να γιατί θα τη γλεντήσω
τη ζωή μου και όπου βγει!

Παγιουμτζής - Τσιτσάνης…

3 «Μου αρέσει»

Μόλις ανέβηκε στο YouTube… Εξαιρετική εκτέλεση, με πολύ ενέργεια!

Στην επικαιρότητα σήμερα :

3 «Μου αρέσει»

Έχει σκεφτεί κανείς πόσο συγκλονιστικός είναι ο στίχος στο κομμάτι “Μάχαιρα έδωσες”; (εν μέρει ρητορική είναι η ερώτηση… αν έχεις δώσει έστω και λίγο βάρος στους στίχους έχεις ήδη συγκλονιστεί)

Αφού το ήξερες πως θα με βαρεθείς
έκανες άσχημα για να με ξεμυαλίσεις
Αν ήθελες τόσο σκληρά να μ’ αρνηθείς
γιατί ν’ ανάψεις τη φωτιά και να μ αφήσεις.

Πες μου που θα βρω τώρα πια παρηγοριά
χωρίς εσένα πες μου πως θα ζήσω αλήθεια
ήρθες και μου 'μπηξες βαθιά μια μαχαιριά
και πας να πεις κι αλλού τα ίδια παραμύθια

Θα 'ρθει η σειρά σου κι ο κατήφορος αυτός
θα σε τσακίσει δίχως να το καταλάβεις
αλήτης έγινα για σένανε σωστός
μάχαιρα έδωσες και μάχαιρα θα λάβεις.

4 «Μου αρέσει»

μπράβο ρε χρήστο, χαίρομαι που το βλέπει και άλλος έτσι. ανήκει στα λεγόμενα “διδακτικά”, μην πω και “εκπαιδευτικά” τραγούδια…

2 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

εγώ θα σχολίαζα ξερά με το “Ας πρόσεχε!..”

1 «Μου αρέσει»

αφού το λέει καθαρά, πούλησε έρωτα ενώ δεν το ένοιωθε. ας μην κατηγορούμε το θύμα.
κάτι αντίστοιχο περιγράφει από την ανάποδη πλευρά (και γι’αυτό είναι συγκλονιστικό) ο χατζηχρήστος στο “παλιόπαιδο”:

3 «Μου αρέσει»

Όποιος δεν καταλαβαίνει ότι κάτι τέτοιο συνέβη, δεν έχει παρά να προσέξει (για την επόμενη φορά….). Ο πλανήτης μας δεν κατοικείται από αγγέλους. Υποφαίνεται τούτο το τελευταίο και από την (εβραϊκή, όχι χριστιανική) έκφραση «Μάχαιραν έδωσες, μάχαιραν θα λάβεις».

1 «Μου αρέσει»

το πρόβλημα θα έπρεπε να το έχουμε με τον θύτη, όχι με το θύμα.

Χρήστο είναι από τα τραγούδια που μου αρέσουν πολύ, όχι μόνο για τον στίχο αλλά και μουσικά. Μελετημένη εισαγωγή και φυσική ροή στο τραγούδι. Για μένα από τα καλύτερα του Γιώργου του Λαύκα.
Τώρα για τα μαθήματα κλπ το παλικάρι έπεσε στην περίπτωση. Αλλά όλα εδώ πληρώνονται. Όπως λέει και το επιμύθιο, “Μάχαιραν έδωσες και μάχαιραν θα λάβεις”.

3 «Μου αρέσει»