🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Χριστούγεννα-Κάλανδα Καλήν Εσπέραν

Κωνσταντίνος Καζής και χορωδία.

Συνοδεύει η μαντολινάτα των Ιερόθεου Σχίζα
Ηχογράφηση στη Νέα Υόρκη, τον Οκτώβρη του 1927

7 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Όσο είναι folk song αυτό, άλλο τόσο είμαι κι εγώ παπάς… :grinning:

1 «Μου αρέσει»

Με την αγγλοαμερικάνικη έννοια, όπου folk είναι και τα τραγούδια του Dylan, Foster κλπ

Και όμως, νομίζω ότι ανήκει στην κανταδόρικη παράδοση κάποιου από τα Εφτάνησα. Δεν είναι βέβαια δημοτικό (έργο ανώνυμης αρχής, συλλογικά διαμορφωμένο μέσα σε διάστημα αιώνων) αλλά δεν παύει να ανήκει σε μια λαϊκή παράδοση.

Τα “κανταδόρικα” των Επτανήσων είχαν λόγιες ρίζες, το προδίδει όχι μόνο η μουσική αλλά και ο ερωτοτροπών με την καθαρεύουσα στίχος. Παράλληλα όμως, ζούσε και η δημοτική παράδοση, με “δημοτικά” όργανα και ύφος, όχι μαντολινάτα όπως τα κανταδόρικα.

Ο στίχος δεν είναι πάντα καθαρευουσιάνικος. Όσο για τη μουσική, υπάρχουν κομμάτια επώνυμων λόγιων συνθετών που έχουν περάσει στην παράδοση (π.χ. η Ξανθούλα, Σολωμού-Μαντζάρου), αλλά το είδος συνολικά γιατί δεν μπορεί να είναι λαϊκό; Είναι ιταλόφερτο, και από Ιταλία και κείθε υπάρχουν ένα σωρό λαϊκές πολυφωνίες.

Πέρα όμως από την προέλευση, από άποψη ζωντανής πράξης πρόκειται ξεκάθαρα για λαϊκή μουσική.

Τα Επτάνησα πράγματι είχαν, παράλληλα, και «κανονική» δημοτική παράδοση, που σήμερα δεν ακούγεται και δεν ξέρω πόσο επιζεί αλλά από καταγραφές όλο και κάτι σώζεται. Άλλο αυτό.

κι ενα μαυρο μπλουζ…

1 «Μου αρέσει»

στο 18.19

2 «Μου αρέσει»

καραπιπερης, στο 45.25
και στο 1.01.07 εκπληξη…

5 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Η έκπληξη είναι το μπάσο, εκείνη την εποχή;

Σε ευχαριστούμε πάντως, Μιχάλη, που επισημαίνεις τα “ενδιαφέροντα” χρονικά σημεία, ώστε να μη χάνουμε χρόνο παρακολουθώντας την εξέλιξη του έργου…

3 «Μου αρέσει»

Ποιός παίζει στο 45:25;

Ωπλες!

5 «Μου αρέσει»

πολυ κάργα,
αλλά γράψτε και τα ονόματα!

Ο μπαρμπαγιαννης σε τραγούδι του Τσιτσανη ???
Ομολογώ δεν θα το φανταζόμουν…

2 «Μου αρέσει»

Ο Νίκος ο Τρελλάκιας και ο Μητσάρας. Και πρόσφατο βίντεο εδώ:

8 «Μου αρέσει»

Ο Μητσαρας πρέπει να είναι μορφή από κάποια βίντεο του που έχω δει.
Έχει πολύ θετική ενέργεια!

3 «Μου αρέσει»

Πολύ ιδιαίτερος τύπος. Δεν περιγράφεται εύκολα. Στη μουσική είναι τρομερό ταλέντο, και δεν εννοώ τεχνικά (που κι αυτό το 'χει, αλλά!)

3 «Μου αρέσει»

Στα ταβερνιά θα τριγυρνώ -

Στράτος Παγιουμτζής
Δίσκος: Odeon GA 7182 .
Σύνθεση: Βασίλης Τσιτσάνης
Αθήνα,1938

διεύθυνση ορχήστρας: Σπύρος Περιστέρης

2 «Μου αρέσει»