🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Καλή Χρονιά.

δεν το βρήκα αυτό στο ΥΤ. κρίμα.
οπότε πατάμε το λινγκ και μας πάει στη Ρεμπετοσελίδα.
Καλή Χρονιά και σ’αυτούς!

2 «Μου αρέσει»

Και του χρόνου κ. Σπύρο!

Να πούμε επ’ ευκαιρία ότι αυτή η σπάνια λέξη που χρησιμοποιείται εναλλακτικά αντί για «κάλαντα» είναι καλήμερα:

4 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!

2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

ΓΛΥΚΟΧΑΡΑΖΕΙ Αμερικής 1956

Μητσάκης Ορφανίδης-Κώστας Καπλάνης

Καλός Δίσκος Αμερικής 339

1 «Μου αρέσει»

και απο την αυτόματη ανάδυση του system

βγήκε αυτό.

Thank you system :+1:

3 «Μου αρέσει»

Περνάνε τα χρόνια, καλό είναι αυτό, πω πω θυμάμαι που έλεγα άντε να πάω να τους ακούσω !

3 «Μου αρέσει»

στη φωτο ενας κραταει ενα παλιο τετραχορδο…

2 «Μου αρέσει»

Μου φαίνεται ότι πρόκειται για τον Χρήστο Γκοβέτα, Ελληνοαμερικάνο μουσικάρα, με ειδίκευση στα Ηπειρώτικα αλλά παίζει τα πάντα. Δεξιά του πρέπει να στέκεται η γυναίκα του η Ρούθ, που παίζει ακορντεόν.

2 «Μου αρέσει»

Γοβέτας, με γάμμα. Με γκ είναι ο Γκουβέντας, που έχουν θαρρώ και κάποια συγγένεια (είναι δηλαδή δύο βερσιόν του ίδιου επωνύμου). Και είναι πράγματι μουσικάρα, με ειδικότητα θα έλεγα στα πάντα.

Αυτός είναι?

Ναι, αυτός είναι. Στο εξαιρετικά σύντομο αυτό βιογραφικό, δεν συμπεριλαμβάνεται ότι το όργανο που χρησιμοποιεί συχνότερα, είναι το κλαρίνο. Πρώτη Σερρών: το πρώην Κιούπκιοϊ.

1 «Μου αρέσει»

Με τη Ziyia (ζυγιά, αν το γράφω σωστά στα αγγλικά) έχουν και δίσκο «Μια Κιουπκιουλούδα». Όσο για το γκ, λες να κάνω λάθος;

Ήρθανε τα Φώτα και τα Φωτερά.
(Κάλαντα Φώτων Πελοποννήσου)

Κάλαντα των Φώτων από την Πελοπόννησο. Κυκλοφόρησε με τον δίσκο “Ελληνικά Κάλαντα” το 1974. Οι εικόνες είναι από την πρόβα των παιδιών του Μικτού Γυμνασίου «Εστίας Νέας Σμύρνης» στο σπίτι της Δόμνας Σαμίου, στη Νέα Σμύρνη. Περισσότερα στο https://www.domnasamiou.gr/?i=portal…

2 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Γεια σου καπετάν Φλωριά…

2 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Το καλύτερο βιντεοκλίπ έβερ!

2 «Μου αρέσει»

Χρόνια μας πολλά!!!

3 «Μου αρέσει»

Χρόνια πολλά στους Γιάννηδες και στις Ιωάννες! Κανέναν Πρόδρομο έχουμε εδώ μέσα;
(Γιορτάζουν και οι τσαούσηδες, Γιοβάν Τσαούς και Προδρόμ Τσαούς)

3 «Μου αρέσει»