🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

2 «Μου αρέσει»

Καλό μήνα! Μπουζούκι στα τραπεζάκια ο Πολυκανδριώτης, και στους στίχους η παιδική ανάμνηση του Σαββόπουλου : ο ασπροντυμένος μπουζουξής (Τσιτσάνης).

2 «Μου αρέσει»

Σ αυτό το υπέροχο ορχηστρικό με σουραυλι, ασκομανδούρα και λύρα, έχουμε πληροφόρηση για τους μουσικούς? Έχει κάποιος το LP να κοιτάξει αν αναφέρονται οι μουσικοί?

Λύρα: Νίκος και Γιάννης Ξυλούρης (δεν προκύπτει ποιος παίζει σε κάθε κομμάτι)
Θιαμπόλι: Αριστείδης Βασιλάρης
Ασκομαντούρα: Θόδωρος Κεκές

Από τη φτγρ του εσωφύλλου εδώ:

(Και γενικά έχε το υπόψη σου αυτό το σάιτ, έχει πολλή δισκογραφία)

Τώρα βέβαια το σχόλιο είναι ότι:
α) Ο Αριστείδης Βασιλάρης, Μοραΐτης, δεν έπαιζε θιαμπόλι. Έπαιζε μοραΐτικη φλογέρα. Υπήρξε μοναδική ή σχεδόν περίπτωση, για τη γενιά του, ανθρώπου που πρώτα έμαθε τέτοια εντελώς λαϊκά όργανα (και ζουρνά επίσης έπαιζε), ταπεινά και εξορισμένα από τη δισκογραφία και τη σόου μπιζ, και στη συνέχεια έκανε καριέρα στον χώρο του φολκλόρ. Επομένως, όποιος ήθελε κάτι που να θυμίζει ελληνικά λαϊκά πνευστά του βουνού και του λόγγου, όπως εδώ ο Μαρκόπουλος, κατευθείαν σ’ αυτόν θα πήγαινε (η άλλη επιλογή ήταν να ψάξει τα βουνα για να βρει ο ίδιος κάποιον). Το κανονικό του όργανο, το μεροκαματιάρικο, ήταν κλαρίνο.
β) Ο Θόδωρος Κεκές, Θρακιώτης, ήταν το ακριβώς ανάλογο στην γκάιντα (και σαφώς όχι ασκομαντούρα). Αποτελεί ανακάλυψη της Δόμνας Σαμίου, και είναι αυτός που παίζει, για παράδειγμα, στο εμβληματικό ξεκίνημα του «Μπάλου» του Σαββόπουλου.

Τουλάχιστον ο Ξυλούρης ήταν αληθινός λυράρης.

3 «Μου αρέσει»

Ωραιότατα!
Ευχαριστούμε πολύ για την εμπεριστατομένη αναφορά σου!

4 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Πω πω, πόσο ταιριάζει αυτό το κομμάτι σε αυτό το όργανο. Αν και δεν ακούω κομμάτια με ούτι πολύ, σε αυτό καθεται καλύτερα απ το μπουζούκι στα αυτιά μου.

1 «Μου αρέσει»

στη δε λάφτα, πιο καλά κι απ’ το ούτι.

1 «Μου αρέσει»

Πάρα πολύ καλές οι κοπελιές, κι η μία και η άλλη! Το συναυλίστικο φινάλε δε θα το επέλεγα, αλλά ντάξει, γούστο τους… Πάντως συνδυάζουν λεπτομερέστατη ακρίβεια στη μουσική με τσαγανό και νεύρο.

Με το μπουζούκι δεν έχει καμιά ιδιαίτερη σχέση το τραγούδι. Απλώς το έχει πει η Παπαγκίκα, η οποία σε άλλους δίσκους έχει πει και ρεμπέτικα.

1 «Μου αρέσει»

Μητσάκη στα Καρδιτσιώτικα ξαν’ακούσατε.
Να η ευκαιρία.!

Οι ταμπουράδες των οιγουριων μου θυμίζουν το ταμπούρι του τσαους. Όμως αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι τα μόρια τα οποία δεν είναι είναι προσβάσιμα σε όλες τις χορδές

1 «Μου αρέσει»

ο ταμπουρας εχει πολλες ποικιλιες στην ασια. εμεις που ειμαστε καπως πιο ευρωπαιοι τον αναμειξαμε με το μαντολινο απο την ιταλια.

Μα, ποτέ δεν είναι παντού προσβάσιμα όλα, αλλιώς θα γινόταν χαμός από μπερντέδες. Πάντως, αυτοί λειτουργούν με μόνο τόνους, ημιτόνια και τεταρτοτόνια, έχουν κάνει κάποιου βαθμού συγκερασμό οπότε μπορούν να τρανσπονάρουν όπου θέλουν (αν θέλουν).

Πρέπει να παίζουν και τον ρόλο οπτικού οδηγού.

1 «Μου αρέσει»

Αν παρατηρήσετε στο βίντεο κάποια αποτα ταστα δεν παίρνανε σε όλες τις χορδές

Το εν λόγω όργανο, δηλαδή το αριστερό όπως κοιτάμε, είναι το ταμπούρ (tambur, tembor, tämbür, tanbur…)

Βρήκα μερικές πληροφορίες σε διάφορα σάιτ, που παραθέτω στο τέλος του μηνύματος. Κανένα δε σχολιάζει το γεγονός ότι μερικά τάστα δεν καλύπτουν όλο το φάρδος της τασιτέρας, παρόλο που επιβεβαιώνεται από τις φωγογραφίες.

Τα βασικά που βρίσκω είναι ότι έχει τρεις χορδές Λα-Ρε-Σολ (δεν ξέρω με ποια σειρά εννοούνται), η μεσαία μονή, οι άλλες διπλές. Τα τάστα, σταθερά, είναι από κόκαλο ή πλαστικό, σε διάταξη που δίνει «some diatonic scale» (sic, «κάποια διατονική κλίμακα», από το τελευταίο λινκ). Με το άλλο όργανο που βλέπουμε δίπλα, το ντουτάρ, είναι καθιερωμένο ζευγάρι.

Οι Ουϊγούροι είναι τουρκογενής λαός της περιοχής Σινκιάνγκ (Xinjiang) της Δυτικής Κίνας.

https://www.atlasofpluckedinstruments.com/central_asia.htm#uyghur

1 «Μου αρέσει»

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι η μελωδία παίζεται αποκλειστικά στο καντίνι, οπότε για συνήχηση δεν χρειάζεται να πατηθεί μεσαία ή μπάσα χορδή εκεί, πατιέται μόνο εκεί που πρέπει (τέταρτες, πέμπτες) και εκεί το τάστο σίγουρα περνάει σε όλες τις χορδές.

1 «Μου αρέσει»

Ναι, αυτό διάβασα κι εγώ σε κάποιο από τα σάιτ.

Μα, φαίνεται κιόλας, αν παρατηρήσεις, δεν «κάνουν στράκες» τα δάχτυλά του βέβαια, λογικό με τέτοιο μπράτσο και τέτοια «τάστα», αλλά πατάει μόνο καντίνι, συχνά και με τα δύο δάχτυλα.

Ενδιαφέρον ότι το συνοδευτικό, το «κινέζικο ικιτέλι» (αλλά με σανσκριτικό αριθμητικό δύο, ντού, ) παίζεται με την ψύχα των δακτύλων του δεξιού χεριού, προφανώς για να μην «ταπώνει» τον σολίστα.

1 «Μου αρέσει»