🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Ναι, εντάξει, έχει μια υπερπαραγωγίλα τελείως αντίθετη από το πνεύμα του τραγουδιού.

Κι όμως, κάτι έχει αυτή η εκτέλεση (που δεν το ‘χουν άλλες της ίδιας σειράς) που μ’ αρέσει!

1 «Μου αρέσει»

Ε, πες μας το ντε, μπας κι αλλάξουμε γνώμη! (προσωπικά πάντως, δεν πρόκειται…)

Νίκο, το καθετί που θα μπορούσε να σε χαλάει σε μια τέτοια διασκευή το δέχομαι ως τόσο αυτονόητο ώστε δε χρειάζεται καν να αναφερθεί.

Ωστόσο, μέσα στην αμετροέπεια του κόνσεπτ, βρίσκω ότι ένας-ένας οι μουσικοί (που δεν είναι υπεύθυνοι για το σύνολο αλλά μόνο για τον εαυτό τους) στέκουν σεμνά και έντιμα:

Τόσο οι άντρες, με τη μεταμφίεση βαρύμαγκα, όσο και οι γυναίκες, όμορφες και με τα σέξι πλην αξιοπρεπή ρούχα τους, θα είχαν χίλιους λόγους να ξεπέσουν σε λαϊκίστικα κουνήματα και φιγούρες. Αλλά το αποφεύγουν.

Επιπλέον, τα βασικά που έχει κανείς ν’ ακούσει από το τραγούδι τα ακούει ευκρινέστατα: η πενιά του πρώτου μπουζουκιού, η συνοδεία της κιθάρας, ο μπαγλαμάς, ξεχωρίζουν χωρίς να τους θαμπώνει τον ήχο το θηριώδες πλήθος της ορχήστρας. (Μάλλον πως και οι ηχολήπτες έχουν κάνει καλή δουλειά.)

Το χωρωδιακό μέρος είναι βέβαια τέρμα αντιρεμπέτικο, αλλά εν πάση περιπτώσει εκτελείται με συλλογική αυτοπειθαρχία. Όχι όμως με στρατιωτικό τρόπο, σαν μηχανάκια: είναι έκδηλο ότι οι ίδιοι το απολαμβάνουν. Στη θέση τους κι εγώ θα το απολάμβανα, κι ελπίζω ότι θα μπορούσα να ισορροπήσω τόσο καλά όσο αυτοί ανάμεσα στο να το κρύβω από σεμνοτυφία (δεν πρέπει) και στο να ξεφύγω σε αυτιστικές εκδηλώσεις αυτοθαυμασμού (πάλι δεν πρέπει).

Ε, και προς το τέλος (που βάζω στοίχημα ότι δεν έφτασες!) κάνει κι ο πρωτοτραγουδιστής μια παραχώρηση στον εαυτό του, κι εκεί που όλοι μαζί λένε «λέου λέου» αυτός λέει «και ματαξαναλέου». Ε, σάμπως όταν οι παλιοί κάναν αντίστοιχα κόλπα με επιφωνήματα κλπ. μας κακοφαίνεται;

Αυτοί είναι οι εντελώς υποκειμενικοί λόγοι που μου άρεσε. Όχι για να πείσω κανέναν, απλώς έτσι για την κουβέντα.

1 «Μου αρέσει»

Ωραιότατο παλιο τραγούδι .από τότε που έγραφαν γράμματα !

4 «Μου αρέσει»

και τωρα γραμματα γραφουν. μονο που τα στελνουν ηλεκτρονικα…

1 «Μου αρέσει»

Εγώ τα παιδιά τα χάρηκα σε αυτό το τραγούδι που μου έμαθε ο πατέρας μου.

3 «Μου αρέσει»

Διασκευάρα:

1 «Μου αρέσει»

Πάρα πολύ καλοί μουσικοί, δεν κατάφερα να πάρω κάποιο μήνυμα, όμως. Στο πρώτο κομμάτι, ξοδεύτηκαν περίπου 44 από τα 60 δευτερόλεπτα για να εισαχθούν δύο μόνο φθόγγοι. Στα περίπου 15 επόμενα δευτερόλεπτα, πριν εισαχθεί το *ντούρου ντούρου, δεν κατάφερα να πιάσω μελωδική γραμμή ώστε να προσπαθήσω μήπως τουλάχιστον αναγνωρίσω το κομμάτι the peasant. To ντούρου ντούρου δεν μου είπε κάτι που δεν το είχα ακούσει από το πρωτότυπο, ενώ για το be my husband αποφάσισα να μην ξοδέψω πλέον χρόνο. Χαίρομαι πάντως, αν κάποιοι απολαμβάνουν τις «διασκευές» αυτές, που βέβαια δεν είναι διασκευές αλλά αφορμές για δεκάλεπτη ενασχόληση με μουσικά όργανα και φωνή.

The peasant - Ntourou ntourou = «Ο χωριάτης-Ντούρου ντούρου», ένα κομμάτι. (Πριν το συνειδητοποιήσω νόμιζα ότι είναι το όνομα του συγκροτήματος!)

Η αναμονή από την αρχή μέχρι να μπει το καθαυτού κομμάτι και για μένα ήταν βαρετή, αφού (α) καθόμουν εδώ στο σπίτι με το λάπτοπ και με τα ηχειάκια χαμηλά, (β) ήξερα ποιο κομμάτι θα μπει και άρα περίμενα να το ακούσω.

Όμως είναι βίντεο από συναυλία. Την απόσταση από το βίντεο μέχρι το πραγματικό αναγκαστικά την καλύπτουμε μόνοι μας. Αν ήμουν εκεί, προφανώς την ώρα αυτών των ασαφών και ολιγόφθογγων δευτερολέπτων θα με απασχολούσε το τι παίζουν εκείνη τη στιγμή μπροστά μου, αντί να 'χω τον νου μου στο τι θα γίνει μετά.

1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Καλό μήνα σε όλους!

1 «Μου αρέσει»

Καλό μήνα και καλή Ανάσταση!

https://m.youtube.com/watch?v=IlylM0WiIm8

3 «Μου αρέσει»

Καλο μήνα και καλή ανάσταση σε όλους !

3 «Μου αρέσει»

Ένας εξαιρετικά σπάνιος δίσκος μεταξύ 1947 και 1950, ίσως ο τελευταίος που τυπώθηκε από το σήμα της Athena. Πρόκειται για μία από τις λίγες εμπορικές ηχογραφήσεις μπουζουκιού της πελοποννησιακής παράδοσης. Πέρα από ρεμπέτικα, ο Τζακ Χαλικιάς και ο κύκλος του ξεχώριζαν για τις εκτελέσεις δημοτικών ενώ έδειχναν ενδιαφέρον για και έπαιζαν μια πληθώρα άλλων τύπων μουσικής, όπως είναι η τζαζ, το ράγκταϊμ, τα λατινοαμερικάνικα, η κλασική και η ρωσική μουσική. Εδώ μπουζούκι παίζει ο Κώστας Καλύβας (Καψοκαλύβας).

6 «Μου αρέσει»

https://www.youtube.com/watch?v=DCZUgIty7UY - - https://www.youtube.com/watch?v=d1fJgjGCl00

2 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Καθαρό ! Σεμνό! Και ευχάριστο! Όλοι τους πτυχιούχοι!

3 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»