🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

3 «Μου αρέσει»

Ημέρα μνήμης του ποντιακό Ελληνισμού.
“Ρωμανία” αποκαλούνταν τότε η Βυζαντινή Αυτοκρατορία, αφού “Βυζάντιο” είναι μεταγενέστερος όρος?

1 «Μου αρέσει»

Τουλάχιστον για του Ποντίους, Ρωμανία ήταν ο πιο σύντομος τίτλος αντί του ας-πούμε-επισήμου «Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία». Ναι, Βυζάντιο ονομάστηκε εκ των υστέρων.

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια,ερχεται συντομα νεο ρεπερτοριο στο You Tube!!

2 «Μου αρέσει»

Η μουσική όμως μου ακούγεται πολύ περισσότερο κινέζικη παρά τουρκική/αζέρικη κλπ. , δε ξέρω αν η μουσική των “-ιστάν” της κεντρικής Ασίας είναι κι αυτή έτσι.

2 «Μου αρέσει»

Ως φυλή ζουν νομίζω στο Καζακστάν και σε περιοχές της Κίνας, άρα λογικό να είναι πιο κοντά στην κινεζική μουσική. Αλλά η ταστιερα μου έκανε μεγάλη εντύπωση στην ομοιότητα, καθώς και το σκάφος (βέβαια είναι αρκετά μεγαλύτερο).

Καλημέρα στους φίλους…
ακούστε πόσο όμορφα παίζουν τα παιδιά εκεί στην Ιγκλατέρα… έχει κι άλλα βίντεο, με ρεμπέτικα, αλλά αυτό είναι τρομερά παιγμένο!
εξαιρετική εκτέλεση, μπράβο @Manolis_Taouxis

6 «Μου αρέσει»

Εξαιρετική πράγματι εκτέλεση, άπειρα μπράβο κι από μένα! Κάτι όμως έγινε λάθος με την τεκμηρίωση: Άνδρας είναι ο κιθαριστής, όχι γυναίκα, φωνές / μπαγλαμάς δεν υπάρχουν και ο εξαιρετικός τοξωτός δεν αναφέρεται. Μάλλον λάθος κείμενο τεκμηρίωσης σε λάθος τραγούδι…

Ο Παύλος Καρβάλιο δεν είναι;

Τι τεκμηρίωση βλέπετε; στο Youtube βλέπω

Manolis Taouxis, bouzouki
George Tsolakis, guitar
George Angelopoulos, bouzouki
Pavlos Carvalho, cello

Τελικά το διορθώσανε το λάθος, δύο ώρες πριν υπήρχαν άλλα ονόματα. Εκτός κι αν το λάθος ήταν δικό μου, όπου άλλο βίντεο άκουσα και σε άλλο βίντεο έψαξα κάτω την τεκμηρίωση για τους μουσικούς, τι να πώ…

Ευχαριστούμε πολύ παιδιά και για τα σχόλια και για την επισήμανση.
Αυτό το βίντεο είναι απο μια σειρά βίντεο που θα ανεβαίνουν σιγά σιγά και έτσι έγινε το λάθος στην περιγραφή.

2 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»

Αγαπημένο… μοναδική ερμηνεία

2 «Μου αρέσει»

και με κουρδισμα καραντουζενι…

4 «Μου αρέσει»

Ωραιο!
Χώρισε το link, από το κείμενο σου(άλλη σειρα)
Να βγαίνει και εικόνα…

1 «Μου αρέσει»

δεν μπορεσα να το κανω κυριε σπυρο… :confused: αλλα πατα να το δεις, θα σε δικαιωσει η εικονα μεσα στο βιντεο… :wink:

Δεν πειράζει νεαρέ. Δεν μπόρεσες εσύ το μπόρεσε
Ο άλλος νεαρός (admin κατά το Ελληνικόν).
Και μόλις άνοιξαν τα διανομαρχειακά σύνορα,
114 χρόνια από την γέννηση του Πατριάρχη.
Βαγγέλης Μπόλος και παρέα
Κάπου στην κεντρική Ελλαδα(Παρασκευή όλη μέρα…)

https://m.youtube.com/watch?v=RvmOI5vFBOw&fbclid=IwAR1eyhmFocIz1c8MnAb0yaNduoHA0uVNV4EiPwQD81wcfXvg4jlLfc8BO6s

3 «Μου αρέσει»

Η δεύτερη από αριστερά παίζει με τα δάχτυλα και τονίζει τις συγχορδίες (το rasgueado που έλεγα αλλού). H πρώτη παίζει το σάζι και σαν κρουστό, κυριολεκτικά, χτυπώντας το ξύλο (golpe στα ισπανικά :wink: , αυτό πρώτη φορά το βλέπω με σάζι, συνηθίζεται;)

3 «Μου αρέσει»