🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

δεν ξερω να σου απαντησω διοτι δεν ειναι το ειδος μου. αν και ειμαστε κοντα μουσικα. αυτο που ξερω να σου πω ειναι οτι, ο καθενας μπορει να εκφραζεται οπως του αρεσει, με οτι οργανο θελει. και αν σκεφτουμε οτι τωρα με την τεχνολογια εχουμε γινει ολοι μια γειτονια… καταλαβαινεις…

2 «Μου αρέσει»

Βασικά το δεύτερο όργανο από αριστερά δεν είναι ακριβώς σάζι, έχει μόνο τρία στριφτάρια, μήπως είναι kopuz; Βλέπω και το όνομα του Εφρέν Λόπεζ στο τέλος του βίντεο, και το ότι η δεύτερη κοπελιά παίζει επίσης vielle à roue

Αν προσέξεις, το όργανό της έχει μονές χορδές. Υπάρχει και αυτός ο τύπος σαζιών, με μονές χορδές και χωρίς πένα.

Ναι, είναι στάνταρ τεχνική. Πιο περίπλοκη απ’ όσο φαίνεται, γιατί έχει και πενιά μαζί, δεν είναι στην παύση.

1 «Μου αρέσει»

Γράφαμε ταυτόχρονα

Δεν παθαίνει ζημιά το όργανο; Στο φλαμένκο που κάνουν τέτοια κόλπα κολλούν προστατευτικό πλαστικό πάνω στην κιθάρα αλλιώς μπορεί να τρυπήσει κυριολεκτικά το ξύλο από τα χτυπήματα.

Μπα, δε νομίζω. Τον θόρυβο τον βγάζει το ηχείο, όχι η δύναμη του χτυπήματος. Με τη ρώγα του ενός δαχτύλου χτυπάς.

1 «Μου αρέσει»

Σε μια σειρά 6 LP 1976 της Tangent UK (αν θυμάμαι καλά).
Στο 2ο LP με διάφορα λαουτοειδή, υπάρχει και το παρακάτω, με ουτι (Σουλτάνος παρακαλώ ο παίχτης.)

Sultan Hamid Taqsim In Maqām Hejaz/Saut/Nazla In Maqam Rost

Από πού προκύπτει ότι ο παίκτης είναι σουλτάνος;

Το γράφει. Έτσι θυμόμουν πάντα. Θα ξαναδώ το βιβλιαράκι που έχει η κασετίνα.

Αν εννοείς αυτό

, ο τίτλος του κομματιού είναι μεν «το ταξίμι του Σουλτάν Χαμίτ» αλλά βεβαίως, το ποιοι το παίζουν σε αυτόν τον δίσκο είναι άλλο θέμα. Και επειδή μάλλον πρόκειται για τον Αβδούλ Χαμμίτ ΙΙ, δεν του άρεσε η ανατολική μουσική απ’ ό,τι ξέρω, αλλά το να ονοματίζεται μια μελωδία από το όνομα ενός σουλτάνου ήταν κάτι πολύ συνηθισμένο.

(και το μακάμ είναι ραστ, βεβαίως, όχι ροστ όπως το γράφουν)

Δες και το οπισθόφυλλο. είναι το Α2 .λέει player… στο ΥΤ δεν τα έβαλα εγω .ροστ γράφουν.

και εδώ το riginal cover.

Mάλιστα. Επειδή ο σουλτάνος Αβδούλ Χαμίτ ΙΙ πέθανε το 1918, ή για κάποιο εμπορικό ψευδώνυμο πρόκειται, ή στο Μπαχρέιν συνηθίζεται οι δύο αυτές λέξεις να αποδίδονται και σήμερα σε νεογέννητα, που αργότερα μπορεί να γίνουν μουσικοί.

1 «Μου αρέσει»

Δίπλα ο λοστρόμος με μακριά πειρατική πλεξίδα
κι αλάργα μας το σκοτεινό λιμάνι του Γκαμπές

1 «Μου αρέσει»

να παρουμε λιγο χρωμα…

Και νέοι και ωραίοι. Κάτι μου λέει ότι είναι δικοί μας.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=675202402667300&id=100005326383119

Μα και βέβαια είναι δικοί μας! @max

3 «Μου αρέσει»

Και ο Τασάρας! Βέροι σηλαμπιωτες!

Ποιο είναι το κομμάτι που παίζουν?

Παίζουν την “Τουρκολιμανιώτισσα” του Σκαρβέλη.

1 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

( Ένα καινούργιο κομμάτι σε μουσική δική... - Φώτης Βεργόπουλος)

6 «Μου αρέσει»