🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Καλησπέρα. Είναι στο 6χορδο ο Τσομιδης?

3 «Μου αρέσει»

Βεβαίως, εκπληκτική εκτέλεση! Πάντα μου άρεσε ο τρόπος που κοιτάζει η Αλεξάνδρα τον Τσαουσάκη για να πατήσει ακριβώς πάνω στην φωνή του.

5 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Εντυπωσιακός ο πληθωρισμός, δε λέω, αλλά… είναι πραγματικά τόσο απαραίτητες οι εκατό χορδές; Να πώ ότι η πρώτη ηχογράφηση (με το σολιστικό όργανο να έχει μόνο τρεις…) είναι πολύ ζουμερώτερη;

3 «Μου αρέσει»

Μετρανε ολες στο σαντούρι, αλλά πάλι δεν βγαίνουν 100. Πόσες έχει το σαντούρι?

Αναλόγως του πλήθους των οργάνων, ο ήχος είναι εντυπωσιακά λιτός. Αφήνουν όλο τον απαραίτητο χώρο στον Γλαύκο ν’ απλώσει τη φωνή του όπως θέλει. Ακόμη και το ταπεινότερο των οργάνων, το κομπολόι, ακούγεται ολοκάθαρα και αφήνει, κι αυτό, εντυπωσιακό εφέ.

Όλο μαζί το βρίσκω εξαιρετιά καλαίσθητο (άλλωστε δεν παίζουν τίποτις τυχαίοι), μόνο που το τραγούδι είναι εύθυμο! Αυτή είναι η μόνη μου επιφύλαξη. Δεν ακούγεται εύθυμο, ακούγεται βαρύ. Αν στο ίδιο στιλ λέγανε τίποτε για φυματικούς και πεύκα λ.χ., θα ταίριαζε περισσότερο.

2 «Μου αρέσει»

Δύο σαντουροειδή παίζουν.

Νομίζω ένα σαντούρι και ένα τσιμπαλο

Aκριβώς. Σύν τα νυκτά, βεβαίως, και το βιολί, όταν παίζει κι αυτό. Πιάνο μάλλον δεν έχουν, αλλιώς θα πηγαίναμε για διακοσάχορδο σχήμα…

2 «Μου αρέσει»

Με σεβασμό και μεράκι.!

4 «Μου αρέσει»

Τσιτσάνης - Στράτος 1939

5 «Μου αρέσει»
7 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι το Χουζάμ. ΣΙ+ ΦΑ#+ και ΦΑ#+7
Τονική, Δεσπόζουσα και καμπάνα της Αγιά Σοφιάς! Ο δεύτερος ήχος !

όταν ακούω αυτό το τραγούδι είμαι χαρούμενος σαν ένα μικρό παιδί, το τραγούδι είναι υπέροχο. Δεν νομίζω ότι ο Μπάτης έκλεψε τη μελωδία

1 «Μου αρέσει»

Σπύρο, είσαι σίγουρος ότι ακούς Φα#+ και μάλιστα και Φα#7; Εγώ μια τονική κυρίως ακούω, και λιγάκι 4η στην αρχή του δεύτερου μέρους της μελωδίας, που κάνει ένα «τσα!» και ξανακρύβεται.

Ναι. Όταν παίζω Χουζάμ αποφεύγω να βρήσκομαι στην Δεσπόζουσα με “κολημενο” ακόρντο, γιατί δεν θέλω να "χαλάω"τη “τονικότητα” της Τονικής. Συνήθως (το σύντομο αυτό πέρασμα, το γεμίζω με τα μπασογυρίσματα όπως κάναν οι προηγούμενοι. Και όχι οι ηγούμενοι! :grinning:
Η αρμονία όμως είναι εκεί. Όπως είπα μπορείς να την παραβλέπεις με μπασογύρισμα.την 4 (υποδεσπόζουσα) που λες, την βρίσκουμε εδώ, αλλά δεν μένει αρκετό χρόνο, για να χορέσει ακόρντο.

Καμία αντίρρηση, αλλά εγώ ρωτώ αν το ακούς στη συγκεκριμένη ηχογράφηση.

Δεν την ακούς για δεν τονίζεται. Δε θυμάμαι έχει κιθάρα μέσα? Να το ακούσω.

Ναι είναι η 5η. Πάντα είναι. Και εδώ, μερικές φορές όπως είπα, δουλεύει μπασογύρισμα.
Δεν τη βάζει την 5η σαν συνχορδία.

Πάσο λοιπόν. Εγώ δεν την πιάνω, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτε: ούτε το «σάξε» είχα προσέξει τις πρώτες δεκαετίες που ήξερα το τραγούδι, «φτιάξε» καταλάβαινα και «φτιάξε» άκουγα!

1 «Μου αρέσει»