🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Αυτό όμως

και αυτό

δεν μας εξήγησες πού κολλάνε.

Το Χουζάμ (με σχεδόν μόνον 1 ακόρντο) κάνει την Τονική να χτυπάει σαν την καμπάνα της Αγίας Σοφιάς, αυτή που κλεψαν οι Σαρακηνοι?. Ο μύθος λέει πως ακουγόταν ως τα νησιά του Αιγαίου!!!
Το δεύτερος(Βυζαντινός) είναι το επανομαζόμενον Χουζάμ.

Και μια εκτέλεση που εντόπισα πρόσφατα, σε άλλο κανάλι πέρα από του Σταύρου και του Κώστα. Κι αυτή μοναδική

3 «Μου αρέσει»

Ο (βυζαντινός) Ήχος Δεύτερος είναι το ουσσάκ. Το χουζζάμ είναι Λέγετος χρωματικός.

Δεν μπορώ να πάρω θέση σ’αυτο.
Το έμαθα έτσι. (ως κρατούσα γνώμη).
Κατ’ άλλους ο δεύτερος είναι Σεγκιάχ, Μανιέ.?
Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ. :blush:
Και το Χιτζάζ το ξέρω ως πλάγιος 2ος.

Εγώ πάλι έκατσα έξη χρόνια στο θρανίο, ακριβώς για να μάθω αυτά. Το Σεγκιάχ είναι ο Λέγετος ο κανονικός, δηλαδή ο διατονικός.

Μπαγιαντέρας!!!

6 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»

Ημέρα των γυναικών σήμερα.! Και πότε δεν ήταν? :grinning:

5 «Μου αρέσει»

Κάθε μέρα πρέπει να τις γιορτάζουμε! Αφού όπως λέει και ο Τσιτσάνης είναι αυτές που μας τα κάνουν όλα ροιδο στην πεζή μας τη ζωή :grin:

3 «Μου αρέσει»

Πολύ μισογύνικο τραγούδι το συγκεκριμένο του Τσιτσάνη, σκέτη αντρική μίρλα… Έχω σταματήσει χρόνια να το λέω.

Νομίζω είναι όπως το βλέπει κανείς. Σε κάποια σημεία συμφωνώ . Όμως δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με το μίσος στις γυναίκες όσο στην απιστία.

Ποια απιστία; Εδώ μιλάμε για ξεκάθαρη τοξική ζήλεια…

Μας το εξηγεί.

1 «Μου αρέσει»

Προφανώς είναι η κατάλληλη μέρα για να υπενθυμίσουμε πόσο μακριά είμαστε από τον σεβασμό την ισότητα.

1 «Μου αρέσει»

Πάει πέρασε και η χθεσινή ημέρα της γυναίκας!

2 «Μου αρέσει»
  1. Γλυκοχαράζει ο ουρανός

Ονομαστική. Ο Στράτος
Γενική . Του Παγιουμτζή
Δωτικη. . το μπουζούκι στον Ζαμπέτα

1 «Μου αρέσει»

Τη λαδιά σου δεν ξεχνώ (Η λαδιά)1955 Ευάγγελος Σοκορέλης & Ανθούλα Αλιφραγκή
Στίχοι: Βασιλειάδης Χαράλαμπος (Τσάντας) Μπουζούκι / Μουσική: Αθανασίου Ανέστης (ούτε γάτα-ούτε ζημιά) Ο Ανέστης Αθανασίου (στο συνάφι τον αποκαλούσαν -καλόκαρδα- και γύφτο γιατί ήταν τσιγγάνος), υπήρξε σημαντικός συνθέτης, έξοχος μπουζουξής (στενός συνεργάτης και φίλος για πολλά χρόνια του Τσιτσάνη και του Παπαιωάννου), καλόκαρδος άνθρωπος και άρχοντας. Εφυγε το καλοκαίρι του 1984 σε ηλικία 72 χρόνων. ( το κείμενο είναι από σχόλιο της ρεμπετοσελίδας)

2 «Μου αρέσει»

Τί δεν θα ΄δινα, να ΄μουν από κάποια μεριά να βλέπω και, κυρίως, να ακούω τον Ζαμπέτα, καθώς εξηγούσε στον συνθέτη (!) του τραγουδιού Στράτο, πώς τραγουδιέται το κομμάτι…

2 «Μου αρέσει»

Λίγο ακόμη Στράτο και Ζαμπέτα.
Τραγούδι του Δερβενιώτη 1963

1 «Μου αρέσει»