🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Όχι “Κουτσούρι” αλλά Κουτσουκάρι.
“Κατά την Τουρκοκρατία ο Κορυδαλλός αποτελούσε τσιφλίκι, ένας απο τους πιο γνωστούς τσιφλικάδες ήταν ο Εμμανουήλ Κουτσικάρης και με το όνομα Κουτσουκάρι ήταν γνωστός ο Κορυδαλλός για πολλά χρόνια ακόμα και μέχρι τη δεκαετία του 50 παρόλο που το επίσημο όνομα του ως Κορυδαλλός επισημοποιήθηκε το 1946 όταν ο Κορυδαλλός έγινε Δήμος.”

4 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον! Δεν ήξερα όλη την ιστορία αυτής της αλλαγής ονόματος. Και ευχαριστώ για την διορθωση :+1::grinning:

4 posts were split to a new topic: Ψεύτη Ντουνιά - Ρόζα Εσκενάζυ - Απόστολος Χατζηχρήστος

Σιγά το φανάρι αμαξά!

4 «Μου αρέσει»

Ποιος ήταν ο Πατρινός;

Αυτό, πού κόλλαγε;

@nikos_politis το θέμα αυτό είναι για τραγούδια που ακούμε τώρα, οπότε ο @george_s μάλλον ακούει το παραπάνω τραγουδάκι.

Επειδή όμως είχαμε πιάσει ανάμεσα ενδιαφέρουσα συζήτηση για την εκτέλεση του Ψεύτη Ντουνιά με την Εσκενάζυ, την διαχώρισα σε ξεχωριστό θέμα ώστε να μην παρεμβληθεί το τραγούδι του Γιώργου στην συζήτησή μας…

Αυτό το λέει στο τραγούδι του Πατρινού γύρω στο 1:33.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το ξέρω, το ερώτημά μου είναι, ποια σχέση έχει αυτή η φράση με τους στίχους που ακούγονται;

1 «Μου αρέσει»

Πρέπει να είναι ο Μιχάλης Πατρινός

https://www.mixanitouxronou.gr/mousourlou-i-egiptia-pou-latrepse-o-tarantino-se-serf-ektelesi-alla-i-ameriki-ti-gnorise-apo-ton-rempeti-michali-patrino-i-istorikes-diaskeves-tou-tragoudiou/

Αλλά δεν μπορώ να βρω πολλά στοιχεία γι’ αυτόν στο διαδίκτυο…

Πράγματι αυτό έχει ενδιαφέρον σαν ερώτημα…

Πολύ πιθανόν, τώρα που τον ξαναακούω.

WOW! that i found this here! With Vasili i played together when he lived in Stuttgart two years before.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ απλά το άκουγα,δεν είχε σχεση με τη συζητηση.Οντως μου έκανε εντύπωση η φράση αυτή.Δεν είναι απλά ένα επιφώνημα πχ ‘Γεια σου Μαικ με το μπουζουκι σου’ ή κατι παρόμοιο!

4 «Μου αρέσει»

Παπαιωάννου σύνθεση, με Μπέλλου και Στελλάκη. Πολύ γλυκό τραγούδι.

4 «Μου αρέσει»

Εδώ ο Χιώτης μαζί με την Μπέλλου παραδίδουν μαθήματα.

4 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»

Υπέροχη μπελλου σε ένα για μένα από τα κορυφαία του μητσακη!

3 «Μου αρέσει»

Διαμαντάκι!

2 «Μου αρέσει»

Θα βάλω εδώ ένα τραγούδι που άκουσα σήμερα και δεν το ήξερα. Είναι του Γ. Παπαιωάννου γράφτηκε το 1952 και έχει τίτλο “Ο Φυλακισμένος”.
Για μένα ανήκει στα τραγούδια του εμφύλιου. Σε ένα παλιότερο νήμα ο Σ. Παπίστας έκανε μια λίστα με " Ρεμπέτικα - λαϊκά τραγούδια για τον πόλεμο 1940 - 1941- Κατοχή - Αντίσταση - Εμφύλιο,
και δεν το περιλαμβάνει, όπως και κάποια άλλα κατά την γνώμη μου.
Εδώ η πηγή:

5 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Υπέροχη η καινούργια δημιουργία βγαλμένη από την καραντίνα :laughing::laughing::laughing:

2 «Μου αρέσει»

Τι γινότανε ρε μάγκες στην Αμερική τότε;!
Επιμελώς σεξουαλικό τραγούδι, μοναδικός Πιπεράκης.Καλη χρονιά σε όλους με υγεία :wink:

3 «Μου αρέσει»