🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Και στην τελική, τώρα που το ξανασκέφτομαι, …

Στα όρη βγαίνει ο μαϊντανός,
τα λόγια σου 'ναι λωλαμός.

Γιατί όχι δηλαδή; Αφού τίποτα άλλο δε βγαίνει κι όμως όλα λέμε ότι βγαίνουν!

Ε δεν απροβάλλουν στα βουνά και στα όρη τα όμορφα κορίτσια, στο παραθύρι τους μπροβάλλουν, που είναι εξάρτημα συνήθως σπιτιού, όχι μόνο ορειβατικού καταφυγίου.

Όταν είχαμε επισκεφτεί το οικόπεδο που μόλις είχαμε αγοράσει στη Τζιά (δεκαετίες, λέμε…), είχα μαζέψει αρκετόν ώστε να φτιάξω μια παέγια «καλά ζαφοριασμένη» (τους στήμονες, τους ξεκαθάριζα στο καράβι). Αλλά και σε άλλα Κυκλαδονήσια έχω μαζέψει. Και συνταγές με ψάρια ζαφοριασμένα υπάρχουν και πράγματι, σε ψαρόσουπα είναι… άλλο πράμα!!!

Μακάρι να ΄ταν κάππαρη! Ξέρεις πόσο πουλιέται, το κιλό;

αν ο τόπος προέλευσης του μαϊντανού προσδιορίζεται απ’ τα λόγια της λεγάμενης, τότε ναι!..


Απίστευτος Στράτος
1 «Μου αρέσει»

όλος ο κόσμος μας γύρω από μια μικρούλα ή μεγαλούλα περιστρέφεται.

4 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»

Πάρα πολύ καλοί! Και μόνο τις ενορχηστρώσεις κάθε πάρτας να αποστηθίσεις… Και ωραίο το άργεμα του τέμπο πριν το τέλος.

Ο Τσιτσάνης σίγουρα θα έλεγε “Μπράβο!”.

1 «Μου αρέσει»

Ναι…
Τους άκουσα μια φορά στο ράδιο, χωρίς να ξέρω τι είναι αυτό που ακούω. Και τώρα το πέτυχα τυχαία στο ίντερνετ, όπου και βλέπω ότι είναι τουλάχιστον από το 2016.

1 «Μου αρέσει»

Χωρίς εικόνα θα έχαναν κάπως, γιατί αυτό τουλάχιστο το βίντεο δίνει πολύ ωραία τις συνεννοήσεις μεταξύ τους κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Τα έχουμε ξαναπεί αλλά έχει ταλέντο και μεράκι μέσα του ο άνθρωπος!

7 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Γιατί…Τζουανάκος.

2 «Μου αρέσει»

απιστευτο κομματι του μαρκου,ισως απο τα 2-3 καλυτερα που εχω ακουσει…

1 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Πρακτικά ο ίδιος σκοπός με τον «Μαϊντανό» (Καλέ Ντουντού) που λέει ο Μουφλουζέλης, που τον συζητάγαμε πριν κάνα μήνα. Και ίδια οικογένεια με το Αντιλαλούν και τα διάφορα παρακλάδια του.

Αυτοί οι παλιοί, πώς παίζαν ρε παιδί μου τόσο απλές μελωδίες με τόσο ιντριγκαδόρικο ρυθμό! Ενώ φαίνεται από την αρχή ότι είναι απτάλικο, αν δεν έμπαινε το τραγούδι ακόμα θα 'ψαχνα πού είναι το 1! Το ίδιο και με του Μουφλουζέλη, για διαφορετικό λόγο (άλλο κόλπο ο καθένας).

3 «Μου αρέσει»

Παρόμοιος είναι και ο σκοπός του Είχα δέκα τάληρα; Γενικά βρίσκω σε αρκετά κομμάτια παρόμοιες συμπεριφορές. Πχ και το Χήρα μαυροφορεμένη αν και δεν κατεβαίνει τόσο ψηλά στη ρε, η βασική μελωδία φέρνει κάπως νομίζω

Καλημέρα!

1 «Μου αρέσει»

απλά αγαπημένο, το τραγούδαγε συνεχώς ο μπαμπάς στη μαμά :slight_smile: :heart:

3 «Μου αρέσει»

Αν και “πειραγμένο” έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό…

8 «Μου αρέσει»

Τι απίστευτο είν’ τούτο; !!!

Από την αρχή μέχρι κάποιο σημείο όπου μοιάζει (αλλά δεν!) ότι κλείνει, είναι απλώς μια τρομερά εμπνευσμένη και καλοδουλεμένη απόδοση-διασκευή: τολμώ να πω ότι ενόσω χάζευα με τη δεξιοτεχνία τους, ταυτόχρονα ζούσα και την αγωνία της γκόμενας του τζογαδόρου, αν θα κερδίσει για να της κάνει ό,τι της έταξε.

Μετά γίνεται και ψυχεδελικό!

Καταλάβατε τι έκανε κάποια στιγμή με το σκεπασμένο πιάνο;


Edit: Α, το εξηγούν:


Regina Vandoros
Πριν από 1 χρόνο

Τι εξυπνάδα κάνει με το πιάνο σε κάποια φάση

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Akis Pitsanis


Akis Pitsanis
Πριν από 1 χρόνο

Regina δεν είναι εξυπνάδα. Εσύ είσαι έξυπνη που το παρατήρησες. Εγώ απλά έπαιξα τις αρμονικές στο σκεπασμένο πιάνο στην επανάληψη του reef! Είχα μια σκέψη ότι όποιος το ανακαλύψει θα του κάνω δώρο ένα μπουκάλι ουίσκι. Θα σου το στείλω ταχυδρομικώς! Να είσαι καλά!

…αλλά δεν κατάλαβα!

3 «Μου αρέσει»