🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

4 «Μου αρέσει»

Απο ανάρτηση του δικού μας Γιώργου Βαβουλέ στο FB

<Εδω ο Σταμάτης Κόκοτας ως μέλος του Τρίο Μπραζίλ, με τη Μάγια Μελάγια, σε ελληνική ταινία σε ηλικία 20 χρονων. Από την ταινία “Τσαρούχι Πιστόλι Παπιγιόν” (1957).>

5 «Μου αρέσει»

επαιζε και μπουζουκι τριχορδο, και του αρεσε πολυ ο βαμβακαρης.

1 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

8 posts were split to a new topic: Πάμε απόψε με βαρκούλα

απο τις ανακαλύψεις του fakirisa( κατα το Farfisa…)
" Παντρεύτηκα" με τον Στράτο Παγιουμτζή.

1 «Μου αρέσει»

βρήκα αυτό τυχαία.
περισσότερα δεν γνωρίζω.
το βαζω μονον σαν παράδειγμα για ταμπουροϊδές στιλ.

Χρίστος Νάτσιος

1 «Μου αρέσει»

και αυτο.

“Συρτός Ολύμπου”

Ο Χ. Νάτσιος στην παλιά κιθάρα του αείμνηστου πατρός του, αφαιρώντας τις τάστες από την ταστιέρα της και το μετάτρεψε σ’ ένα είδος κοντραμπάσο. Το τραγούδι «Συρτός Πυργετός» είναι για τη μνήμη του Β. Μαλλιαρού (κλαρίνο), από τον Πυργετό, Κάτω Ολύμπος, ο οποίος συνέθεσε αυτό τον παραδοσιακό ρυθμό. Ο Αντώνης Κάτανος στο πήλινο κρουστό, όργανο της προϊστορικής αγγειοπλαστικής, και ο Hannes στη νταρμπούκα. Ηχογραφημένο στους πρόποδες του Ολύμπου στα Λείβηθρα, η αρχαία πόλη του Ορφέως. Τα τζιτζίκια τον Αύγουστο είναι η εποχή που είναι οι κυρίαρχοι των ήχων της φύσης. Η αρχαία Ελληνική μουσική άφησε στον ελλαδικό χώρο ίχνη της περασμένης παρουσίας της στη Νεοελληνική Δημοτική μουσική, ιδιαίτερα μάλιστα στην περιοχή του ρυθμού, κυρίως του χορευτικού. Πρέπει να το χαρακτηρίσουμε ως «ελληνικό» με τη στενή έννοια του όρου, ξεχωρίζοντάς το από τα στρώματα που διαπλάσθηκαν από ανατολικές ή δυτικές επιδράσεις. Ένα από τα χαρακτηριστικά στοιχεία της αδιάσπαστης συνέχειας του ελληνικού βίου είναι η διατήρηση του ομηρικού ρυθμού στον σημερινό ρυθμό του Συρτού Καλαματιανού. Παραλλαγές του συρτού συναντούμε από τη Θράκη, Μακεδονία μέχρι την Κρήτη. Κατά κανόνα, η μουσική, το τραγούδι συνδέεται με το χορό. Ο Ομηρικός στίχος δηλ. ο εξάμετρος, χορευόταν και ως κύκλιος χορός. Ένας μακρύς και δύο βραχείς χρόνοι στη σχέση 1 ½:1:1, σχηματίζουν το ρυθμικό πόδα που ονομάζεται δάκτυλος, το ρυθμό στον οποίο βασίζεται ο ομηρικός στίχος. Οι χοροί της Βυζαντινής περιόδου εξακολουθούν να παραμένουν «κύκλιοι». Ο συρτός των Βυζαντινών χορευόταν με λαβή από τις παλάμες ή με μαντίλια. Επιβίωσαν ακόμη την εποχή εκείνη ο Πυρρίχιος και ο Κόρδαξ (αντικρυστός-τσιφτετέλι).

(το κείμενο ειναι του ανεβάστορα)

προφανώς εννοούν Βάϊος Μαλιάρας

1 «Μου αρέσει»

Λαουτοκιθαρα του αντωνη ειναι…

Καλά που το προσδιόρισες, να γλιτώσεις τις σφαλιάρες! :slight_smile:

Τέτοιο συνονθύλευμα από μισοχωνεμένες και ασυνάρτητες μεταξύ τους πληροφορίες είχαμε καιρο να δούμε.

4 «Μου αρέσει»

Where can i found and read more about the TAMBOUR?

here you find more info on
Tambur

1 «Μου αρέσει»

Και εδώ ίσως μπορείς κάτι να βρεις.

1 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»

πολυ ωραια αποδόθηκε.!
μπράβο παιδιά.

<<Παραδοσιακό. 1928 Μαρίκα Παπαγκίκα Ένα κλασσικό κομμάτι της Παπαγκίκα με προσέγγιση από τρίχορδα. Υπάρχει μια πληροφία πως αυτόν το σκοπό παίζανε κάποτε σε καραντουζένι. Μπαγλάμαδες σε καραντουζένι, κιθάρα και κρουστό. Κούρδισμα Μι Λα Σι
Ευριπίδης Σκρέττας - Μπαγλαμά, Φωνή Ανδρέας Ψάρρας - Μπαγλαμά
Μωυσής Σισμανίδης - Κιθάρα
Λεφτέρης Μετεντζίδης - Κρουστά, Φωνή from Ντουζένια - Σκοποί Παλαιάς Κοπής, released August 9, 2022>>

Πράγματι.
Όποιος ξέρει την ηχογράφηση αναφοράς της Παπαγκίκα βλέπει ότι εδώ η προσέγγιση είναι αφενός πρωτότυπη και δημιουργική, αφετέρου εντελώς μέσα στην παράδοση. Η ευτυχέστερη εκδοχή της ιδέας «παίζω παραδοσιακά / παίζω παλαιινά». Στον αντίποδα της μίμησης παλιών παιξιμάτων με ευλαβική προσοχή στο υποδεκάμετρο. (Που κι αυτή όμως έχει την αξία της, δεν την περιφρονώ.)

Το ίδιο περίπου έλεγα και στη συζήτηση για την παρουσίαση όλου του πρότζεκτ:

1 «Μου αρέσει»

πιο κοντά στο ούτι μου ακούγεται, ανάλογη και της τούρκικης άταστης κιθάρας.

1 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»