🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

4 «Μου αρέσει»

Εγγύηση ο Σπύρος Γκούμας!!!

1 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Να βάλουμε και την άλλη πλευρά της πλάκας (HMV ΑΟ-2781), Λουκά. “Με άλλον με παντρευουνε”:

3 «Μου αρέσει»

T Z A K

ahhhhhh, what a name! :slight_smile:

is this the same melody like MARIGOS? ston teke … :wink:

What do you mean Simon? This IS Μες στον τεκέ της Μαριγώς! Same melody as the instrumental Ξεφτίλης.

yep akriwos,

ναι ακριβώς. υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα που ένα τραγούδι αντιγράφεται έτσι; Μπορείτε να μου δώσετε μερικά παραδείγματα; Εγώ ενδιαφέρομαι!

THANK YOU! pepe

2 posts were merged into an existing topic: Κοινές μελωδίες σε διαφορετικά τραγούδια

Ο Μάρκος Βαμβακάρης στην αυτοβιογραφία του (εκδόσεις Παπαζήση, 1978) θυμάται τραγούδια που λέγανε όταν ήταν παιδιά στη Σύρο. Θυμάται (σελ. 56) τους εξής στίχους από ένα από αυτά:

Στην έρημη τη ρεματιά στην παιδική φωλιά μας
μας έφερε ξανά η άμοιρη καρδιά μας

Και σημειώνει ότι ήταν βαλς.

Δεν ξέρω ποιος είναι ο συνθετης και πότε γράφτηκε το τραγούδι αυτό. Βαλς με τέτοιους στίχους ηχογραφήθηκε το 1927 στην Αμερική με την χορωδία του Λ. Καββαδία.
Εδώ στο σηλαμπς.

2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Μήτσος Παπασίκας - Είναι μεγάλη αδικιά (Σακαφλιάς)

Ελάχιστα στοιχεία για το Μήτσο Παπασίκα, αναφέρει ο Τάσος Σχορέλης στη Ρεμπέτικη Ανθολογία του: Γεννήθηκε στα Τρίκαλα το 1916. Ασχολήθηκε επαγγελματικά (μπουζούκι και τραγούδι) με το ρεμπέτικο μεταξύ 1932 -1944 και συνεργάστηκε με πολλούς παλιούς ρεμπέτες και ιδιαίτερα με τον Κώστα Πεδή, το Μπάμπη Μπακάλη, το Χρήστο Τσιτσάνη και άλλους. Πολέμησε στην Αλβανία και στην κατοχή βγήκε αντάρτης με τον ΕΛΑΣ. Από το τέλος του 1944 έπαψε να ασχολείται επαγγελματικά με το ρεμπέτικο, έγινε αυτοκινητιστής και έπαιζε μόνο για το κέφι του. Έχει γράψει αρκετά τραγούδια, πολλά από τα οποία δεν είναι περασμένα στο όνομά του. Μερικοί τίτλοι, όπως τους αναφέρει ο Σχορέλης: Για δες πως εκατάντησε ο κόσμος στην Αθήνα. Δε θέλω τα ματάκια σου, Είμαι Δημοκράτης, Θα γίνω δράκος του Συγγρού, Πότε μου φέρεσαι καλά. Η σκηνή είναι από ταινία παραγωγής 1967 σε σενάριο και σκηνοθεσία Βασίλη Κονταξή και μουσική επένδυση Χρήστου Μουραμπά, με τίτλο «Ο Σακαφλιάς» γνωστή και ως “Στα Τρίκαλα στα Δυο Στενά”.

2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Κομματάρα. Αγαπαμε Κάβουρα!!!

2 «Μου αρέσει»

Μόνο εμένα μου θυμίζει την εισαγωγή του “Όταν πίνεις στην ταβέρνα” ;

1 «Μου αρέσει»

Δεν τη “θυμίζει”, ίδια είναι.
Βασικά είναι το κομμάτι σε οργανικό. Εισαγωγή + κουπλέ.

1 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»

Για μένα από τα πιο χαρακτηριστικά τραγούδια του είδους που αγαπάμε. Αριστουργηματικό!

8 «Μου αρέσει»