Ψαχνω δασκαλο στη θεσσαλονικη

ψαχνω καλο δασκαλο μπουζουκιου στη θεσσαλονικη.

Εγώ παραδίδω μαθήματα ένα θέλεις και μέχρι εκεί μπορώ να πάρω 15Ευρώ την ώρα.
Είμαι 21 χρονών.Έχω κάνει μαθήματα 6 χρόνια με έναν δάσκαλο ο οποίος ήταν μαθητής
του Στεργίου.Και ότι ξέρει ο στεργίου ακριβώς τα ίδια ξέρω εγώ και ακριβώς τα ίδια
θα μάθεις κ’εσύ.Γενικά μπορώ να σου μάθω ότι θέλεις.
Αν είσαι απ’το μηδές ακόμα καλύτερα.

Ευτυχώς τα “ότι” σου δεν είχαν υποδιαστολή έτσι αυτοαναιρούνται γιατί αλλιώς θα σκιαζόμουνα :slight_smile: Βρε Μανώλη καλά το πήγαινες το άλλο σου μήνυμα ,μή το χαλάς τώρα…

Και μια ακόμα παρατήρηση…ο Χιώτης ήταν Ρεμπέτης με Ρ κεφαλαίο (και τον Στεργίου με κεφαλαίο να τον γράφεις παρεπιπτόντως)

Νίκος

Δηλαδή, αν αρχίσουμε σε ένα μήνα που θα είμαι Ελλάδα, έχω καμία ελπίδα να παίξω τις “πενιές Μπέμπη” με τέμπο και ύφος α λα Στεργίου το δεκαπενταύγουστο στην πλατεία του χωριού μου; όνειρο ζωής ρε gαμώτο…

“Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλης κουβέντα μην λες”, λαϊκή σοφία…:089:

Συγνώμη …κρατήθηκα αλλά δεν άντεξα …21 χρονών και δάσκαλος …και ξέρεις όσα ξέρει ο Στεργίου ,που σου έμαθε ο μαθητής του …και ήρθε η ώρα να τα διδάξεις κι όλας …σεμνότητα και σεβασμός , και αυτογνωσία πού είναι άραγε ; τι άλλο θα ακούσουμε ;

Πήγε περίπατο

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:43 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:29 —

Το αν θα παίζει κάποιος απο εσάς σε ένα μήνα η σε 2 χρονια η σε 20 χρόνια σαν τον μπέμπη εξαρτάται απο εσάς απο εμένα εξαρτάται μόνο το 20% το άλλο 80% σε εσάς είναι.
Άλλα τι παιδεύομαι δεν ήρθα για να αποδείξω πόσο καλός είμαι σε εσάς και ούτε με ενδιαφέρει τι πιστεύει ο καθένας απο εσάς.Εύχομαι όλοι όσοι μιλήσατε και σχολιάσατε
να παίζεται όντως καλύτερα απο μένα και όχι σαν κάποιους οι οποίοι
όταν μιλάνε νομίζεις ότι είναι οι καλύτεροι και όταν παίζουν νομίζεις ότι τώρα ξεκινάνε…
Δεν αξίζει να το συνεχίσουμε αυτό το θέμα.

Χωρίς να αμφισβητώ τις γνώσεις σου, αφού δεν σε έχω ακούσει ποτέ, δεν σε ξέρω, εγώ είμαι εντελώς ερασιτέχνης και “πρακτικός” κλπ κλπ…

Κατ’αρχήν…

Είναι αυτή απάντηση ΔΑΣΚΑΛΟΥ;;;;;;;;
Έτσι θα απαντάς και τις ερωτήσεις που θα σου κάνουν οι μαθητές σου;;

Που πήγε ο σεβασμός στον συνομιλήτή σου;

Από αυτό και μόνο φένεται η ηλικία σου… Βρες το νόημα των τραγούδιών που ακούς και παίζεις και γίνε λίγο πιο σοβαρός, “βαρύς” και ντόμπρος και όχι είρων.

(Για να δείς ότι τα παραπάνω δεν στα λέω με εχθρική διάθεση…)
Κατά τα άλλα, Καλή επιτυχία σε αυτή την προσπάθειά σου να μεταφέρεις την γνώση.

(αν και λίγο διαφωνώ ότι το μπουζούκι θα πρέπει να μαθαίνεται επί μισθώσει…ή γενικότερα από κάποιον δάσκαλο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)

Μανωλη

στη Σαλονικη , εχουμε πολλους και καλους μπουζουκτσηδες , που πιστευω να γνωριζεις
μια και εισαι πατριωτακι μου …
με τους εχοντες καποια ηλικια και χιλιαδες ωρες παιξιματος στις πλατες τους δε θα ασχοληθω …

ειναι ομως και ενα “σεμνο” παλληκαρι (τον εδειξε και η τηλεοραση) ο Γιαννης , που εγω τον
ακουσα να παιζει επαγγελματικα στο “Πηρε και Βραδιαζει” στα 18 του χρονια …
ειχε μπροστα του ενα τετραδιακι γεματο με τραγουδακια ρεμπετικα και ολα τα εβγαζε στο
μπουζουκακι του με πιστοτητα και ποιοτητα …
λιγομιλητος και σεμνος , εχει σημερα εξελιξει αυτο που διδαχτηκε και ανεβαινει τα σκαλια
σιγα σιγα και “σταθερα” με μελετη …
ακουει υποδειξεις απο τους παλιους και κρατα “ανετα” ενα προγραμμα , σε οποιο παλκο
και αν ανεβει !!! (τελευταια προσωπικα τον ξανακουσα στο ποδι του Μυστακιδη , επειτα απο
καποια ωρα , στην Πριγκιπεσσα) …

φροντισε και συ να του μοιασεις κι ας μην τον γνωριζεις , ειναι “παραδειγμα προς μιμηση” !!!

Παρεμπιπτόντως, Νίκο, κάνεις (όντως) λάθος!

http://el.wiktionary.org/wiki/παρεμπιπτόντως

Ετυμολογία
παρεμπιπτόντως < παρεμπίπτων, -οντος, μτχ.του ρ. παρεμπίπτω + επίρρμ. με κατάλξ. -ως.
Επίρρημα

παρεμπιπτόντωςκατά παρέμβαση στο κυρίως θέμα, σαν σε παρένθεση, εκτός θέματος, συμπτωματικά, όχι προγραμματισμένα, τυχαία.

Δηλαδή αν έμπαιναν και γράφανε εδώ οι μισοί (και λίγους λέω) από τους ρεμπέτες (ναι, με μικρό το ρ), θα έπρεπε να τους κράξουμε λόγω ανορθογραφίας;

Ωραία ρε φώτη και απο ποιον δηλαδή νομίζεις ότι πρέπει να μαθαίνεται το μπουζούκι;

Εσείς δεν είστε μαθητές μου πρώτον και δεύτερον δεν κατάλαβα εσύ τι μας το παίζεις δηλαδή τώρα τον έξυπνο και θες να μας βάλεις μυαλό;

Επίσης δεν θυμάμαι να σε ρώτησα τι πιστεύεις για την ζωή η για το πώς πρέπει και απο ποιον πρέπει να μαθαίνεται το μπουζούκι αντί να μιλάς που είσαι και ερασιτένχης κάτσε και παίξε λίγο μήπως μάθεις τίποτα.
Αν έπαιζες τόσο όσο μιλάς θα γινόσουν σαν τον μπέμπη

φίλε Μανωλάκη όχι οτι εχει σημασία αλλα δε μας δίνεις ενα “δείγμα γραφής” πχ στο youtube.
Ξαναλέω όχι ότι εχει σημασια με τα όσα έχουν γραφτεί γιατί αλλου εχει παει το θεμα… :083:

αλλα απλα για λογους ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑΣ… :089:
Να δουμε αν στα εμαθε ολα ο μπεμπης… Συγγνώμη , αλλα…

Δεν θα μπω σ’αυτήν την διαδικασία γιατί δεν έχω να κερδίσω τίποτα απ’αυτό.
Και το ξαναλέω δεν με ενδιαφέρει τι πιστεύει ο καθένας απο εσάς για μένα εγώ
δεν ήρθα για να αποδείξω την αξία μου σε σ’εσάς ειδικά με τον τρόπο που εσύ μου ζητάς
georgalasg αλήθεια ότι ποιο χειρότερο μπορούσα να ακούσω απο κάποιον.
Ο ποιο χειρότερος τρόπος που μπορεί να σου ζητήσει κάποιος να παίξεις μπουζούκι
όχι ότι αυτοί που βάζουν βιντεάκια είναι βλάκες απλά το να μου ζητάς να βάλω βιντεάκη
για να με κρίνεις αν είμαι καλός η όχι.

να μπω στη διαδικασία να σε ακουσω απο κοντα δε θα μπω… :083:
Οποτε μονο ετσι θα μπορουσα να σε ακουσω
οσο για το αν εχεις να κερδίσεις κατι νομιζω οτι εχεις
Αγγελια για να βρεις μαθητες εβαλες. Η κανω κατι λαθος;
Γουρούνι στο σακι θα αγοράσουν;

Ακριβώς όποιος θέλει να το αγοράσει και να δοκιμάσει να δει αν είναι καλό οκ.
Όποιος έχει αμφιβολίες και απορίες να πάει σ’αυτούς που διαφημίζονται όλη την μέρα η
σ’αυτούς που γνωρίζει.
Ένα πράγμα το οποίο διαφημίζεται δεν σημαίνει ότι είναι και καλό.
Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.Μην σου πω ότι είναι σκατά και απλά ρίξανε λίγο χρυσή
σκόνη πάνω για να ξεγελάνε τους ανθρώπους.
Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει.
Στο δρόμο συνήθως κοιτάς κάτι μικρά παλιά αυτοκινητάκια τα οποία τρέχουν και κάνουν διάφορες μαλακίες με χειρόφρενα και τέτοια με σκοπό να εντυπωσιάσουν
μια Ferrari η ένα Bugatti δεν θα δεις να τα κάνουν αυτά.Αυτοί θα αποδείξουν την αξία τους στους αγώνες και όχι στον δρόμο κι’αν δεις καταλάθος κάποιον με τέτοιο αυτοκίνητο να τρέχει το κάνει για την γκαύλα του και όχι για να εντυπωσιάσει αυτό και μόνο που υπάρχει εντυπωσιάζει.

ok δε θες
κανενα πρόβλημα…

Φίλε Μανωλάκη αν θέλεις να μη δώσεις δικαιώματα μη χρησιμοποιείς “κακά λόγια”…
Μέχρι τώρα καλά το πήγες…
Νάσαι καλά…:088:

Παιδιά ήρεμα!!! κουβέντα προσπαθούμε να κάνουμε.

Και μιας που γράφω το μήνυμα, ας πω κι εγώ κάτι για το θέμα.

Κατ’ αρχήν, φίλε Μανώλη δεν σε προσέβαλε κανείς μέχρι τώρα. Το λέω αυτό γιατί είσαι επιθετικός και προκλητικός στα μηνύματά σου.
Η αμφιβολία εκφράστηκε από κάποιους για του λόγου σου το αληθές. Και πώς να μην υπάρχει δυσπιστία όταν κάποιος μουσικός, μόλις 20-21 χρονών, επικαλείται επάρκεια διδακτικής ικανότητας σε επίπεδο Στεργίου!!!
Σε 20-30 χρόνια τι θα λες? ότι είσαι για άλλη διάσταση?

Εγώ,όμως, θα δεχτώ ότι σαν μπουζουξής είσαι εξαιρετικός και σαν τεχνική αλλά και με μεγάλο ρεπερτόριο, αυτό νομίζεις ότι σε κάνει αυτόματα και δάσκαλο και μάλιστα, καλό?
Εάν ναι, είσαι γελασμένος. Δεν ισχύει.

Κι ο Μαραντόνα ή ο Πελέ υπήρξε ο καλύτερος, ίσως, ποδοσφαιριστής αλλά ως προπονητής δεν έκανε τίποτα. Ισχύει και το αντίστροφο βέβαια. Ο καλύτερος προπονητής δεν σημαίνει ότι ήταν και ο καλύτερος παίχτης.

Και για να καταλάβεις λίγο καλύτερα, σου λέω το εξής.
Σκέψου να ζητάνε δάσκαλο μπουζουκιού στο Χ-πανεπιστήμιο για παράδειγμα, και να καταθέσεις βιογραφικό μαζί με τον Παπαδόπουλο, τον Καραντίνη, τον Στεργίου, τον Παπαβασιλείου, τον Γκούμα, τον Τατασόπουλο ή τον Μωραΐτη.

Σκέψου…!!!:241::084:

Κι όπως λέει κι ο μπούλης: “Σεμνά και ταπεινά

Φίλε Δημήτρη πιστεύεις ότι στην διδακτικότητα υπάρχει ηλικιακός φραγμός;
Ακόμα και σαν εξαίρεση; (για τον κανόνα όλοι νομίζω συμφωνούμε).
Γιατί να αποκλείουμε κάποιον που δεν τον γνωρίζουμε;
στο φινάλε γιατί κάποιος 22 ετών να μπορεί να διδάξει μαθηματικά και να μη μπορεί να διδάξει μουσικη;
Η κόρη μου για παράδειγμα κάνει ιδιαίτερα στο πιάνο με μια κοπέλα 20 ετών και τα πάει περίφημα.
Πιο δύσκολο είναι δηλ.το μπουζούκι απο το πιάνο;

Όχι καθόλου δεν το πιστεύω. Όλοι μπορούμε να διδάξουμε κάτι. Η ένστασή μου είναι κυρίως στο πόσο καλά μπορούμε. Γιατί εγώ μπορεί να τα ξέρω πολύ καλά, έχω την ικανότητα όμως, να τα μάθω και στον άλλον? Και φυσικά, δεν θα πω εγώ για μένα αλλά η δουλειά μου που θα φανεί σε κάποια χρόνια.

Δεν το αποκλείω αλλά έχει κάνει ποτέ μάθημα? και ποια είναι τα αποτελέσματα της διδασκαλίας του?

Επαναλαμβάνω, μπορεί αλλά πόσο καλά?

Ποιος το λέει αυτό? η δασκάλα ή το αυτί σου? Μπορεί να συμβεί φυσικά, αλλά έχεις γνώση για την τεχνική του πιάνου? Ξέρεις αν είναι καλή για τα χρόνια που κάνει?
Εάν ήταν με μία καθηγήτρια Α’, θα ήταν ακόμη καλύτερη η κόρη σου. Γιατί όπως έχει πει και ο Αϊνστάιν:
“Η εμπειρία είναι σημαντικότερη της γνώσης”

υ.γ. Στα ωδεία από 0-5 χρόνια εμπειρίας λέγεσαι επιμελητής. Μετά τα 5 χρόνια λογαριάζεσαι για καθηγητής Γ, Β, και Α.