Χόρεψε μπουρνοβαλιά μου

Μπράβο ρε Παραγοξολόγε,
σε παραδέχομε… τελικά για εμάς τους Ελλινο-γερμανο-γαλλο-εγγλέζους και λέγοντας, που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στο εξωτερικό, η Ελληνική ορθογραφία είναι λίγο δύσκολη και έτσι προτιμάμε τα Greeklish που είναι δύσκολα στο διάβασμα και εύκολα στο γράψιμο , διότι κάθε ένας έχει το δικό του σύστημα να μεταφράζει τα Ελληνικά σε Greeklish…
Εγώ τώρα τελευταία (όπως καταλάβατε ) προσπαθώ να γράφω σε Ελληνικά και αυτό με βοήθεια ενός προγράμματος. Λέγεται OpenOffice 1.1.0 και λειτουργεί με κάθε Microsoft σύστημα( German Windows, English Windows…). Έχει Ελληνική, Γερμανική, Γαλλική, Εσπεράντο, Λατινική ορθογραφία κτλπ.

Το πιο καλό είναι ότι δεν κοστίζει φράγκο ( for free !!) και έχει την ικανότητα να διαβάζει και να κάνει save as “Word” και “Excel” dateien, είναι ένα open-source program και θα το βρείτε στην εξής σελίδα:

www.openoffice.org

Αιγαίος

Nobody is perfekt,
έκανα και κάτι λαθάκια όπως βλέπω…

aegeos

sorry admin…
i ali8ia einai, oti den ksero na grafo elinika…
…ki afta pou grafo, me to zori…
epidi oute ksero na ta milo telia…

…8a psakso na vro auto to programa gia or8ografia…

euxaristo gia tin katanoisi…

alexis
frankfurt

Προς τον φιλο ΑLEXIS. Εγω εχω να σου προτεινω ενα βιβλιο που εχει βγει σε συνεργασια του μεγαλου ερευνητη, του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΚΟΥΝΑΔΗ και της ΓΣΕΕ.Λεγεται ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.Ειναι πολυ καλο βιβλιο και θα το βρεις πολυ ενδιαφερον.Επισης και οι αλλοι φιλοι που δ
εν το εχουν διαβασει.
Τωρα κατι αλλο. Θα μου βρειτε κανεναν κιθαριστα και κανεναν ακορντεονιστα για να τους παρω στο μαγαζι;

Προς Αιγαίος

Το openoffice είναι η καλύτερη αντι-microsoft-ική λύση για οffice προγράμματα.Χρησιμοποιείται σε όλες τις γνωστές κομπιουτερικές “γιάφκες” παρεϊτσα με το Λίνουξ φυσικά…Το ψηφίζω και το εγκρίνω…στο πανεπιστήμιο δουλεύουμε πλέον αποκλειστικά και μόνο μ αυτο.

Αντε και καλή λευτεριά…