Φύσα αεράκι δροσερά

Σύνθεση/στίχοι: Μάνος Λαντζανάκης

Μπουλγαρι/φωνή: Μάνος Λαντζανάκης
Λυρα: Νικος Αυγουστινάκης
Κιθάρα: Μιχάλης Κατσούλης
Φωνή: Γιώργος Μαστοράκης

Ηχοληψία: Paul Yeadon

Η ηχογράφηση έγινε σε ένα ξωκλήσι τον μήνα Αύγουστο του 2019

(Οι στίχοι του τραγουδιού είναι στην περιγραφή του βίντεο )

5 «Μου αρέσει»

Να τα και τα μπουλγαριά! Και η αντήχηση του ξωκλησιού τόσο όσο, μόνο την φωνή μπερδεύει λίγο.
Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες, να λείπανε και οι ανεμογεννήτριες στο βάθος…

4 «Μου αρέσει»

Χωρις ανεμογεννήτριες πως θα τις ξεπουλαγαν οι Γερμανοί που τις έβαλαν και τις ξήλωσαν και δεν ξέραν τι να τις κάνουν ?
Πως θα μειωναμε αλλιώς σημαντικα τον “ποιοτικό” μας τουρισμό ωστε να τους στείλουμε Τουρκία βουλγαρια και αλβανια ?
Εκτός θεματος και νήματος αλλά η παρατήρηση του Νικου είναι σωστή και πονάει…

1 «Μου αρέσει»

Δεν χρειάζεται να μας φταίνε οι ξένοι, αρκετές καταστροφές κάνουν οι έλληνες…

2 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ κανένας Γερμανός δεν ηρθε να πουλήσει άχρηστα μέταλλα που καταστρέφουν φυσική ομορφια και τουρισμό, απλα κάποιοι εθνοπροδοτες ελληνες που πήραν τα ψηλά τους συνέχισαν την παράδοση…

2 «Μου αρέσει»

Έλα ρε παιδιά, ας μην βγαίνουμε εκτός θέματος… Καλή και η συζήτηση περί πολιτικής, αλλά ας μην την μπερδεύουμε με το ωραίο τραγουδάκι του @Manos_Lantzanakis! :grin:

1 «Μου αρέσει»

Διαβάζοντας αυτά, πριν καν ακούσω οτιδήποτε, ο νους μου πάει (εύλογα) σ’ ένα συγκεκριμένο στιλ τραγουδιών.

Ε λοιπόν, αυτό το στιλ το έχετε πετύχει απόλυτα! Αν μου έλεγες ότι είναι παλιό ρεθεμνιώτικο θα απαντούσα με άνεση «το ξέρω, έχω το 78άρι με τον Τζιμάκη και τη διασκευή με τους Λαϊνάκηδες».

1 «Μου αρέσει»

Το τραγούδι ηχεί σαν αυτό που λέει ο τίτλος του: δροσερό αεράκι.

1 «Μου αρέσει»

Τώρα που άκουσα και τα λόγια συμφωνώ με την Άγη. Την πρώτη φορά δεν ακούγονταν καθαρά, και σχολίασα μόνο για τη μουσική. Η αλήθεια είναι ότι και τη δεύτερη, αν δεν τα διάβαζα πάλι θα είχα κενά.

Επιτέλους, κάποιος γράφει για χαρά και δροσιά και αγάπη και χορό, μόνο!

Σ’ αυτό το σπάνιο χαρακτηριστικό του τραγουδιού, δεν μπορώ να αποφύγω τον συσχετισμό με το άλλο καινούργιο τραγούδι που ακούσαμε πρόσφατα:

1 «Μου αρέσει»

Αυτά είναι…μύρισε Κρήτη!
Κλασσικό υπέροχο ύφος απο ταμπαχανιώτικο, μου θύμισε ως προς το χαρωπό του πράγματος το “Γιαλέλι”.
Για μένα αυτό το ύφος είναι ο δεύτερος μεγάλος μου έρωτας μετά το ρεμπέτικο.

Παίδες,αν δεν ξέρετε για το Μάνο φτιάχνει και δικά του όργανα…όλα τα καλούδια.

υγ- με τι μέσα έγινε η ηχογράφηση, η φωνή μπορεί να ήθελε λίγο ακόμα αλλά τ αόργανα ακούγονται καμπάνα

Μα μες στο μυαλό μου είσαι! Είναι κι από τα αγαπημένα μου.

Ή, από πιο γνωστά, το Φιλεντέμ. Γενικά αυτό το στυλ των πιο αλέγρων ταμπαχανιώτικων, όχι τα βαριά με τις περίτεχνες απαιτητικές μελωδίες, Σταφιδιανό, Δακρύζω με παράπονο κλπ.

Εμένα να πω την αλήθεια μου έλειψε λίγο η λύρα. Δε βρίσκω νόημα στη λύρα αν δεν είναι πρώτο όργανο (παρεκτός στα λυροτσάμπουνα, όπου οφείλει να είναι δεύτερο). Εδώ που πιο πολύ συνέβαλλε στη συνολική ενορχήστρωση, χωρίς όμως να τραβάει μπροστά, μου ακούστηκε κάπως περίεργα.

Με μια επιφύλαξη γιατί τα ηχητικά του υπολογιστή μου έχουν αρχίσει να τα φτύνουν.

Ναι αλλά και τα περίτεχνα η κάτι Χιτζάζ (Βαφιανός συρτος, Λουσακιανό κρασί)που σκοτεινιάζουν και λίγο τον τόπο …έχουν γόυστο. Αυτό το σκοτείνιασμα πρωταγάπησα στα ταμπαχανιώτικα, βγάζουν μιά φουρτούνα ψυχής, ένα κάτι…
Γενικά όλο το ευρος τους μου αρέσει.

Ωραιότατα είναι, απλώς έλεγα ποια μου θυμίζει το τραγούδι εδώ του Μάνου και των παιδιών.

(Μια επιφύλαξή μου, ότι τα συρτά δεν είναι ταμπαχανιώτικα αλλά… συρτά, ανεξαρτήτως μπουλγαριού και Φουσταλιέρη, την αφήνω για άλλη ώρα.)

Συμφωνώ στην παρατήρηση σου, τα λέω ταμπαχανιώτικα όταν παίζονται με μπουλγαρι λαουτο κλπ στον τσιφτετελατο ρυθμό κι όχι σκουπα και δώσε

@Manos_Lantzanakis ωραία δουλειά και ωραίο αποτέλεσμα. Πολύ φρέσκο και δροσερό.
Κάποια στιγμή κάντε μια ηχογράφηση λίγο πιο καθαρή γιατί η αντήχηση λίγο “πνίγει” τις φωνές. Κι αν θες να πάμε λίγο πιο “μακρυά” μου έλειψε ο ήχος από ένα νταουλάκι ή ακόμα καλύτερα από ένα μπεντίρ. Παρόλα αυτά είναι από τις μελωδίες και το ύφος των στίχων που μου αρέσουν! Μπράβο και πάλι σε εσένα και τη παρέα σου!

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολυ Blekos !!!
Δυστυχώς έπρεπε να ειμαι ποιο πίσω απο τα αλλα όργανα γιατί το μπουλγαρι ήταν δυνατό με αποτέλεσμα να είναι μακρυά η φωνή.
Το μικρόφωνο ήταν 1

1 «Μου αρέσει»