''Στη φυλλωσιά του πλάτανου'''

‘‘Στη φυλλωσιά του πλάτανου’’

Στίχοι-μουσική: Παντεζής Τέντες
Λαούτο : Κλεάνθης Γλυνός
Τραγούδι-φωνή:Γιώργος Πανταζής
Επεξεργασία ήχου:Κώστας Κωσταράκης
Video : Κώστας Κωσταράκης
φωτογραφίες με θέμα ‘‘θάλασσες της Άνδρου’’:Βασίλης Κατσιάδας
η φίλη που παιζει το σαντούρι καθώς και ο βιολιστής δεν θέλουν να αποκαλήψουν την ταυτότητα τους …εγώ θέλω να τους ευχαριστησω για την συμβολή τους στη ηχογράφηση του τραγουδιού και να σημειώσω ότι το μέρος τσαμπούνα ειναι μια δημιουργική προσθήκη
του βιολιστή.Όταν κάποια στιγμή το αποφασίσουν θα χαρω να ανακοινώσω τα ονόματα τους.
Λίγα λόγια…το τραγούδι συνελήφθη στο ουζερί που διατηρούσε ένας φίλος μουσικός στην κάτω πλατεία της χώρας της Άνδρου(πλατεία Καΐρη) εκεί δεσπόζειμια μαρμαρινη Βρύση ,από '‘την μέσα μπάντα’‘παλιότερα ήταν το κάτω κάστρο και από κάτω ήταν το παλιό λιμάνι( το Νειμποριο)Εγώ σκεφτόμουνα τα πλοία (σκούνες)που φεύγανε απο το λιμάνι κι αυτός μίλαγε για τα τραγούδια και τα γλέντια και κέρναγε ντόπιο ρακί.Κάποια στιγμή σάλεψα απ΄το ρακί και δεν μπορούσα να τον παρακολουθησω άλλο …αρχήσαν τα πραγματα να θολώνουν που λένε … το τελευταίο πράγμα που θυμάμαι να λέει …’'γράψε ένα τραγούδι για την Άνδρο ρε …αφού γράφεις…" …και λειτούργησε μέσα μου σαν εντολή .

7 «Μου αρέσει»

Έχεις βάλει μια κάτω παύλα στην αρχή και δεν το εμφανίζει.Διόρθωσέ το να φαίνεται.

Ωραία, δροσερά είναι τα τραγουδάκια σου (άκουσα και τα άλλα), συνέχισε τις προσπάθειες!

4 «Μου αρέσει»

Μπράβο!

Σε όλη την παρέα, δημιουργό και μουσικούς.

1 «Μου αρέσει»

μου άρεσε, αν και απλό είναι οικείο και στρωτό. έχει και μια ζωντάνια το παίξιμο που του δίνει ενέργεια.
ο κλεάνθης είναι εξαιρετικός, ανάλογης κλάσης και οι υπόλοιποι παίχτες (υποθέτω γνωστοί και αυτοί).
καλή συνέχεια, περιμένουμε τα επόμενα!

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω για τα καλά λόγια … .τα μεταφέρω και στους υπόλοιπους

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ… χαίρομαι πολυ που αρέσει το κομμάτι μας ,θα το μεταφέρω και στην υπόλοιπη παρέα.

Ευχαριστώ πολύ … θα κάνουμε ότι μπορούμε

1 «Μου αρέσει»

λοιπόν μάγκες δεν ξέρω αν με καταλάβατε αλλά με το φόρουμ δεν το χω καθόλου…αλλού απαντάω αλλόυ βγαίνουν οι απαντήσεις …εν πάσει περιπτώση σας ευχαριστώ όλους για την αποδοχή και την επιβράβευση.Τώρα υπάρχουν κι άλλα τραγουδάκια στο κανάλι μου κι όποιος θέλει μπορεί να τα ακούσει,…δεν ξέρω όμως αν ταιριάζουν με την αισθητική του φόρουμ,όπως επίσης δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο όριο τραγουδιών που μπορεί να ανεβάσει κανείς στο φόρουμ.

2 «Μου αρέσει»

δεν υπάρχει θέμα με την αισθητική όπως κατάλαβες, ούτε όριο (εντός λογικού πλαισίου βέβαια).
ανέβασε και τα υπόλοιπα σιγά-σιγά!

οκ φίλε νίκο…ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

:wink: Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς

6 «Μου αρέσει»

μπράβο ρε περικλή!
μου θύμησε την αίσθηση όταν άκουσα αυτό:

1 «Μου αρέσει»