"Φέρτε τα μαύρα ρούχα μου"

Φίλοι μου καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω τους στοίχους από αυτό το παλιό Δημοτικό τραγούδι? Έχω ψάξει πάρα πολύ από την αρχή της εβδομάδας και δεν έχω βγάλει νόημα. Το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές και στο παρελθόν και τώρα αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω τι λέει. Η έκδοση που άκουγα ήταν αυτή του Τάκη Καρναβά αλλά δεν κατάλαβα και αν ήταν δικό του.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. :pray:t3:

1 «Μου αρέσει»

Φέρτε τα μαύρα ρούχα μου, το μαύρο το τσεμπέρι
γιατί απόψε έλαβα ένα άσχημο χαμπέρι.
Ο γιος μου που ‘ν’ στην ξενιτιά μού γράφει πως πεθαίνει.

1 «Μου αρέσει»

Τους πρώτους στοίχους τους καταλαβαίνω, μετά όμως το χάνω… όπως και να έχει ώμος ευχαριστώ για την βοήθεια. :pray:t3:

Μα ο pepe σου τους έγγραψε όλους τους στίχους που ακούγονται στην ηχογράφηση που έστειλες. Άρα ποιους δεν καταλαβαίνεις; :thinking:

1 «Μου αρέσει»

Εγώ καταλάβαινα μέχρι και το μαύρο μου τσεμπερι, από εκεί είχα το θέμα να καταλάβω… Σας ευχαριστώ πάρα πολύ :pray:t3::pray:t3:

Το τραγούδι έχει μια ευχάριστη έκπληξη: τελειώνει γύρω στο 4ο λεπτό, και μέχρι να συμπληρωθούν τα 7 λεπτά του βίντεο έχει μια ανακουφιστική ησυχία.

Άρα είναι σχετικά σύντομο. Και καθώς η εκφορά των στίχων είναι και αργή, αυτό είναι όλο: τρεις στίχοι, τέλος.

1 «Μου αρέσει»

είναι μέχρι να σβήσει το έκο

κανονικά δεν θα έπρεπε να συμπληρώνεται ομοιοκατάληκτα και το δεύτερο δίστιχο;

Ναι, μοιάζει να λείπει κάτι. Αλλά δεν πειράζει:

  • το νόημα είναι σαφές και πλήρες
  • η δομή σε οιμοικατάληκτα δίστιχα καθόλου δεν τονίζεται από τη μουσική, επομένως ο στίχος «…πως πεθαίνει» δεν ακούγεται ξεκρέμαστος
  • τέσσερα λεπτά έκο είναι υπεραρκετά, δε χρειάζεται να ακούσουμε κι άλλο. Ούτε για χάρη του κιθαρίστα δε θα το 'κανα.
2 «Μου αρέσει»

Ε, τί μου θύμισες! Φοιτητής στη Γερμανία, φίλος και συγκάτοικος στο φοιτητόσπιτο μου δάνεισε ένα μικρό βιβλιαράκι, απολαυστικότατο, όπου ένας διευθυντής ραδιοφωνικού σταθμού διηγείται ευτράπελα και άλλα περιστατικά της καθημερινότητάς του στο γραφείο, και τον τρόπο που είχε βρει να χαλαρώνει το απόγευμα σπίτι του και να φορτίζει μπαταρίες: ένας τεχνικός είχε για δουλειά να κόβει από τις (τότε) μαγνητοταινίες τα κομμάτια μεταξύ ηχογραφήσεων, και να προωθεί τα ηχογραφημένα κομμάτια για περεταίρω επεξεργασία. Κάθε κομματάκι ανηχογράφητο, το κόλλαγε σε μία μπομπίνα δίπλα του, έτσι όπως του είχε παραγγείλει ο διευθυντής του, που στο τέλος της ημέρας έπαιρνε τη μπομπίνα σπίτι. Την έβαζε στο μαγνητόφωνο, ετοίμαζε ένα ποτό, πατούσε το play και άραζε στην πολυθρόνα. Για μία – μιάμιση ώρα άκουγε την ταινία αυτή, που ήταν άγραφη, και ηρεμούσε.

(τίτλος: Dr. Murkes’ gesammeltes Schweigen, Η συλλογή σιωπών του Δρος Μούρκε)

2 «Μου αρέσει»

"Φέρτε τα μαύρα ρούχα μου,το μαύρο το τσεμπέρι…

γιατί απόψε έλαβα,έν’ άσχημο χαμπέρι…

ο γιος μου απ’ την ξενιτιά,μου γράφει πως πεθαίνει…"

*{Καμπίσιο Τσάμικο Τραγούδι}

3 «Μου αρέσει»

χαμπέρι = είδηση

1 «Μου αρέσει»

Α!.. Συγγνώμη, ούτε που το είχα σκεφτεί ότι κάποιος ακούει σωστά τα λόγια αλλα΄δεν καταλαβαίνει το νόημα.

Μετά από τη διευκρίνιση του Νίκου πιστεύω να βγαίνει η άκρη, ε; Στο τραγούδι μιλάει γυναίκα (άσχετα αν ο τραγουδιστής είναι άντρας), η μάνα ενός ξενιτεμένου, που παίρνει γράμμα ότι ο γιος της πεθαίνει.

1 «Μου αρέσει»

Ακόμα χειρότερα: το γράμμα το γράφει ο ίδιος ο γιός…

3 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ όλους, το βρήκα και γραμμένο, όπως μου τα είπατε είναι. Να είστε όλοι καλά :pray:t3: