Υπάρχει μπουζούκι δίχως ντούγιες;

Geia sas, na kano mia erotisi: yparxei mpouzouki dixos ntougies? (oxi peiramatika)

1 «Μου αρέσει»

Ναι. Τα σκαφτά μπουζούκια είναι δίχως ντούγιες.
Δεν τα πολυφτιάχνουν πιά καθότι είναι μεγάλη σπατάλη ξύλου. Απ’ όσο μου λένε, είναι και χρονοβόρο το σκάψιμο.
Τεχνικά τα προβλήματα.
Από πλευράς ακουστικής παίζει ρόλο που τείνει στο μηδέν.

Apo pleura timis tora (ara kai poiotitas(?)) mipos gnorizete na me pliroforisete?

Δεν έχω δεί καινούργιο σκαφτό μπουζούκι και άρα δεν μπορώ να ξέρω τιμές.
Η ποιότητα του οργάνου δεν εξαρτάται από το σκάφος. Το σκάφος έχει το μικρότερο συντελεστή βαρύτητας. Ακόμη και η κλειδιέρα ή ο χορδοστάτης είναι απείρως σημαντικώτερα ζητήματα.
Και δεν πιάσαμε το θέμα “καπάκι”!

Πάντως ρίξε μια ματιά στο keyword search (στα αριστερά της οθόνης σου).

Σπάνια φτιάχνουν πια σκαφτά μπουζούκια. Το πιο πιθανό είναι να μη βρεις. Αλλά ακόμα κι αν βρεις, οι δυνατότητες επιλογής που θα έχεις θα είναι μηδαμινές. Γι’ αυτό, πάρε ένα με ντούγιες.
ΑΝ

1 «Μου αρέσει»

Για σκαφτο μπουζούκι αρκετές φορές διάβασα, ιδίως όσον αφορά παλιότερες εποχές, ένα βιντεάκι πέτυχα όμως μόνο. Αν και χρόνια μετά, το παραθέτω μήπως προκύψει κάτι νέο.

3 «Μου αρέσει»

Ωραίος ο παίχτης-κατασκευαστής, γιαβάσικες πενιές σ’ ένα γλυκό ντουζένι…

2 «Μου αρέσει»

Καλησπερα
Σκαφτα μπουζουκια και μαλιστα πανω απο πεντε εχει φτιαξει ο Παυλος μελος τους φορουμ.
Ο Παυλος εχει μηχανουργειο στα γιαννιτσα. Εχει φτιαξει μονος του cnc και εφτιαξε τα μπουζουκια και αρκετους μπαγλαμαδες.
Τα οργανα τα παιξαμε σε εκθεσεις ερασιτεχνων οργανοποιων και ξεχωρισαν μεσα σε ολα τα αλλα.
Δε βρηκα βιντεο σωστο για να καταλαβετε. Ακουστε τα παρακατω. Ειναι στο μηχανουργειο και σε καποιο θεατρο ( ? )




image
image

Και ενα βιντεο απο την κατασκευη του παρδαλου - βάφλας

3 «Μου αρέσει»