Τριήμερο διαλέξεων για το θεωρητικό σύστημα της αστικής λαϊκής μουσικής

Η αναγνώριση των λαϊκών οργάνων από την πολιτεία και η ένταξη τους στην επίσημη ωδειακή εκπαίδευση μας ωθεί να ασχοληθούμε πιο σοβαρά με το θέμα του θεωρητικού συστήματος της λαϊκής μουσικής.
Για τρεις μέρες, 8 μουσικοί και εκπαιδευτικοί θα παρουσιάζουν ο καθένας με τον δικό του τρόπο την τροπική και μορφολογική ανάλυση τεσσάρων τραγουδιών. Ένα από κάθε περίοδο της αστικής λαϊκής μουσικής. Όλοι θα αναλύσουν τα ίδια 4 τραγούδια. Μετά το τέλος κάθε παρουσίασης θα ακολουθούν ερωτήσεις απο το κοινό.
Συμμετέχουν: Ross Daly, Σωκράτης Σινόπουλος, Ευγένιος Βούλγαρης, Κώστας Τσούγκρας, Θεοδώρα Αθανασίου, Λευτέρης Τσικουρίδης, Νίκος Ανδρίκος και Δημήτρης Μυστακίδης.

15 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον!

Πιστεύω ότι αν ακούσω οχτώ αναλύσεις του ίδιου τραγουδιού, και μάλιστα επί τέσσερα τραγούδια, θα μπερδευτώ. Ιδίως μεταξύ αναλύσεων που έχουν πολλά κοινά αλλά και κάποιες διαφορές.

Είναι καλό να μπερδεύεσαι, γίνεσαι σοφότερος μέχρι να ξεμπερδευτείς. Περισσότερο παρά με κάτι που εξαρχής δε σε μπερδεύει.

Απάνω τους λοιπόν!

1 «Μου αρέσει»

Συγχαρητήρια! Το περιμέναμε από το ΦΛΚ όπου είχε αναγγελθεί, χαίρομαι που γίνεται πραγματικότητα.
Οι κορυφαίες συμμετοχές προδιαθέτουν για σοβαρό και γόνιμο διάλογο. Θα είμαστε εκεί.

2 «Μου αρέσει»

Πολύ ενδιαφέρον! Διαδικτυακή παρακολούθηση για όσους βρίσκονται στην επαρχία θα είναι δυνατή;

4 «Μου αρέσει»

Πράγματι πολύ ενδιαφέρουσες συμμετοχές! Λεπτομέρειες όμως δεν βρίσκω, για κλείσιμο θέσης (αν προβλέπεται) και ώρες, πρόγραμμα κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Σε λίγες μέρες θα τα ανακοινώσουμε Νίκο.

3 «Μου αρέσει»

Θα μπορει καποιος να παρακολουθησει και διαδικτυακά?

2 «Μου αρέσει»

Πολύ καλή ερώτηση!
Θα με ενδιέφερε και έμενα

1 «Μου αρέσει»

Σημειώσεις και άγιος ο θεός και φαντάζομαι θα καταγραφεί σε βίντεο ούτως ώστε να μπορεί να γίνει σύγκριση με νηφαλιότητα και άνεση χρόνου.

Τα κείμενα όλων των εισηγητών θα εκδοθούν μετά το τέλος του τριημέρου.

Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει διαδικτυακή κάλυψη

2 «Μου αρέσει»

Διαδικτυακή κάλυψη φαντάζομαι για λόγους πρακτικούς δε μπορεί να γίνει. Τουλάχιστον θα υπάρξει μαγνητοσκόπηση για αργότερη χρήση (ή και δημοσίευση); Τέτοιου είδους εκδηλώσεις θα ήταν καλό να υπάρχουν μαγνητοσκοπημένες έστω και για χρήση αρχείου.

Ειρήσθω εν παρόδω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους όσους συνέβαλαν για αυτό το εγχείρημα και σίγουρα αναμένουμε τα αποτελέσματα που φαντάζομαι θα επιβεβαιώσουν την επιθυμία για ένα γόνιμο διάλογο μέσα από τη διαφορετική οπτική του κάθε συμμετέχοντα!

1 «Μου αρέσει»

Αυτό δεσμεύομαι ότι θα γίνει.
Φυσικά πρέπει να ζητήσω πρώτα την άδεια από όλους τους συμμετέχοντες.

5 «Μου αρέσει»

Κοίτα να δεις: μέχρι τώρα δε μου είχε τραβήξει την προσοχή ο τίτλος της εκδήλωσης.

«Από την πράξη στη θεωρία»!!!

Φυσικά από την πράξη στη θεωρία. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να… συμφωνούμε μεταξύ μας τουλάχιστον σ’ αυτή τη βασική παραδοχή. Αλλά δε θυμάμαι να το έχω ξαναδεί έτσι επιγραμματικά διατυπωμένο.

2 «Μου αρέσει»


:loudspeaker:ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟΥ
Από την πράξη στη θεωρία • Tο θεωρητικό σύστημα της Αστικής Λαϊκής Μουσικής

Η είσοδος στις διαλέξεις είναι ελεύθερη.
Εισιτήρια για τις συναυλίες εδώ👉bit.ly/3C3rqxH

Με τη στήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.

6 «Μου αρέσει»

Οι παρτιτούρες απο τα κομμάτια που θα αναλυθούν στο τριήμερο. Αυτή είναι η δική μου καταγραφή. Για όποιον θέλει να προετοιμαστεί.




3 «Μου αρέσει»




5 «Μου αρέσει»

Καλημέρα, σχετικά με τη live μετάδοση ή την σε μεταγενέστερο χρόνο ανάρτηση της μαγνητοσκόπησης σε YouTube έχουμε κάποιο νέο; Κάποιος που δε μπορεί να παραβρεθεί πως δύναται να το παρακολουθήσει; Ευχαριστώ.

Ευχαριστούμε.
Βασισμένο στην αμερικάνικη ηχογράφηση της μαντολινάτας του Ιερόθεου Σχίζα;

1 «Μου αρέσει»

Το συνέδριο ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον και με άψογη διοργάνωση. Θα προσπαθήσω να γράψω μια δική μου επισκόπηση, και ελπίζω να δημοσιευτούν τα πρακτικά σε εύλογο χρονικό διάστημα.

2 «Μου αρέσει»

Ακόμα δεν έχει βγεί κατι απο βιντεοσκόπηση σωστά?

Πιο ηταν το πιο ενδιαφέρον πράγμα που ακούσατε οσοι πήγατε? Αν έπρεπε να διαλέξετε μόνο ένα, ποιο θα ήταν?

1 «Μου αρέσει»