Τραγούδια και κλίμακες & δρόμοι - λίστα

Το Εφουμέρναμε θυμίζει πιο πολύ Περαιώτικο: δεν ξεκινάει με τόση ένταση όσο ένα χιτζασκιάρ, αντίθετα κινείται περισσότερο γύρω από την 5η και “σκαλώνει” ψηλά η 4η στο κατέβασμα.

1 «Μου αρέσει»

Μας έφαγε η σιγουριά εν τέλει :grinning:
Πέρα από την πλάκα, ως τώρα παίζω μόνο το ραδίκι στο πειραιώτικο και το εφουμερναμε που το θεωρούσα χιτζασκιαρ (και με βάση κάποια βιντεο στο yt που το έλεγαν έτσι) οπότε η σύγκριση στο χαρμάνη (το έβγαλα χθες) έγινε βάσει των προηγουμένων.
Φαντάζομαι σχετικά με την ένταση και τις μελωδικές πορείες θα το ξεκαθαρίσω όταν θα έχω κι άλλα από το καθένα στα χέρια…γιατί το θεωρητικό δε τα πιάνω και τόσο.

1 «Μου αρέσει»

Άμα πιάσεις να τραγουδήσεις τον χαρμάνη, θα νοιώσεις την ένταση με το που μπαίνει η φωνή!

2 «Μου αρέσει»

μπορεί να με φωτίσει κάποιος τι δρόμος είναι το ‘‘και από λίγο λίγο’’? ευχαριστώ.

Εάν θυμάμαι καλά η πρώτη εκτέλεση είναι ΦΑ# μινόρε. Δεν ορκίζομαι όμως :sweat_smile:

1 «Μου αρέσει»

Σε επιβεβαιώνει και ο Ζερλεντές…

1 «Μου αρέσει»

Ουσάκ είναι, καρσιλαμάς.

1 «Μου αρέσει»

Γεία σας θέλω την βοηθεία σας εχω μια μουσικη στον μπαγλαμα μου αλλα δεν ξερω τους δρομους αμα μπορειτε να ακουσετε αυτο το βιντεο να βρειτε τον δρόμο
WIN 20231003 18 29 06 Pro - YouTube

Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις και την πηγή της μελωδίας;

εγώ εχω την μουσίκη δεν ξερώ απο τετοια γι αυτο θέλω βοηθεια

με βοηθεισε η τεχνικη νοημοσυνη για την μελοδία αλλα δεν παιζει τοσο καλά αλλα αμα μπορει να σας φανεί χρήσιμο Login - Melody Scanner

γεια σας μπορειτε να με βοηθεισετε ενα γραψει μια μουσικη στο μπαγλαμα αμα μπορειτε να βρειτε τον δρόμο WIN 20231003 18 29 06 Pro - YouTube

Γεια σου Κοσμά. Η μελωδία αυτή είναι δικιά σου να φανταστώ. Μια χαρά ωραία είναι, αλλά δεν είναι σε κάποιο δρόμο.
Αν υποθέσουμε ότι έχει σαν βάση την ανοιχτή σου χορδή, η οποία είναι Σι απ΄ ότι άκουσα, δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι κάποιος υπαρκτός δρόμος, αφού χρησιμοποιείς διάφορα 5χορδα για τη βάση σου. Στην αρχή μινόρε, μετά ανεβαίνεις ματζόρε, και μετά καταλήγεις με χιτζαζ από τη μέση κι έπειτα.

Το 5χορδο που θεμελιώνεται στη βάση είναι αυτό που καθορίζει και το δρόμο/δρόμους κατά κανόνα.
Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα.

σε ευχαριστω πολυ δλδ κανω ενα απ ολα οποως το σουβλακι

νομιζω προσπαθείς να κανεις συνδιασμό ραστ+νικριζ
μελέτα αυτό μήπως ξεκαθαρίσει τη σκέψη σου

ωραιο μήπως ξέρεις πως να κουρδίσω καραντουζένι στο μπαγλαμά μου?

καλη ειναι η μουσική αυτη που έκανα?

δεν ξέρω φίλε μου, καλύτερα κράτα το κανονικό σου κούρδισμα και κάνε λίγο μελέτη εκεί πριν ξανοιχτείς…

εντάξει σε ευχαριστώ πολύ

αλειθια να σου πω κουρδίζω και παιζω το μπαγλαμα μου και αμα βρω καπου που να ακουγεται καλα στο αυτί μου το αφήνω