Το όμορφο περιβόλι μας

Αχα. Τώρα κατάλαβα.
Για την Αρετή Κετιμέ λέμε, το κοριτσάκι που είχε διπλαρώσει ο Νταλάρας.
Νομίζω πρόσφατα κάτι είχε πάρει το αυτί μου (από Μπίλιω ή από Παπαδόπουλο) περί συνεργασίας με Μπρέγκοβιτς. Δεν πάει κι άσχημα… Μουσικός είναι η κοπέλα, τι να κάνει δηλαδή; Αυτή η δουλειά τα έχει τα παλούκια της, όπως όλες άλλωστε. Ασε που δεν είναι και κοριτσάκι. Πρέπει να είναι και 20-τόσο πια.

Πρέπει νάναι στα 20 κοντά πιά η Αρετή.σίγουρα όταν ερμήνευε στα 12-14(δεν θυμάμαι πότε πρωτοεμφανίστηκε)μοιρολο’ι’ δεν μπορούσε να αισθανθεί όπως μεγαλύτεροι άνθρωποι ακούγοντάς την,αλλά είχε συγκίνηση μέσα της αληθινή(δεν έπαιζε το ρόλο της μοιρολογίστρας…),τον πόνο δεν μπορούσε να είχε( και αυτό δά!έλειπε!).έπεσαν πάνω της η αλήθεια είναι τότε!δίκοπο μαχαίρι είναι αυτό!θάπρεπε να εκτεθεί λιγότερο και σίγουρα όχι να εμφανίζεται σε μαγαζί!(τότε).δεν είμαι σίγουρη πως στερήθηκε και πολλά όμως που θάπρεπε?να έχει ζήσει?..όπωςζούν τα περισσότερα παιδιά της τότε ηλικίας της?(μεγάλο ποσοστό σέρνονται από καφέ σε μπάρ,και να πείς πως το ευχαριστιούνται?ένα μονιμο ‘‘βαριέμαι’’!έχουν στο στόμα τους…)αγαπούσε πολύ τη μουσική και χαιρότανε νομίζω που '‘δεν την κοροιδεύανε όλοι πιά’'που αγαπούσε το παραδοσιακό.σίγουρα θα έπρεπε να μείνει στις σπουδές της!όπως τόσα παιδιά των μουσικών γυμνασίων και των ωδείων…τώρα τί έπαιξε και πως επηρεαστηκε από όλο αυτό που έγινε μόνο εκείνη το ξέρει.δυστυχώς σε μας μένει να στεναχωριόμαστε(να εκνευριζόμαστε) κάθε φορά που βρισκόμαστε σε χώρους με ερμηνευτές που τους έχουν '‘γραμμένους’'οι από κάτω(εκτός από μερικούς σαν και μας) και ντρεπόμαστεπολλές φορές…μόνο για το παραδοσιακό γίνεται αυτό?παντού!(τα έχουμε κουβεντιάσει άπειρες φορές συτά…)όσο για το τί μαθαίνουν στα πανεπιστήμια πχ μιας και έγινε κουβέβτα για γυμναστές…ότι και να τους μαθαίνουνε όταν είναι φοιτητές,όταν αποφοιτούνε σε καλή ηλικία(εννοώ δεν είναι πιά 18…)έχουν ευθύνη για τις επιλογές τους και την διδασκαλία…και έιναι όλη δική τους μιας και είναι πιά σκεπτόμενα και ενήλικα άτομα και καλούνται να διδάξουν…καλημέρα σε όλους.

Πολύ σωστά τα λέτε κύριε Νίκο για την …“Αρετούλα”, η οποία είναι από διπλανό χωριό και γνωρίζω λίγο την οικογένειά της. Βέβαια, πόσα παιδιά δεν πληρώνουν τις φιλοδοξίες-κόμπλεξ των γονιών τους?

Όσο για τους γυμναστές-χορευτές!! Τι έχουν δει τα μάτια μου στις εκδηλώσεις, στα σεμινάρια και στα σχολεία…:106: Τελευταία εκδήλωση την προηγούμενη παρασκευή(του Αγίου-Νικολάου) κάπου στην Ανδραβίδα(καβάσιλα). Εκεί να δείτε ζεϊμπέκικο και χασάπικο σε ελεύθερη χορογραφία:079:, για να μην πω για το ζωναράδικο:019:.

Ο δάσκαλος, εκτός από γνώση, πρέπει να έχει και ποιότητα ως άνθρωπος, ήθος.

Με αφορμή τα της Γυμναστικής Ακαδημίας,και χωρίς να κομίζω γλαυκα ,το κράτος ,ο
λαικός πολιτισμός το εβρισκε πάντα απέναντί του.Καί μάλιστα το αποκρουστικό
μά ,καί πιο δόλιο προσωπό του.Με τι ειχαν ταυτήσει ,θέλω να ελπίζω στο παρελθόν,την δημοτική μουσική. Με την πολιτική τού υπ. πολιτισμού,καί παρα πολλών
δήμων,οι οποιοι ιενισχύωντας τούς πλασιέ του λεγομενου “νεοδημοτικόυ” ,με μπροστάρηδες
βεβαίως , βεβαίως τις πάσης φυσεως περδικόστηθες καρακαϊδονες των ΜΜΕ πείθουν
τούς ετσι κι΄αλλιώς ,ευκολόπιστους νεοελληνες, οτι παράδωση είναι η Θωδη,η
ο Γιαννουλης καί τόση αλλοι .:mad:

ο δάσκαλος όχι απλά πρέπει να έχει ποιότητα και ήθος,οφείλει να αισθάνεται πως έχει ευθύνη.σε όλους τους χωρους υπάρχουνε οι '‘γνώστες’‘οι’‘άσχετοι’'οι ‘‘γελοίοι’‘οι’‘αξιόλογοι’’…δεν επιλέγεις όμως να γίνεις δάσκαλος άν δεν έχεις καταλάβει τί σημαίνει αυτό.κι άν έγινες από λάθος ή από τύχη,ενήλικος είσαι πιά!ανέλαβε τις ευθύνες σου.ειδικά τώρα για τους γυμναστές-χορευτές,αλίμονό μας.τί έχουνε δεί και τί θα δούνε τα μάτια μας.υπάρχουν δάσκαλοι αξιόλογοι,χωρίς πολύ καλή γνώση!υπαρχουν γνώστες αξιόλογοι αλλα΄σαν άνθρωποι?..μακριά από τα παιδιά!(και όχι μόνο).φεύγουν παιδιά από χορευτικά λόγω απαράδεχτης συμπεριφοράς ‘‘δασκαλου’’,άλλα πάλι μένουν αλλά δεν διδάσκονται σωστά γιατί ο δάσκαλος δεν ενδιαφέρεται και πολύ,τί να διαλέξεις?και υπαρχουνε πολλά ζητήματα…ένα ακόμα:χορευτές χρόνων(με πείρα πιά)αναλαμβάνουν ομάδες κυρίως τοπικού χαρακτήρα,συνήθως αφιλοκερδώς(λογω καταγωγής,και για να ενισχυθεί ο σύλλογος)με πολύ όρεξη ,μεράκι και κάνουνε και πολύ καλή δουλειά συνήθως.δέχονται επίθεση όμως απο γυμναστές-χορευτές,γιατί παίρνουνε τη θέση τους?λογικά έτσι είναι. αλλά σκέφτομαι λίγο και λέω τώρα,πόση γνώση απέκτησε ο γυμναστής σ επόσο χρόνο στο πανεπιστήμιο?που δεν την έχει ένας χορευτής 10-15 χρόνων?(όχι δεν διδάσκω εγώ πουθενά:)…αναρωτιέμαι σαν απλή χορεύτρια που έχει ταλαιπωρηθεί για να συνεχίσει νάναι!και να μην την κάνει!όπως οι περισσότεροι…επίσης πολλοί δάσκαλοι πιστεύουν πως επειδή δεν έχεις πτυχίο,δεν μπορείς και να έχεις γνώμη…και θα πρέπει να ενθουσιάζεσαι με τα γκαραγκιοζιλίκια που επιθυμούνε να παρουσιάζουνε!όοοοοχι…παιδιά,δεν μπορούμε να σας αφήσουμε να γελοιοποιείται αυτό που εμείς αγαπάμε(γιατί άν το αγαπούσατε θα το σεβόσασταν κι εμείς θα σας καμαρώναμε και θα σας στηρίζαμε).το βασικό είναι πως και ο δασκαλος-χορού,είναι δάσκαλος!και πρέπει να φέρεται σαν δάσκαλος!υπευθυνα με αγάπη και υπομονή όταν ασχολείται με παιδιά.και να μελετά!για να μεταφέρεται σωστά η γνώση.η παράδοση δεν έχει καμιά ανάγκη από φτιασίδια,ούτε από ακροβατικά!άς το καταλάβουν επιτέλους όσοι δεν βλέπουν πόσος πλούτος υπαρχει και μας έχει δωθεί χωρίς κανένα κόπο από εμάς!πόσο τυχεροί είμαστε,πότε θα το καταλάβουμε…

“διπλό το σόκ βλέποντάς την να ερμηνεύει το παραδοσιακό για το οποίο την κοροιδεύανε τα άλλα παιδιά στο σχολείο…”

Συνεβαινε πραγματι;;;
Το εχει πει η ιδια;
Εχω διαφορετικη εμπειρια με την κορη μου η οποια παιζει λυρα και οι συμμαθητες της την παρακαλανε να παει με τη λυρα στο σχολειο να τους παιξει και να τραγουδησει.