Το ρεμπέτικο και τα σκληρά, τα μαλακά, και τα...διάφορα ναρκωτικά.

μια αλλη πτυχη του θεματος ειναι το να προτιμαμε τα ελληνικα προιοντα,γιατι και πιο καλα ειναι και ενισχυουμε την ελληνικη οικονομια!

(εικαζω οτι ενας μεσος χασικλης,δινει κανα 150ρι πανω κατω το μηνα!γιατι να μας τα τρωνε οι αλβανοι?αν επιτραπει η καλλιεργεια αυτα τα φραγκα δε θα φευγουν στο εξωτερικο.με την προυποπθεση να προτιμαμε ελληνικες σοκολατες επισης,για τις υπογλυκαιμιες,ξερετε!)

Γιατί να μη μας τα φάνε; Γείτονας λαός είναι με συγγένεια πολιτιστική και φυλετική. Και λαός εργατικός και φιλότιμος.

γιατι πουλανε μπουρουχα φουντα ποτισμενη με δηλητηρια φιλε Διονυσε!δεν ειναι εθνικιστικο το θεμα,ειναι θεμα ποιοτητας και ,στην κατασταση που ζει η Ελλαδα,ειναι πλεον και ΜΕΙΖΟΝ θεμα οικονομιας!ειναι η ιδια λογικη που δεν πινω αμστελ αλλα βεργινα και αλφα και φιξ…για να μην ανοιξω το κεφαλιο διαφθορα-μιζες-καρτελ-οι μπατσοι πουλανε την _____(βαλτε την ουσια την επιλογης σας).

και γιατι εντελει,προτιμω να τα τρωω μονος μου παρα να μου τα τρωνε αλλοι,οποιοι κι αν ειναι αυτοι!

(μπορω να πω κι αλλα,οσον αφορα το υγειονομικο-οικονομικο-αναπτυξιακο ζητημα αλλα θα ξεφυγουμε απο το θεμα καθαυτο)!

παντα φιλικα ε!

Φίλος μου σπούδασε για 2 χρόνια Ολλανδία μερικά χρόνια μετά την “νομιμοποίηση” και του ζήτησα τι εικόνα είχε εκ των έσω (όχι ο ίδιος, από έρευνες σε εφημερίδες κλπ). Μου είπε ότι για 1-2 χρόνια υπήρξε μία έκρηξη αλλά μετά υπήρξε μείωση και εν τέλει μια “ισορροπία”. Το θέμα όμως είναι και θέμα κουλτούρας κοινωνικής. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι αντιδράσεις θα έχει στην ελληνική κοινωνία.

Προσωπικά είμαι αντίθετος στην νομιμοποίηση. Και δεν είμαι αντίθετος γιατί δεν ξέρω τι είναι αυτό και τι κάνει.

Εντιτ: φίλε Ρέμα, γιατί οι Πυργιώτες, Καλαματιανοί, Σερραίοι κλπ (no hard feelings για καμιά περιοχή) παράγουν καθαρά προϊόντα? Ότι πληρώσεις παίρνεις από όπου και αν καλλιεργείται…

Ε, αμα είναι μπουρούχα πάω πάσο!

Προσωπικά είμαι υπέρ της νομιμοποίησης όλων των ναρκωτικών για δύο λόγους.

  1. Στα περισσότερα ναρκωτικά οι ναρκομανείς είναι εξαρτημένοι, δηλαδή αρρωστοι. Δεν πρέπει να γίνονται κλέφτες ή πόρνες για να παίρνουν τη δόση τους που είναι και πανάκριβη λόγω παρανομίας.

  2. Οσο είναι παράνομο, τόσο περισσότερα κέρδη δίνει σε ανθρώπους ανήθικους, και τόσο είναι αδύνατο να εξαλειφθεί γιατί ακριβώς προωθείται από τέτοιους ανθρώπους, οι οποίοι κάνουν τα πάντα για να προωθήσουν το προϊόν τους.

Αλλά η “ηθική” κοινωνία μας αυτά δεν τα κοιτάει, και αυτοικανοποιείται απαγορεύοντας τα.

Επίσης αυτούς που ΔΕΝ μαστουριάζανε και Δεν γράφανε για τη μαστούρα και αυτούς που ενώ μαστουριάζανε, δεν γράφανε χασικλίδικα…
Εγω είμαι κατά όλων των ναρκωτικών αλλά υπέρ των χασικλήδικων!

Κατ’ αρχήν, άλλο ναρκωτικά, άλλο διεγερτικές ουσίες μη εθιστικές, όπως η μη νοθευμένη ινδική κάνναβις. Τι ακριβώς λέει το νομοσχέδιο;

Προσωπικά είμαι αναφανδόν υπέρ της νομιμοποίησης (ελέγχου) της χρήσης ναρκωτικών, αλλά υπό έναν απαράβατο όρο: δεν θα πωλούνται ελεύθερα στα περίπτερα φυσικά, ή στις κάβες, υπερφορολογημένα βέβαια όπως τα τσιγάρα, ο καφές ή το αλκοόλ. Θα διατίθενται όμως ΔΩΡΕΑΝ μόνο σε εκείνους που έχουν δηλώσει εθισμένοι χρήστες ναρκωτικών και έχουν καταγραφεί (μετά από ιατρικό έλεγχο) σε λίστες, σε νοσοκομεία όπου και θα γίνεται η σχετική ένεση. Ο λόγος: ο αυτόματος περιορισμός, μέχρις εξαφανίσεως, του ανοίγματος της βεντάλιας μέσα από τα “βαποράκια”.

Ούτως ή άλλως, των ήδη εξαρτημένων ατόμων η κοινωνική και βιολογική εξέλιξη είναι δυστυχώς προδιαγεγραμμένη, χωρίς επιστροφή, εκτός των ελάχιστων εξαιρέσεων εκείνων που μόνοι τους θα θελήσουν να μπουν σε διαδικασία απεξάρτησης. Για αυτούς, βέβαια, πρέπει να διευρυνθεί η σχετική πρόνοια, σε αντίθεση με την σημερινή πράξη και τις απαγορευτικές ουσιαστικά λίστες αναμονής.

Όσο για τα περί πονηρού σχεδίου της κυβέρνησης για γενικό μαστούρωμα όλων των αντιθέτων προς αυτήν και τις ενέργειές της, συγνώμη αλλά δεν τα βρίσκω αρκούντως σοβαρά για να τεθούν σε μία συζήτηση. Περίπου το ίδιο ισχύει, σε διαφορετικό βέβαια επίπεδο, και για τις απόψεις ορισμένων άσχετων σχετικά με τον κίνδυνο “εθισμού” στο χασίς ή την πρέζα των φάν του ρεμπέτικου, μουσικών ή ακροατών.

Καναβουργείο …

|Τεύχος 18
|
Φεβρουάριος 1986

Bιομηχανική Αρχαιολογία

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:QloKLtwkeIwJ:www.arxaiologia.gr/site/content.php%3Fartid%3D609+καναβουργειο&cd=3&hl=el&ct=clnk&gl=gr
|

Ε, εντάξει… Πασίγνωστο ότι εκτός από την ινδική κάνναβη υπάρχει και η βιομηχανική κάνναβις (sativa). Καμμία σχέση με τη συζήτηση που έχουμε.

εκπληκτικό μηχάνημα πάντως, αυτό στη φωτογραφία! Ευτυχώς που σώθηκε αυτή, τουλάχιστον…

ΕΛΕΟΣ,με τους κακομουτσουνους .

και όμως, είχαν γίνει συλλήψεις κάποτε για ρούχα από κλωστική κάνναβη…
ως πότε θα καθορίζουμε το τί θα ακούμε και πώς θα την ακούμε ανάλογα με το τί λέει ο νόμος κάθε εποχής; όσον αφορά τους σχεδιασμούς του κάθε κράτους, δεν θα πάψει να έχει τον έλεγχο αυτής της τόσο προσοδοφόρας αγοράς και να την κατευθύνει εκεί που το συμφέρει.
από την άλλη, δεν καταλαβαίνω ανθρώπους που πίνουνε βρωμόξυδα ή μπουρούχες μόνο και μόνο για να πιούνε. ούτε κουβέντα βέβαια για πρέζες, κόκες, χημείες κλπ…
προσωπικά με ρωτάνε πάντα πώς γουστάρω τα ρεμπέτικα και κάνω κέφι χωρίς να πίνω, τελευταία έχω αρχίσει κάτι σπιτικά κρασιά και καθαρά τσίπουρα, να’ναι καλά οι φίλοι!

υγ: αρχάριε ΕΛΕΟΣ με τα ρατσιστικά σχόλια

Αρχάριε, θεωρείς τους Αλβανούς (συλλήβδην!) κακομούτσουνους; Δικαίωμά σου, αν και κάποια εκατομμύρια Έλληνες (στους οποίους περιλαμβάνονται οι Μάρκος Μπότσαρης, Ανδρέας Μιαούλης και πολλοί άλλοι) θα έπρεπε να θεωρηθούν και αυτοί κακομούτσουνοι. Η έκκληση για ΕΛΕΟΣ όμως, με ποιάν ακριβώς έννοια γίνεται; Ξέρεις ότι τα υβριστικά και ρατσιστικά σχόλια δεν έχουν θέση στην παρέα μας. Εξηγήσου, σε παρακαλώ.

τουλαχιστον στην χωρα που γενηθηκα ,δεν θα κατσω να απολογηθω επειδη χαρακτηρισα εναν λαο που δεν εχει θρησκευμα,δεν εχει παιδεια,δεν εχει πολιτισμο,δεν εχει ιστορια,δεν εχει συνειδηση,δεν εχει απολυτως τιποτα.Η εκκληση ΕΛΕΟΣ εχει να κανει με το γεγονος οτι ο ελληνικος λαος εχει χαλαρωσει ενω κανονικα θα επρεπε να βρισκετε σε εγρηγορση καθως δεν αργει η ωρα που καποιος αλλοδαπος θα μπει απτην μπαλκονοπορτα ή θα τους συναντησετε τυχαια στον δρομο ,συνηθως ομαδες με μαχαιρια και πιστολια που δεν υπολογιζουν την ανθρωπινη ζωη και για ενα 20ευρω σε σκοτωνουν.Το σχολιο μου δεν εχει να κανει μονο με τους αλβανους φυσικα αλλα με ολα τα κατωτερα κοινωνικα στρωματα που εχουν ερθει εδω στην μπανανια και μας εχουν βρει μποσικους.Θα πρεπει να γνωριζετε οτι εκτος απο ναρκωτικα ,πουλανε και γυναικες(μαυρες) απτις οποιες παρα πολλα ελληνοπουλα εχουν κολησει aids.Μπορειτε να συνεχισετε την αστεια συζητηση για το αν οι αλβανοι πρεπει να πουλανε χασις στην ελλαδα επειδη εχουν φιλοτιμο και αν εμεις σαν πατριωτες ελληναραδες ,πρεπει να μην στηριξουμε το αλβανικο χασις αλλα το ελληνικο,το ντοπιο προιον.:019:Υ.ΓΔεν απολογουμαι,απλα συμπληρωνω αυτα που ηθελα να γραψω στο προηγουμενο ποστ και τα οποια δεν εγραψα για να μην προκαλεσω.

Ρε αρχάριε είσαι καί πολύ ρατσιστής ρε μεγάλε!!Πολύ τόν βαρύ κάνεις πάντα στά σχόλια σου.Καί ολο μπούρδες αμολάς !!!Μόνο αυτό εχω να πώ!!

Αρχάριε, Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Σ .

Δε χρειάζεται να ανοίξουμε συζήτηση για το ότι οι νταβατζήδες και οι μαχαιροβγάλτες οποιουδήποτε λαού συνήθως δεν έχουν ούτε πολιτισμό ούτε τίποτα. Ούτε για το πόσο μυαλό κουβαλάει το αγνό ελληνόπουλο που αρπάζει έιτζ από τις πουτάνες που διαφημίζουν ότι το κάνουν χωρίς προφυλακτικό. Γενικά δε χρειάζεται να ανοίξουμε καμία συζήτηση.

Το μόνο αντικειμενικό γεγονός είναι ότι στην παρέα που ήρθες τέτοιες αντιλήψεις δεν είναι αρεστές.

Τώρα τα 'γραψες και προκάλεσες.

Δεν θα ηταν καλυτερα χωρις ναρκωτικα?Απλη ερωτηση…Εχουν τα ναρκωτικα αντικτυπο στο συνειδητο,στη συνειδηση του ανθρωπου?Ολα,οι διαχωρισμοι ειναι για τους εμπορους των ναρκωτικων…Ολα αυτα καταπολεμουν οντως αυτη τη μαστιγα?Δεν ειναι ημιμετρα τα οποια γινονται για να ειναι νομιμος ο πλουτισμος των πρεζεμπορων?..Αν θελαν οντως να εξαλειφθει αυτο το προβλημα γιατι δεν δινουν βαση στην προληψη,στα σχολεια μαθηματα,ενημερωσεις απο γιατρους,επιστημονικες ερευνες κτλ κτλ…Θεωρουμε δηλαδη οτι το νομοσχεδιο και τα μετρα που παιρνονται ειναι προς οφελος του κοσμακη?Μεσα σε περιοδο οικονομικης κρισης δηλαδη που δεν εχουμε λεφτα να φαμε και να ζησουμε αξιοπρεπως αυτοι δινουν νομιμοποιηση στη φουντα και στην πρεζα κ ολο αυτο δεν γινεται εκ του πονηρου???Γιατι ερχεται αυτη την περιοδο ακομα και με την προηγουμενη κυβερνηση που λεει ο πεπε??? Αφιερωμενο το παρακατω κ ας με πειτε γραφικο,ιδιως ο στιχος που λεει “στης χουντας το αλισβερισι λευτερο ηταν το χασισι,ποτε ο λαος να μη ξυπνησει”…

Να και ο εθνικισμος και ο φασιμος πως και εδω μεσα ξεπετιεται…Να μετρησουμε και τι ειχαμε το 1929 και τι ξεπεταχτηκαν τοτε, Μουσολινι,Μεταξας,Χιτλερ…Ωραια πραγματα…

Το θέμα της αποποινικοποίησης των ναρκωτικών έρχεται και ξανάρχεται στο προσκήνιο, γεγονός που δείχνει ότι προβληματίζει κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο.

Με μια απλή αναζήτηση στο φόρουμ, μπορεί να βρει όποιο μέλος επιθυμεί σχετικές παλιότερες τοποθετήσεις μελών στο επίμαχο θέμα.

Καλός ο προβληματισμός, προέχει όμως να γίνεται με νηφαλιότητα η αντιπαράθεση απόψεων, μια και “scripta manent”.

ρε Γιαννο,εδω για τη φουντα λεγαμε!για το χορταρι,ξερεις.τι μπλεκεις τωρα χουντες cia hitler κτλ…ισα ισα,αμα καπνιζε τιποτα καλο ο χιτλερ μπορει να την γλυτωναμε!

εγω αμολαω μπουρδες;
μαλλον δεν γνωριζεις την κατασταση που επικρατει στο κεντρο της αθηνας το βραδυ.

Ρε Γιάννη, ξέρεις κάποιον (εκτός φυσικά από τους εμπόρους και εκείνους που λαδώνονται από αυτούς) που να απαντήσει “-Α, όχι, καλύτερα είμαστε με ναρκωτικά!”;