Το βιολί στην παραδοσιακή Κρητική μουσική

Στης Γραμπουσας τ’Ακρωτηρι" ειναι συνθεση του Μουντακη χωρις να εχω δει βεβαια το δισκο με την πρωτη εκτελεση …
Οι “Ανοιχτη θαλασσα” το γουσταρουν λογω της καταγωγης του Βαγγελη του Μαρκαντωνη τραγουδιστη και μπασιστα τους απο την Κρητη οπως και του ντραμερ τους Γρηγορη Φλεμετακη.
Και με τους δυο ειμαστε φιλοι ιδιαιτερα με το Γρηγορη και εχουμε παιξει πολλες φορες οταν και οι δυο ηταν στα Χανια.
Με καποιους καλλιτεχνες της κρητικης μουσικης παρολο οτι ειναι κολοσσοι πρεπει να ειμαστε λιγο καχυποπτοι γιατι εχουν “περασει” ακουσια ή εκουσια στο ονομα τους καποια παλιοτερα και παραδοσιακα οπως το “Μεσοπελαγα”, “Νυχτοπουλι καθ’αργα” “Οσα ψαρακια βοσκουνται” “Κοσμε χρυσε κοσμε αργυρε” κ.α.
Το παραπανω ομως τραγουδι δε νομιζω να εχει διεκδικηθει ή αμφισβητηθει απο κανενα και εχει
μια αξιοσημειωτη ροη (2 κουπλε, ρεφραιν που γυριζει σε κουπλε κλπ) που δε συνανταται συχνα.
Ενα τραγουδι που λατρευουν οι οργανοπαικτες και οι ακροατες εδω σε σημειο να το εχω …βαρεθει !

Ipt οι λαουτιερηδες εδω καποτε επαιζαν συνοδευτικα, κατοπιν απο τα μεσα ή τελη του 19ου αιωνα επαιζαν παραλληλα τη μελωδια με το βιολι κι αυτο στα Χανια (Κισαμος, Σελινο, Κυδωνια).
Σε αλλα μερη οπου υπηρχε λυρα (Αποκορωνας, Σελινο, Σφακια, Ρεθυμνο) συνοδευοταν συχνα απο
μαντολινο.
Απο το 1925 περιπου με τη σχολη χωροφυλακης ενδεχομενως που λεει ο Ναυτης, οι λυραρηδες του Ρεθυμνου Λαγος, Καρεκλας, Ροδινος, Καραβιτης κ.α. εβαλαν συνοδευτικο οργανο το λαουτο. Οι πρωτες μελωδιες που επαιξαν εκτος απο τα Πυρριχεια (Πεντοζαλι, Κοντυλιες, Καστρινος) σε συρτα ηταν διασκευες του Χανιωτικου, Εναντιου, Καραγκιουλε και αλλων.
Κατι που οι Κισαμιτες ισχυριζονται οτι συνεχιζεται εως σημερα, δηλαδη οι καλλιτεχνες Ρεθυμνου και Ηρακλειου αντιγραφουν και μεταποιουν συρτα Χανιωτων που λογω διαφορας μαρκετιγκ προλαβαινουν και τα κυκλοφορουν με μια πιο πιασαρικη μαντιναδα (π.χ. Ενας καινουριος ανεμος κ.α.)
Βεβαια με την επικρατηση του συρτου σε ολη την Κρητη με πρωτο το Συρτο του ΣΚΟΡΔΑΛΟΥ “Τη μανα μου την αγαπω” το 1952 με τη Λαυρεντια αδερφη του Μπαξεβανη, βγηκαν περιφημα νεα συρτα απ’ουλες τσι μπαντες τση Κρητης, καλλιτεχνων οπως Μουντακης, Σκορδαλος, Ξυλουρης, Μανιας, Κλαδος, Σκουλας, Κακλης, Σκευακης, Παπαδακης, Σωπασης, Ροδαμανθος, Σηφογιωργης, Σταυρουλακης, Αλεφαντινοι και πολλων αλλων που ξεχναω …
(συνεχιζεται)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 03 Δεκέμβριος, 2005)

Γιώργη, παρεπιπτόντως ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις ένα τραγούδι, στο ρεφρέν λέει

“…Να τραγουδάς σαν τα πουλιά στη ξαστεριά…”

Όποτε πήγαινα Οινωδείο το τραγουδούσε ο ψηλός (άψογη φωνή, μα δε θυμάμαι τ’όνομά του).

Αν μπορείς να μου πεις και συνθέτη, δίσκο κλπ κλπ

'φχαριστώωω

Κατο απο Χαϊνηδες μου θυμιζει χωρις ναμαι και πολυ σιγουρος …

Για ψαξε στο κιθαρα.gr …

Θένκς.

Υπαρχουν και σημερα ακομα καποιοι λαουτιερηδες που ξερουν ή λενε πως ξερουν να μετακινουν τους μπερντεδες. Καποιοι οργανοποιοι εχουν ξεκινησει και βαζουν μεταλλικα σταθερα ταστα οι πιο πολλοι ομως βαζουν μπερντεδες με τη διαφορα οτι ειναι κολλημενοι και δεν μετακινουνται …
Ο Πετρος ο Καρμπαδακης, ο Στελιος ο Λαϊνακης, ο Καρτσώνης, ο Χαριλαος ο Βλαστακης και μερικοι αλλοι ισως ξερουν να μετακινουν καποιους μπερντεδες. Αυτο γινεται σε καποιο συγκεκριμενο κομματι, εξαρταται απο την τονικοτητα και το δρομο. Ο Στελιος μου εχει παιξει 3-4 κουρντισματα απο ΝΤΟ απο ΦΑ απο ΣΙ τα οποια ειναι καπως αυτοσχεδια αλλα κι αυτος τα βρηκε απο παλιοτερους.
Επισης ο ΚΗΡΟΜΥΤΗΣ (αλλαζω θεμα) του ειχε δειξει ενα κουρντισμα σε ενα οργανικο που μου εχει παιξει, νομιζω απο ΛΑ.
Θα μπορουσες ipt (θυμησε μου το ονομα σου, Γιαννης ;:wink: να επικοινωνησεις μαζι του. Επισης πριν 8 χρονια πηρε 3 κομματια μαυρη μουρια πηγε στο Νικο το Μπρα και του εφτιαξε 3 μπουλγαρι οπως του ΦΟΥΣΤΑΛΙΕΡΗ.
Τα λαουτα τα κρητικα εχουν πολλα μυστικα …
Θυμαμαι το '94 που πηγαιναμε στο Ηρακλειο να γραψουμε το δισκο του Ναυτη, στην επιστροφη περνουσαμε παντα απο το εργαστηριο του Φραγκέδη
στο Ηρακλειο που τοτε ακομα ηταν ο Νο 1 της Κρητης στα λαουτα αν και 70ρης. Καθομαστε πολλη ωρα μεταξυ καλαμπουριου, ρακης και ιστοριων -παλιοι κολλητοι με το Ναυτη βλεπεις- και μεταξυ των αλλων βλεπαμε και κλεβαμε μυστικα.
Ηδη τοτε ο Νικος ο Αλεφαντινος ειχε αρχισει να φτιαχνει “μαζικα” καλα λαουτα και αρχισε να
ξεπερναει σε φημη και δουλεια τον Φραγκέδη λογω του οτι ηταν και πιο “μοντερνα”.
Ο Αλεφαντινος εφτιαξε κι ενα δικο του οργανο
πατεντα σαν λαουτοκιθαρο το “Νικάλ” με ωραιο πριμο ηχο.
Λιγα χρονια μετα βγηκαν πολλοι και καλοι στη δουλεια. Ο Ρομπογιαννακης στο Ηρακλειο, ο Αντωνης ο Βερυκακης στα Χανια και αλλοι.
Τελευταια ειναι μοδα να φτιαχνουν μονοι τους οι λαουτιερηδες οργανα. Παιρνουν σκαφος ετοιμο και δωστου μετα …

Γενικά το λαούτο κατασκευαστικά έχει αρκετές δυσκολίες και αρκετά μυστικά.Ο Καρανδρέας (αυτός που εφυγε νεος απ΄την ζώη,ο οποίος παρεπιμπόντως έφτιαχνε καλά λαούτα) έλεγε πολύ σωστά πως το λαούτο είναι ένα όργανο που δεν συγχωρεί λάθη.
Αναφορικά με την μετακίνηση των μπερντέδων ,έχω δει τον Γιάννη τον Μεγαλούδη (εξαιρετικός στεριανός Λαουτιέρης και δασκαλός μου κάποια εποχη) να μετακινεί για να παίξει σολιστικά διάφορα.Ένας άλλος στεριανός εξαιρετικός λαουτιέρης, ο Μπούρμπος έχει προσθέσει μπερντέδες για να αποδίδει τα μόρια.
Γιώργο, ο Στεφανάκης (από το Ζαρό Ηρακλέιου)είναι τόσο καλός κατασκευαστής όσο ακούγεται;
Όταν είχα έρθει στην Κρήτη προ διετίας δεν πρόλαβα να τον επισκεφθώ,βρήκα μόνο έναν Κατσαντώνη στο Ρέθυμνο τα όργανα του οποίου δεν με εντυπωσίασαν.

Για τον Στεφανακη εχω ακουσει κι εγω διαφορα απο
διαφορους. Δεν εχω δει οργανα του αλλα ουτε ακουω τους πολυαριθμους νεους λαουτιερηδες να ξετρελλαινονται οπως γινεται με αλλους.

Επειτα δε μιλαω για προσθετους μπερντεδες που προυποθετει γνωση κλπ αλλα για την παραδοσιακη απλοϊκη λειτουργια της μετακινησης του μπερντε σε 4-5 συγκεκριμενα σημεια για να αποδωσει καποιο συγκεκριμενο σκοπο που οπωσδηποτε αφορα εναν αλλο μουσικο δρομο πραγμα που μπορει καποιος εμπειρικος παικτης να μην το γνωριζει.
Για τον Κουτσουρελη σε σχεση με τον Ρος δεν ξερω
αν εχει φτιαξει οργανο. Γιαυτο και για τον Στεφανακη θα ρωτησω και θα σου πω.

Αλλα επειδη ο τιτλος του τοπικ αφορα τα βιολια που ανθουν μετα απο δεκαετιες στο Νομο Χανιων,
να πω εδω οτι στην Κισαμο υπαρχει σημερα ενας
λαϊκος* κατασκευαστης βιολιων ονοματι Χορευτακης
Στεφανος που ειναι πατερας του λεγομενου καλυτερου σημερα βιολατορα Ηλια Χορευτακη.
Απ’οσο ξερω σε ηλικια σημερα περιπου 65 χρονων
φτιαχνει αραια και που βιολια και σε αλλους βιολατορες εκτος απο το γιο του.

ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΒΙΟΛΑΤΟΡΕΣ** ΚΡΗΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ή ΗΜΙ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΧΑΝΙΩΝ
(ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ)

Ηλιας Χορευτακης (Χανια) απο μουσικη οικογενεια,
ο πατερας του κατασκευαστης
Θοδωρης Πολυχρονακης (Καστελλι) απο μουσικη οικογενεια
Μανώλης Φαντάκης (Χανια) απο μουσικη οικογενεια
Περικλης Τζουγανακης (Καστελλι)
Μιχαλης Λουφαρδακης (Χανια-Ρουματα) ο πατερας του λαουτιερης
Αντωνης Μαρτσακης (Αθηνα, Καστελλι)
Μαρκος Ρενιερης (Παλια Ρουματα)
Νικητας Μαλεκακης (Χανια)
Γιαννης Μενεγάκης (Καστελλι)
Δημητρης Λουπασακης (Πλατανος)
Γιωργος Μυλωνακης (Σφακοπηγαδι) εγγονος του Φοβογιωργη, παλιου βιολατορα σημερα 92 χρονων
Χαρχαλακης Χρηστος (Αθηνα) απο μουσικη οικογενεια
Μιχαλης Παπαδακης (Καστελλι)
Σταυρος Κοτζαμπασακης (Χανια)
Λευτερης Κουμης (Καστελλι)
Στρατης Σκαρακης 17 χρονων σημερα

Ολοι οι παραπανω μουσικοι ειναι απο 18 εως 35 χρονων.

  • λαϊκος το προτιμω σαν εκφραση απο το πρακτικος ή παραδοσιακος
    ** βιολατορας αντι για βιολιστης ή βιολονίστας
    μια και ετσι το λενε ολοι εδω

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 05 Δεκέμβριος, 2005)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 25 Ιανουάριος, 2006)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 07 Ιούνιος, 2006)

Γιώργη, έχεις μήπως στοιχεία για τον Φουσταλιεράκη;

'φχαριστώωω

Λιγο αργά βέβαια, αλλά τωρα το είδα το συγκεκριμενο θέμα. Ένας πολύ καλός δίσκος με λαούτο είναι το “ΕΜΠΟΛΟ”. Πρόκειται για έναν διπλό δίσκο όπου παίζουν ο Ψαρογιάννης και ο Ψαρογιώργης. Ο Ψαρογιάννης είναι τεράστιος μουσικός, από τους λίγους, τολμάω την υπερβολή, σε ολόκληρη την Ελλάδα σε τέτοιο επίπεδο. Ο Ψαρογιώργης είναι επίσης εξαιρετικός μουσικός.Δεν μπορώ τώρα να γράψω και πολλά περισσότερα λογω ώρας, αλλά ο δίσκος είναι στα πλαίσια αυτών που ζητήθηκαν παραπάνω, αν σκεφτούμε ότι παίζουν δύο λαούτα και μόνο!Υπάρχει σίγουρα στο δισκοπωλείο της κ.Ουρανίας Ξυλούρη στην στοα στην Πανεπιστημίου στην Αθήνα, αλλά είμαι σσίγουρος επίσης ότι θα υπάρχει και στα μεγάλα δισκοπωλεία.Γιωργο Β., ο Ναύτης το 1994 δεν είχε παίξει και μπουζούκι στο δίσκο; Ξέρεις μήπως αν ήταν δικό του;
Αυτά προς το παρόν και… με το καλό και ο καινούργιος χρόνος!

Καλησπέρα σας και συγνώμη που άργησα.

Πρώτη μου δημοσιεύση εδώ, και με χαρά βλέπω ότι αγγίζετε ένα θέμα που με κεντρίζει πολύ. Ο Γιώργος Β. με έχει καλύψει απόλυτα, γνωρίζοντας σίγουρα αρετά περισσότερα από μένα.

Δυστυχώς η ιστορία βιολιού / λύρας στην Κρήτη έχει γίνει αντικείμενο διαμάχης, χωρίς νόημα κατ’ εμέ, καθώς όπως λέει και η μαντινάδα:

«Γ-η λύρα παίζεις γ-η βιολί δεν έχει σημασία
κείνος που παίζει τ’ όργανο του δίνει την αξία»

Επανερχόμενος στα βιολιά των Χανίων, θα συμφωνήσω ότι ευτυχώς υπάρχουν πολλοί καλοί και άξιοι εκπρόσωποι, και διαρκώς βγαίνουν καινούριοι, που πολύ σωστά τους ανέφερε ο Γιώργος, σημειώνοντας μάλιστα και ονόματα που μου είναι άγνωστα (ξέχασε μόνο το Μάρκο Ρενιέρη από τα Ρούματα). Ωστόσο, δε σημαίνει ότι οποιοσδήποτε παίζει βιολί είναι και στυλοβάτης της παράδοσης.

Κατ’ εμέ όταν μιλάμε για βιολί στα Χανιά πρωτίστως μιλάμε για Θοδωρή Πολυχρονάκη. Με ιδιόρυθμη φωνή, συνεπή όμως προς την παράδοση που υπηρετεί, αρκετή δεξιοτεχνία και “χρώμα” στο παίξιμο, είναι ο πλέον αυθεντικός Κισσαμίτης βιολάτορας, χωρίς φυσικά να υποτιμώ κάποιον από τους άλλους. Ο Πολυχρονάκης διαθέτει τεράστιο ρεπερτόριο από Κισσαμίτικα συρτά και δεν κολλάει σε μια σειρούλα (Θερισσιανό, Λουσακιανό, Καραγκιουλέ, “παράξενα η τύχη μου”) όπως η πλειοψηφία των υπόλοιπων. Εννοείται φυσικά ότι αν χορεύεις δε θα σε αφήσει ποτέ να φύγεις από τα “μέτρα” του χορού.

Μιας και ασχοληθήκαμε με το βιολί στο θέμα αυτό, νομίζω ότι όποιος θέλει να πάρει μια γεύση, αρκεί να ακούσει το CD “Πολυρρήνιας Ανακρούσματα:Ζωντανή ηχογράφηση στη Φλωρεντία”. Πρόκειται για ζωντανή ηχογράφηση σε φεστιβάλ της Φλωρεντίας, και περιέχει πάνω από 20-25 μελωδίες Κισσαμίτικων συρτών, τις 12 μελωδίες από το Πεντοζάλι, καθώς και Ρουμαθιανή σούστα. Ο Μιχάλης Κουνέλης παίζει βιολί με το παραδοσιακό του χρώμα και από πίσω Λαϊνάκης και Καρτσώνης σολάρουν ανελέητα με τα λαούτα τους. Στο βιβλιαράκι (που μπορούσε να είναι σαφώς πλουσιότερο) υπάρχουν βιογραφίες, και πλήρης αναφορά των μελωδιών που περιέχονται στο CD.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην vastravoud 13 Μάιος, 2006)

που μπορούμε να αγοράσουμε το σιντί “πολυρρήνιας ανακρούσματα: ζωντανή ηχογράφηση στην φλωρεντία”?

Ωρα καλη κοπέλλια !!
Συμπληρωσα πιο πανω το φιλο μου το Μαρκο που τον παρελειψα και συμπληρωσα κι ενα νεο παιδι το Στρατη τον Σκαρακη και ειναι και μια κοπελλια που παιζει πολυ ωραια αλλα δεν ειναι φυσικα επαγγελματιας.
Ως γνωστον η κρητικη μουσικη ανδροκρατειται !!

Τασο αν θελει να στο κανει mp3 ο φιλος ή να το ανεβασει στο rapidshare και για αλλους αλλιως σου στελνω το τηλ. του Λαϊνακη να τον ρωτησεις πως θα στο στειλει.

Το να παιζεις παντως με το Μαθιουδακη απο την Πολυρρηνια που ειναι κορυφαια φωνη και υψιφωνος οπως ο Λεκκας ή ο Νουρος ειναι φοβερη εμπειρια !!

Καλησπέρα σας!

Το συγκεκριμένο CD σίγουρα μπορώ να το κάνω mp3, αλλά όχι τώρα λόγω έλλειψης χρόνου για rip και ανέβασμα.

Πάντως είναι από τις δουλειές που αξίζει να έχεις γνήσιες. Φαντάζομαι μπορεί να βρεθεί από την κρέταφον(www.cretaphon.gr), αλλά και σε δισκοπωλεία, η Ουρανία ξυλούρη θα το έχει σίγουρα.

Δεν είναι εξαντλημένο, σε καμμία περίπτωση, συνεπώς θα βρεθεί εύκολα πιστεύω.

Κανένας ποτέ δεν άφησε το αυτοκίνητο για το ποδήλατο. Κανένας δεν άφησε τη ΔΕΗ για το λύχνο. Κανένας δεν άφησε τη βρύση για το πηγάδι. Κανείς λοιπόν δεν άφησε και το βιολί για τη λύρα. Κανείς μουσικός δεν θα άφηνε τη λύρα για το ανώτερο μουσικά βιολί. Η λύρα εμφανίζεται στο Βυζάντιο από τον 8ο αιώνα και έπειτα, σίγουρα λοιπόν μέχρι το 9ο-10ο αιώνα θα έφτασε και στην Κρήτη. Μετά το 1600-1650 άρχισε να εξαπλώνεται σε όλη την Ευρώπη, οπότε μάλλον και στην Κρήτη. Είτε με τους Ενετούς ή με τους Τούρκους. Ο Ναύτης είχε φοβερή προκατάληψη εναντίον της λύρας, έγραψε το τερατούργημα “Κρητική λύρα ένας μύθος” με ένα σωρό αστήριχτα στοιχεία και νόμισε ότι έκανε κάτι… Υποστήριζε οτι το βιολί ήταν στην Κρήτη από το 1200 (σχεδόν 400 χρόνια πριν την κατασκευή του στην Ευρώπη-φυσικά μιλούσε για το αστικό Lira da gamba, όργανο μουσικής δωματίου των αστών Ενετών!). Γελοιότητες και μόνο…

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην gegenos 07 Ιούνιος, 2006)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην gegenos 08 Ιούνιος, 2006)

Φιλε η 18χορδη λυρα της αρχαιοτητας ασφαλως δεν εχει καμμια σχεση με τη λυρα
που ξερουμε την τριχορδη ή τετραχορδη παρα μονο το ονομα.
Σωστα λες οτι η λυρα ηρθε απο το Βυζαντιο και εννοεις την Πολη τωρα για το πότε, εσυ βγαζεις ενα αυθαιρετο συμπερασμα οτι ηρθε το 800-900 μ.Χ.και ο Ναυτης λεει γυρω στο 1700.
Το βιολι ηρθε ασφαλως πιο μετα απο το 900 !!
Αρα τι θες να πεις ;;
Να τα καταργησουμε τα βιολια ;;
Να φυλακισουμε τους βιολατορες ;;
Οποτε τι θα γινει με τα συρτα που ειναι εφευρεση των βιολατόρων της Κισαμου ;; Θα κανουν ασφαλιστικα μετρα στους υπολοιπους μουσικους να μην παιζουν και να μη συνθετουν συρτα ;;
Ο συρτος ο λεγομενος και Πρωτος ή Χανιωτικος ή Χανιωτης ειναι δημιουργια του Τριανταφυλλακη με βιολι, τι να κανουμε δηλαδη ;;
Ο Ναυτης εγραψε αυτο το βιβλιο για να αντικρουσει το αβυσσαλεο μισος και το μενος του ΣΙΜΩΝΑ ΚΑΡΡΑ εναντιον του κρητικου βιολιου που εφτασε σε σημειο απο το 1958 και μετα να χαρακωνει τους κρητικους δισκους με βιολια στην ΕΡΤ.
Ο συγχωρεμενος ο Καρρας σε βαθεια γεραματα παραδεχτηκε οτι ειχε λαθος και ζητησε δημοσια συγγνωμη.
Τελος παντων το βιολι και το λαουτο ειναι δυτικα ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ οργανα.
Η λυρα ειναι εξελιξη του πανομοιοτυπου Αραβικου τοξοτου οργανου αρα ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΟ οργανο.
Τι προτεινεις λοιπον ;;

  1. Ποιός είπε για 18χορδη λύρα της αρχαιότητας; Όχι εγώ πάντως.
    2.Ποιός είπε ότι βγάζω αυθαίρετο συμπέρασμα; Έχω ενδείξεις! Όχι αποδείξεις βέβαια. Ο Ναύτης λέει μπούρδες για το 1700. Δηλαδή την Κρητη την περιεβαλε ενα αόρατο τείχος που εμποδιζε ειδικά τη λύρα να έρθει μέχρι τότε;
  2. Το βιολί ήρθε μετά το 1600 (σίγουρα μετά την …ανακαλυψη του!)
  3. Ποιός είπε “να καταργήσουμε τα βιολιά;” και “να φυλακίσουμε τους βιολάτορες”; Αυτά φίλε είναι γραφικότητες-μιλάω απλά για θεματα χρονολόγησης και προκατάληψης!
    5.Που κολάνε τα συρτά εδώ;
    6.Οι Κισσαμίτες λένε ότι ο πρωτος συρτός ήταν δημιουργία του Κιόρου. Ίσως δεκτόν, αλλά πως; Σε μία νύχτα; Που ξανάγινε αυτό. Τη συγκεκριμένη μελωδία ίσως… Πιο πριν τι υπήρχε; Τα βήματα δεν προυπήρχαν; Που στηρίχθηκε η δημιουργία;
  4. Γνωρίζω γιατί ο Ναυτης έγραψε το λιβελογράφημα του. Δηλαδή από τη μία υπερβολή πάμε στην άλλη; Η υπέροχη ατάκα του: “Όποιος παίζει λύρα είναι Τουρκόσπορος!”. Είπε ποτέ κανείς: “όποιος παίζει βιολί είναι φραγκολεβαντίνος;” ;;;;

Δεν προτείνω τίποτα. Την άποψη μου λέω για την συγχρονισμένη τα τελευταία χρόνια προπαγάνδα ορισμένων…

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην gegenos 07 Ιούνιος, 2006)

  1. Η 18χορδη λυρα αναφερεται πιο πανω σε δικο μου ποστ οπου φανταζομαι εριξες μια ματια, μη λεω τα ιδια. Πιστυεω χρειαζεται να αναφερθει κι αυτη η πληροφορια χαριν της αντικειμενικοτητας της συζητησης.
  2. Δεχομαι οτι εχεις μονο ενδειξεις.
  3. Για το βιολι βλέπω εισαι σιγουρος !!!
  4. Ειμαι γραφικος κατα τη γνωμη σου οκ το προσπερνω.
  5. Επειδη σε διακατεχει μια φανατιλα περι του ποιος εκανε πρωτος ποιο
    οσον αφορα τα οργανα, θεωρησα οτι το ιδιο θα πιστευεις και για τη μουσικη. Εδω σε βλεπω πιο λαρτζ…
  6. Εδω ειμαστε συμφωνοι. Τη μελωδια του πρωτου εχω ακουσει και σε παραπλησια μικρασιατικη μελωδια. Ολα αυτα ειναι δανεια δεν ειμαι υπερ της παρθενογενεσης. Ιστορικα ομως ο Συρτος συνδεθηκε με καποιο μυθο περι επαναστασης κλπ Προσφατα ο φιλος μου Μπαμπης Ανουσακης μου ειπε μια δικη του εκδοχη τελειως
    διαφορη απο του Ναυτη που κι αυτη ειναι συζητησιμη.
  7. Το ειπε αυτο ο Ναυτης περι τουρκοσπορων εισαι σιγουρος ;;

Που την ειδες τη προπαγανδα υπερ του βιολιου ;;
Πολεμος κυρηγμενος υπηρξε καποτε !!
Επειδη οι Χανιωτες τελευταια την εχουνε δει με τα βιολια και ο Ζερβακης
δεν ερχεται πια απο εδω, τι σημαινει δηλαδη ;;

  1. Το βιολί με τη σημερινή του μορφή και ονομασία “δημιουργήθηκε” τέλη του 16ου αιώνα. Άρα λίγο μετά θα κατέφτασε και στα μέρη μας,
  2. Δε σε λέω γραφικό. Απλά με ξένισε η συγκεκριμένη απάντηση. Πότε τέτοιου είδους συζητήσεις δεν πρέπει να “γυρίζουν” σε προσωπικές διαμάχες και χαρακτηρισμούς. Συγγνώμη αν ακούστηκε έτσι.
    5.Δεν υπάρχει φανατίλα “πρωτοπορίας”. Απλά έχω κουραστεί να καταπίνει ο κόσμος αμάσητο ότι του πασάρουν (π.χ. λύρα στην Κρήτη μετά το 1700)
    6.Ποιός ξέρει άραγε;
  3. Όσο σιγουρος είσαι ότι χάραζαν τους δίσκους στην ΕΙΡΤ

Το ότι δεν έρχεται (που ερχεται δηλ. αλλα τελος πάντων) σε εσας ο Ζερβάκης είναι ασφαλώς θετικό.
Προπαγάνδα όχι υπέρ βιολιού αλλά μιας συγκεκριμένης τάσης. Για τους Αφους Τσουχλαράκη φυσικά μιλάω…

Σχετικα με το βιολι δες πιο πανω το σκαναρισμενο
κομματι απο το βιβλιο του
Θαναση Δεικτακη οπου αναφερεται σε γκραβουρα κρητικου με βιολι το 1260. (συγγραφεας ο Ναυτης)
Τι εννοεις αμασητο, το βιολι κυνηγηθηκε απο κρατικοδιαιτους μανδαρινους και αυτο ειναι γεγονος.
Αυτο γιατι δεν το στιγματιζεις ;;
Οι δισκοι χαραζονταν τουλαχιστον στο σταθμο τους ΕΙΡΤ στη Σουδα.
Επειδη ειμαστε φιλοι με το σημερινο διευθυντη θα με αναγκασεις να παω να ψαξω …
Ο Ναυτης το εγραψε αυτο με τους τουρκοσπορους ή το ειπε ;;
Εγω τουλαχιστον δεν τον ακουσα ποτε. Μαλλον ειναι προβοκατσια !!
Ειχε σε μεγαλη εκτιμηση πολλους λυραρηδες και δη το Θαναση Σκορδαλο !!
Επισης μαχονταν πολλους καλαμπορτσηδες βιολατόρους αν θες να σου πω κι αυτο …