Το ΄φαγε το γιαουρτάκι του !

Το δεύτερο, “Τζάμπα μάγκες” της Μαργ. Μυτιληναίου, λέει κατά τη γνώμη μου αρκετά σωστά πράγματα: είναι όντως τζάμπα μαγκιά να γιαουρτώσεις σε συναυλία.
Αφετέρου, αυτό ασφαλώς δεν είναι όλη η αλήθεια. Είναι μία πτυχή του θέματος. Αν περιοριστούμε σ’ αυτήν, χάνουμε το δάσος.

Εντάξει, το ιντιμίντια δε νομίζω ότι φημίζεται για την ψυχραιμία και τη νηφαλιότητα των απόψεων που φιλοξενεί…

Τον Πιτσιρίκο τον διαβάζω ανελλιπώς. Είναι ιδιαίτερα ευφυής, ευαίσθητος, και πολύ καλός χειριστής της γλώσσας (οπότε, σαφής). Επίσης είναι συνήθως συνεπής στις απόψεις του.
Κάποτε όμως όχι: το αμέσως προηγούμενο κείμενό του σχολιάζει το ίδιο γεγονός πολύ διαφορετικά.

Συνολικά έχω να πω ότι δε με στεναχωρεί ιδιαίτερα το μήνυμα που εκπέμφθηκε από το γιαούρτι (και το αβγό, τον καφέ και την καρέκλα). Το μέσο όμως που επιλέχθηκε για να εκφραστεί αυτό το μήνυμα το βρίσκω απαράδεκτο. Τα γιαούρτια εδώ και κάποιο καιρό ρίχνονται σε πολιτικούς. Αυτό εκφράζει μεν μια έντονη λαϊκή αγανάκτηση που δεν μπορούμε να την παραβλέψουμε λέγοντας απλώς “αυτοί είναι κάφροι / αυτοί είναι καθοδηγούμενοι” κλπ., από την άλλη όμως έχει γίνει και μόδα και χάνει έτσι αρκετή από τη δύναμή του. Αλλά τέλος πάντων, υπάρχει μία διαβάθμιση των ευθυνών: όταν ρίχνεις γιαούρτι σ’ αυτόν που αν μπορούσες θα τον κρέμαγες κιόλας, δε ρίχνεις το ίδιο και σ’ έναν με μικρότερο μερίδιο ευθύνης. Άλλο να εκφραστείς υπέρ του Μνημονίου, έστω και από μία θέση (διάσημος τραγουδιστής) που θα δώσει στο λόγο σου προνομιακή ακροαματικότητα, και άλλο να το ψηφίσεις με το χεράκι σου. Αλλιώς, ας γιαουρτώσουμε και όποιον διπλανό μας ασκεί το δημοκρατικό δικαίωμα να λέει “κατά τη γνώμη μου το Μνημόνιο δίνει ελπίδες σωτηρίας”, και ευκαιρίας δοθείσης ας τον κρεμάσουμε κιόλας.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:08 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:05 —

Δεν είχα προλάβει να δω το μνμ του ΠεΒεν με το επίμαχο βιντεάκι. Τώρα τουλάχιστον ξέρω καλύτερα για ποιο πράγμα συζητάμε.

Αν δεις το βίντεο στην ανάρτησή μου πριν από τη δική σου δε μιλάει για μνημόνιο μόνο, αλλά συμφωνεί με τη παραχώρηση της εθνικής κυριαρχίας.

Εγώ θα έλεγα ότι όλοι είμαστε υπεύθυνοι για τα λεγόμενα μας και ακόμη περισσότερο τα δημόσια πρόσωπα. Ο Νταλάρας δεν είναι συμπαθής για ΠΑΡΑ πολύ κόσμο (περά από τον απλό κόσμο, θυμάμαι την “αντιπάθεια” Καζαντζίδη και Θ. Μικρούτσικου για συγκεκριμένους λόγους που δεν είναι του παρόντος, πέρα από το γνωστό θέμα με τον Πανούση που αναφέρθηκε το οποίο παρόλο που η δικαιοσύνη αποφάνθηκε δεν ξέρω κατά πόσο είναι “ψέμματα”). Μουσικούς και μη. Όταν υποφέρει ολόκληρη η ελληνική κοινωνία και ο Νταλάρας μαζί με τη σύζυγό του αγοράζουν αγρό το βρίσκω λογικό να φάνε γιαούρτια και καρέκλες. Δηλαδή όταν τα τρώει τα γιαούρτια και τα αυγα, ο Ψωμιάδης, ο Σαρκοζί και λοιποί πολιτικοί κρυφοχαιρόμαστε αλλά άμα τα τρώει καλλιτέχνης πρέπει να λυπόμαστε? Δηλαδή αν τα έτρωγε όταν κατέφθανε στο χώρο συναυλίας ή όταν αποχωρούσε θα ήταν αλλιώς αλλά επειδή τα έφαγε στη σκηνή είναι κατάπτυστοι οι γιαουρτορίχτες (λειτούργημα επιτελεί επι σκηνής?) ? Το ότι η συναυλία ήταν χωρίς είσοδο δεν αλλάζει κάτι. Στον “κοσμάκη” κατατάχθηκε στο μυαλό του στην κατηγορία “φάτε λίγη τέχνη μπας και ξεχάσετε αυτά που σας κάνουμε εδώ και τόσο καιρό”…

Ναι, Πέτρο, το είδα.

Πρόσεξε: δεν το θεωρώ σαν να μην έγινε τίποτα που συμφωνεί με την παραχώρηση. Αλλά άλλο “συμφωνώ με την παραχώρηση”, και άλλο “παραχωρώ εγώ ο ίδιος” την εθν. κυριαρχία ή μέρος της.

Οι συναυλίες είναι “δωρεάν” για το κοινό. Ναι αλλά ποιος πληρώνει το Νταλάρα. Και ας υποθέσουμε ότι ο Νταλάρας έχει κάποιο λόγο να το κάνει αφιλοκερδώς. Λέω τώρα. Και οι μουσικοί αφιλοκερδώς θα παίξουν? Τη ΔΕΗ για το ρεύμα από τους προβολείς και τις κιλοβατικές μικροφωνικές ποιος το πληρώνει? Ο Νταλάρας από τη τσέπη του? Ο δήμος που τον φιλοξενεί? Περισσεύουν στους δήμους λεφτά για να παρέχουν δωρεάν θεάματα? Αν ναι, αυτό πάει μαζί με άρτο. Θα μοιράζουν και άρτο? Πολλά τα ερωτήματα και μπορώ να γράφω μέχρι να γίνω κουραστικός. Νομίζω ότι είναι αρκετά αυτά για να μπούμε σε μια σειρά από σκέψεις.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:23 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:20 —

Δεν έχει δικαίωμα να πει κάτι τέτοιο. Αυτό που λέει όμως είναι ότι αν είχε το δικαίωμα να το κάνει θα τη παραχωρούσε, αφού συμφωνεί με τη παραχώρηση. Ή νομίζεις ότι θα έλεγε συμφωνώ με τη παραχώρηση αλλά εγώ δε τη παραχωρώ?

Πέτρο, αντικειμενικά δεν έχει τη δύναμη να την παραχωρήσει. Ο Νταλάρας δεν είναι η γυναίκα του, που είναι στη Βουλή και έχει αυτή τη δύναμη. Αν την είχε ο ίδιος μπορεί να έκανε το ένα ή το άλλο, αλλά τι θα πει αυτό; Πώς θα σου φανιόταν αν κάποιος έγραφε “αυτός με τα γιαούρτια, αν αντί για γιαούρτι έριχνε χειροβομβίδα, θα σκότωνε κόσμο”; Εντάξει, θα σκότωνε, αλλά θα τον κρίνουμε για το γιαούρτι, όχι για τη χειροβομβίδα. Και τον Νταλάρα για τις απόψεις του, όχι για το τι θα έκανε Αν.

Δεν υπάρχουν μόνο αθώοι και ένοχοι, κόλαση και παράδεισος. Ζούμε σε καταστάσεις λεπτές, που απαιτούν να επιστρατεύουμε όλη μας την ευθυκρισία και να μην πέφτουμε στην παγίδα των ισοπεδωτικών γενικεύσεων.

πάντα φιλικά.

Πιστεύω πως η συγκεκριμένη αντίδραση απέναντι στον Νταλάρα δεν οφείλεται μόνο στις πρόσφατες δηλώσεις του περί μνημονίου και εθνικής κυριαρχίας.
Αυτες οι δηλώσεις ήταν μόνο η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι.
Οφείλονται περισσότερο στην πορεία του όλα αυτά τα χρόνια : πώς δηλαδή από το “Πάγωσε η τσιμινιέρα” έγινε η κοσμική προσωπικότητα που τραγουδάει, όπως λέει και ο “Πιτσιρίκος”. (*)

Το γιαούρτωμα της κιθάρας ήταν μόνο μια …παράπλευρη απώλεια, ανάξια λόγου για τον ιδιοκτήτη της.

(*) Είμαι φανατική αναγνώστρια του “Πιτσιρίκου”. Θαυμάζω τον περιεκτικό και ουσιώδη λόγο του, γιατί τέτοια αίσθηση οικονομίας του χώρου σπάνια πια βρίσκεις στο γραπτό λόγο.Όπως και στην καυστική και εύστοχη σάτιρά του.

όπως έχει πει και ο τζιμάκος, “έχουμε πόλεμο, μή το γελάς μωρό μου”. αυτό εξηγεί και την οργή του κόσμου αλλά και την επισήμανσή μου για την πηγή του βίντεο. δεν μπαίνει ζήτημα αντικειμενικότητας ή νηφαλιότητας, όσο σφίγγουν τα πράγματα τόσο πιο σημαντικό είναι να παίρνουμε σαφή θέση.
εγώ παρέπεμψα σε μια σελίδα όπου μιλούσαν οι άνθρωποι που οργανώσαν τη διαμαρτυρία, αντί για ακροδεξιά ψαρέματα σε θολά νερά… αν σε επόμενη συναυλία του (αν έχει το θράσος να τις συνεχίσει) βγάλουν αυτοί που κάνανε την διαμαρτυρία κάποιο κείμενο, θα παραπέμψω εκεί.

Δε κρίνω το αν. Κρίνω ένα ορισμένο γεγονός. Και ο Νταλάρας το ήθελε το γιαούρτι του. Και για να πούμε και για το “αν”. Αν πάμε και ληστέψουμε μαζί μια τράπεζα, εσύ είσαι άμοιρος ευθυνών αν το πρότεινα εγώ κι εσύ απλά συμφώνησες?

Εχω μια νοοτροπια στη ζωη μου η οποια μου επιβαλλει να ξεχωριζω τον επαγγελματια απο τον ανθρωπο…εχω συνεργαστει στη δουλεια μου οκ ολιγες φορες με ανθρωπους που μου ειναι αδιαφοροι ή και ακομη αντιπαθω την αυρα τους,αλλα αναγνωριζω οτι ειναι πολυ καλοι σε αυτο που κανουν.
Στη κοινωνια μας οπως ολοι δεν μπορουνε να ειναι οι καλυτεροι μας φιλοι,ετσι καποιοι μπορουνε να ειναι και οι καλυτεροι συνεργατες…και το αναποδο…σαν γεγονος ομως,αυτο δεν αναιρει το ενα το αλλο αλλα ουτε και το συνεπαγεται απαραιτητα…εν προκειμενω μου ειναι αδιαφορος ο Νταλαρας αν ειναι καλος,κακος,κουτσος,στραβος,αγιος,διαβολος κλπ.
Ο Νταλαρας ειναι καλλιτεχνης και αυτο που κανει το κανει πολυ καλα εδω και χρονια…και το ιδιο κανει και ο Λαζοπουλος ως σπουδαιος ηθοποιος που εχει αγιοποιηθει ομως χωρις να πρεπει καθοτι δεν ειναι και αυτος αναμαρτητος οπως ολοι μας,οπως ο καθε ενας απο εμας…επισης πολλοι αλλοι που τα κουτσομπολια για την προσωπικη τους ζωη παιρνουν και δινουν -δικαιολογημενα ή οχι- ειναι σπουδαιοι καλλιτεχνες…δε μου αρεσει λοιπον η εικονα ενας καλλιτεχνης να αποδιδει το εργο του (και ειδικα οταν το κανει επιτυχημενα) να τιμωρειται για τον ιδιωτικο του βιο και αποψεις…δεχομαι το γιαουρτι στον πολιτικο (οταν κανει κακα τη δουλεια του) και δεν το δεχομαι στον τραγουδιστη οταν κανει καλα τη δουλεια του…ο ολοκληρωτισμος και η γενικευση επιφερει χαος,ισοπεδωση και ανισορροπια…ο Νταλαρας ισως δεν θα μπορουσε να ειναι ποτε κολλητος μου…απεχουμε σαν φιλοσοφια ζωης…αλλα ευκολα μπορω να τον παρακολουθησω σε ενα ρεμπετικο οταν πλεον λιγοι τοσο αναγνωρισιμοι το διαδιδουν σημερα στο ευρυ κοινο περα απο εμας που το ξερουμε και αλλιως…

Υ.Γ. Και με αγαπη και σεβασμο δε θα δεχτω το επιχειρημα οτι ο καθε Νταλαρας διαγει δημοσιο λογο ως προσωπο με βημα στα Μ.Μ.Ε. και πρεπει να ‘‘τιμωρειται’’ σε οτι διαφωνουμε στις αποψεις του…με αυτη τη λογικη ηδη περιμενω τα γιαουρτια καποιων επανω μου…

Πέτρο, δεν απαντιέται αυτή η ερώτηση. Είναι λάθος διατυπωμένη. Ευθύνη έχω βέβαια, αλλά όση μου αναλογεί. Άλλο να ληστέψεις και άλλο να πεις “καλά έκαναν και λήστεψαν”. Ο ένας έχει ευθύνη τόσο τοις εκατό, ο άλλος τόσο τοις εκατό.
Ή, για να φέρω ένα άλλο παράδειγμα, άλλο να είσαι χουντικός και να λες “επί Παπαδόπουλου πηγαίναμε καλά”, άλλο να υποστηρίζεις εμπράκτως τον Παπαδόπουλο, κι άλλο να είσαι ο Παπαδόπουλος.
Νομίζω ότι το ξαναείπα αυτό σε όλα τα μηνύματα που έγραψα. Λυπάμαι που κουράζω ξαναλέγοντας τα ίδια.

Το γιαούρτωμα χρησιμοποιείται αυτό τον καιρό ως το έσχατο μέσο. Γι’ αυτούς που είναι κάργα υπεύθυνοι. Συνεπώς, γι’ αυτούς που είναι υπεύθυνοι αλλά σε μικρότερο βαθμό, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί κάτι πιο ήπιο όπως π.χ. να μη σκάσει μύτη ούτε ένας θεατής ή να ακουστεί ένα σύνθημα ή να βγει ένα πανώ, ξέρω γω. Όχι μια ποινή για όλους.

Συμπλήρωση αργότερα:

Συγγνώμη, ανακαλώ. Η ερώτηση δεν είναι λάθος διατυπωμένη, εγώ τη διάβασα βιαστικά. Ωστόσο κρατάω τα υπόλοιπα που έγραψα.

Π. 8:30’

«Όχι άλλο Νταλάρα, Πάριο κι Αλεξίου
Ρίτσο σε νταμάρια, κουλτούρα καφενείου
ντισκοτσιφτετέλια γι’ αμερικανάκια
νεοέλληνες χορεύουνε στα τέσσερα με κουδουνάκια»

Έτσι το έβλεπε το πράγμα ο Τζίμης (ένας είναι ο Τζίμης), ήδη εν έτει 1985 –παρακαλώ- την ίδια στιγμή που οι άνω καλλιτέχναι γιόμιζαν για πλάκα κοτζάμ Ολυμπιακά Στάδια, με το κοινό να παραληρεί, σε κατάσταση έκστασης. Τότε βέβαια, ακόμη, με την Πασοκική «κουλτούρα» σε πλήρη άνθιση, ο Τζίμης και οι Ταξιαρχίες του θεωρούντο λούμπεν ή στην καλύτερη περίπτωση cult. Έκτοτε, τα πράγματα άλλαξαν. Τον Τζίμη, μπορεί σήμερα να τον ακούει μέχρι κι η κάθε θειά στο ράδιο και να λέει «νʼ αγιάσει ο στόμας σου Τζιμάκο», ενώ ο ευκαιριακός υμνητής της χούντας και πρώην μέντορας του σκυλο-λάτιν εν Ελλάδι εισπράττει γιαούρτια στη μάπα.

Η εξήγηση είναι απλή : -Ο κύριος Νταλάρας συμβολίζει το Σύστημα. Στην πραγματικότητα, ο όλος βίος του μαρτυρεί ότι ο κύριος Νταλάρας ΕΙΝΑΙ το Σύστημα ή τουλάχιστον θεμέλιο του Συστήματος. Ο κύριος Νταλάρας ενσαρκώνει την νεολληνική «φτιάξη», το λεγόμενο βόλεμα, το αντίστοιχο του american dream, που αποτέλεσε σκοπό ζωής για γενιές νεοελλήνων. Καθώς η φτιάξη διαλύεται, όποιος εξακολουθεί να παραμένει φτιαγμένος, απρόσβλητος –ως συνήθως- από τη νέα τάξη πραγμάτων, στοχοποιείται. Ο φτιαγμένος είναι μισητός, επειδή ακριβώς διατηρεί τη φτιάξη του, που οι πολλοί χάνουν τώρα και για πάντα.

Προτιμότερο θα ήταν, βέβαια, αντί για τα γιαούρτια, να βλέπαμε μια αδειανή αίθουσα και τον καλλιτέχνη να μετράει αν βγαίνει το κόστος της συναυλίας από τα εισιτήρια ή αν μπαίνει μέσα. Πολιτιστική επανάσταση με γιαούρτια δεν γίνεται. Αυτό λέγεται εκτόνωση, όχι επανάσταση. Πολιτιστική επανάσταση θα γίνει, μόνον όταν ο Έλληνας γυρίσει οριστικά τη ράχη του σʼ όλʼ αυτά τʼ απολιθώματα, που κράτησαν καθηλωμένη την τέχνη στους ίδιους τουρκομπαρόκ δρόμους, επί δεκαετίες ολόκληρες. Η Ελλάδα είχε, μεταξύ άλλων, τη φοβερή ατυχία να στερηθεί τη συμμετοχή στα μεγάλα πνευματικά και καλλιτεχνικά κινήματα των δεκαετιών του ʼ50 και του ʼ60. Την ώρα του Γαλλικού Μάη, τη στιγμή της Άνοιξης της Πράγας, εδώ έπεφτε σφαλιάρα ξεγυρισμένη από το χωροφύλακα. Το Γούντστοκ σα να μην συνέβη ποτέ. Πιο πριν, οι μπήτνικς, σα να μην υπήρξαν. Ποιοι mods και ποιοι rockers, σε ξυρίζανε γουλί και σε γυρίζανε στους δρόμους ως τεντυμπόϋ, για πλάκα. Το ʼ67 που ήρθαν οι Στόουνς στην Ελλάδα, μόνο που δεν τους πέταξαν στη θάλασσα. Η χούντα πήρε γρήγορα χαμπάρι ότι με τη μπάλα και το μπουζούκι μπορεί να τιθασεύσει τις μάζες κι έδωσε αβάντα σε αμφότερα. Γιʼ αυτό σήμερα έχουμε το ποδόσφαιρο που έχουμε. Γιʼ αυτό σήμερα έχουμε τη μουσική σκηνή που έχουμε.

Ο Τζίμης είχε μπουχτίσει ήδη, από το ʼ85. Στους υπόλοιπους, πήρε καμμιά τριανταριά επιπλέον χρόνια, μέχρι νʼ απηυδήσουν κι αυτοί.

Ο Τζίμης, που έχει θεοποιηθεί σαν ο σκληρός τιμωρός και ο "τα λέω έξω απτα δόντια", αυτά που κερδίζει από το ξεφώνημα και πρέπει να είναι ουκ ολίγα, τα μοιράζει ; Μάλλον ο καθένας εν Ελλάδι, βρίσκει τρόπο για να τα κονομά, βγάζοντας του αλλουνού τα άπλυτα στη φόρα, χωρίς βέβαια ο ίδιος να είναι αθώα περιστερά ... Το έξυπνο είναι, να μη πιστεύεις και να μην έχεις κανένα για σημαία σου, διότι αν δεν σου βγει ο απαυτός ανάποδα, κανένας κύριος απαυτούς δε θα σου δώσει να φας, τέλος !

Η δύναμη της μουσικής είναι τεράστια , τεράστια και η ευθύνη αυτών που τη διαχειρίζονται.

http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=2539741

Σιχαμενος ο Νταλαρας εξισου σιχαμενος ο Πανουσης για εμενα(συμφωνουμε Πελαγια)…Αλλα ειναι λαθος τροπος να του πετας γιαουρτια…Απαραδεκτη ενεργεια…

Για μένα η συμπεριφορά ήταν ισοπεδωτική. Όποιος δε μας αρέσει τον γιαουρτώνουμε. Λάθος αντίδραση που οδηγεί σε μη επιθυμητές αναδράσεις και συμπεριφορές όχλου. Μάλλον η αντίδραση ήταν προσχεδιασμένη για τη δημιουργία εντυπώσεων (έχει κανείς κάποια αμφιβολία);
Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ο Νταλάρας διαφωνούσε με τη σύζυγό του και μάλιστα χώριζε μ’ αυτή γι’ αυτό το λόγο και στη συνέχεια έβγαινε να κάνει συναυλίες. Τι πιστεύετε ότι θα έκανε ο συγκεκριμένος όχλος; Ο Νταλάρας δε θα ήταν γι’ αυτούς αναβαπτισμένος, έξω από το σύστημα και αγωνιστής; Είναι σίγουρο ότι ο όχλος θα ξεχνούσε ολόκληρο το παρελθόν (*) του Νταλάρα μιας και τώρα συμφωνεί μαζί του.
Η σήψη φίλοι είναι καθολική. Ένα μέρος της είναι και οι μπαχαλάκηδες της καθημερινότητάς μας (απ’ όπου κι αν προέρχονται).

(*) Για το παρελθόν του Νταλάρα έχω ένσταση. Ο άνθρωπος είναι εξαιρετικός επαγγελματίας. Όποιοι έχουν συνεργαστεί μαζί του το επιβεβαιώνουν. Η επιτυχία του είναι η φωνή του. Αυτή η ισοπέδωση δεν αφήνει τίποτα να μεγαλώσει και να δημιουργηθεί. Τείνω να πιστέψω ότι δεν πρέπει να πετύχεις στη ζωή σου διότι τότε θα νομίσουν όλοι ότι είσαι άνθρωπος του συστήματος.

Ρε παιδια μια απορια γιατι εγω είμαι μακρυά…όλοι αυτοί οι επαναστάτες δεν ψήφιζαν τόσα χρόνια? και μη μου πείτε δηλ. ότι δε φταίνε: Τα μαθηματικά είναι απλά: εξουσία σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα είναι αυτός που παιρνει τους περισότερους ψήφους…Αυτό που είπε ο Πάγκαλος <<μαζί τα φάγαμε>> ήταν ψέμα? Ποιοί συναλλάσσονταν με τους πολιτικάντιδες για να κερδίσουν θέση στο Δημόσιο; Ποιοί φώναζαν Τσοβόλα δως τα όλα; Από τη τσέπη του θα τα έδινε νομίζανε; Μήπως πρέπει να κάνει ο κοσμάκις όλος τη αυτοκριτική του και να αναλάβει το μερίδιο της ευθύνης που ανήκει στον καθένα ξεχωριστά; Μήπως αυτό το τζάμπα μάγκες η τζάμπα επαναστάτες δεν είναι εντελώς άσχετο; Να πιστέψουμε δηλ. τα σενάρια της Διεθνούς συνομωσίας που σκοπό έχει να χτυπήσει τη μεγάλη υπερδύναμη που λέγεται Ελλάδα για να τη λυγίσουν οι ξένοι συνομώτες διότι μας φοβούνται όλοι; Φοβούνται αυτό το αδάμαστο πνεύμα που έχουμε, τη παραγωγικότητα μας που είναι στα ύψη, τη οργανωτικότητα μας, τη συλλογικότητα που χαρακτηρίζει τις πράξεις και ενέργειες μας και γενικά όλα αυτά τα προτερήματα που έχει η μεγάλη και αθάνατη φυλή μας και που είναι ο φόβος και εφιάλτης των μεγάλων δυνάμεων; Λιγη αυτοκριτική δε βλαπτει κανένα νομίζω…και φυσικά αυτά τα γράφω δίχως να εξαιρώ το άτομο μου, μη παρεξηγηθώ…

Αυγουστή, φοβάμαι ότι οι προεκτάσεις που δίνεις στο θέμα θα ανοίξουν τον ασκό του Αιόλου. Δε θα τοποθετηθώ. Απευθύνω όμως έκκληση σε όλους: αυτή τη φορά ας μείνουμε (γιατί φυσικά μπορούμε) αυστηρά στο θέμα μας, για μια όμορφη και πολιτισμένη ανταλλαγή απόψεων σ’ ένα θέμα που δεν παύει να είναι και μουσικό.

Σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα που οι εκλογές γίνονται με απλή αναλογική,όντως την εξουσία την παίρνει όποιος έχει τις περισσότερες ψήφους…

Τον Νταλάρα δεν τον συμπαθούσα ποτέ! Δεν μου αρέσει ως φωνή. Και΄για τον άνθρωπο Νταλάρα δεν έχω και τις καλύτερες των εντυπώσεων. Επίσης προσωπικά δεν έχω καμιά σχέση με εξουσία και ούτε ψήφισα ποτέ τα κόματα που κυβέρνησαν. Και ως συνταξιούχο με έχουν ξεσκίσει με τις μειώσεις. Αυτά για να συνεννοούμαστε.

Αλλά για σταθήτε ρε αδέρφια. Πιστεύουμε στη δημοκρατία ναι ή όχι; Πιστεύουμε στο απόφθεγμα του Βολτέρου; «Μπορεί να μην συμφωνώ με ό,τι υποστηρίζεις. Μα θα υπερασπίσω μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να διατυπώνεις ελεύθερα τις απόψεις σου.»

Μήπως ξεχάσαμε τα αποτελέσματα ανάλογων πρακτικών όπως αυτών που ζούμε τον τελευταίο καιρό; Ξεχάσαμε τις αντισυγκεντρώσεις που οδήγησαν στη δολοφονία Λαμπράκη. Μήπως το συγκεκριμένο site που είχε την “αποκλειστικότητα” του συγκεκριμένου βίντεο ήταν και ο αυτουργός της όλης κατάστασης; Και το επόμενο βήμα ποιό είναι; Διαβάσατε τι λένε σε άλλες αναρτήσεις ως επόμενο βήμα; “Πάρτε τα όπλα και βγείτε στους δρόμους (την 25η Μαρτίου) να τους καθαρίσουμε όλους” !!!

Συμφωνούμε; Αυτά θέλουμε; Θα αρχίσουμε να γιαουρτώνουμε ο ένας τον άλλον και στη συνέχεια θα οργανωθούμε σε ομάδες αντιφρονούντων; Πως αποδεχόμαστε αβασάνιστα τέτοιου είδους πρακτικές; Και ποιό πρόβλημα ακριβώς θα είχε λυθεί αν σταμάταγε η συναυλία; Και μετά τον Νταλάρα ποιόν; Να πάμε να καταστρέψουμε τον τάφο του Ζαμπέτα επειδή συμμετείχε σε εκδηλώσεις της Χούντας;