Τουρκόφωνες ελληνικές ηχογραφήσεις

Ένας Τούρκος φίλος με πληροφορεί ότι κάποιος Δημήτρης Ευσταθιάδης ηχογραφεί στη δεκαετία ΄30 στην Αθήνα, τμηματικά μαζί με κάποιον Δ. Συλβεστρίδη κάποια τραγούδια, όλα σε τούρκικο στίχο. Πράγματι, στο σήλαμπς βρίσκω αρκετά, και το ενδιαφέρον είναι ότι τα τραγούδια ηχογραφήθηκαν από όλες τις 4 εταιρίες της εποχής. Εμπλέκονται και άλλα ονόματα, π. χ. Μ. Κοϊνόγλου ως συνθέτης. Ξέρει κάποιος πληροφορίες για τους καλλιτέχνες αυτούς;

1 «Μου αρέσει»

Μερικές ετικέτες από αυτές τις ηχογραφήσεις.

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Εμμίμ κιζί

DG 6248  B

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Εïλέν γιολτζούμ

DG 6248  A

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Κασαπ μισακ

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Ασμαλαρίν νταλλερέ

Δεν έχω κάποια πληροφορία για τους μουσικούς.

5 «Μου αρέσει»

εγω ακουσα στο τουρκικο ραδιο οταν ημουν φανταρος το ‘‘γιοβαν τσαους’’ και το ‘‘ελ’αποψε στου θωμα’’ με τουρκικα λογια… :thinking:

1 «Μου αρέσει»

Μωυσής, μήπως είναι εβραίος της Πόλης ή της Θεσσαλονίκης; Αλλά τα επώνυμα τους δεν ήταν πιο ισπανικά;

Μωυσής, απίθανο να μην είναι Εβραίος. Και το Κοϊνόγλου πρέπει να είναι άλλη μία παραλλαγή του Κοέν, Κουν κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Δεν αμφιβάλλω ότι ο τραγουδιστής μπορεί να είναι Εβραίος. Από την άλλη, στο Google βρήκα άτομα με το ίδια επίθετο που είχαν χριστιανικά ονόματα (ονόματα αγίων). Υπάρχουν και Έλληνες με, ας τα πούμε τυπικά, εβραικά ονόματα, π.χ. αρκετοί Πόντοι (Λάζαρος κ.τ.λ). Και οι Μωυσιδαίοι είναι ένα αρκετά μεγάλο ποντιακό σοï, απ’ ό, τι μου λένε οι δικοί μου! :slightly_smiling_face: Θα παραθέτω όμως κάτι άλλο που μπορεί να ενδιαφέρει σχετικά με την συζήτηση. Ο ερευνητής Hugo Strötbaum γράφει σε ένα πρόσφατο άρθρο για κάποιο παλιό τούρκικο τραγούδι που ηχογράφτηκε και για το ελληνικό κοινό της ξενητιας και διαφημίστηκε στα ελληνικά έντυπα της Αμερικής. Οι μουσικοί με το όνομα Stamboul Quartet που συμμετείχαν στην ηχογράφηση ήταν όλοι Εβραίοι, μάλλον από την Πόλη ή από τη Σμύρνη (οι ίδιοι εμφανίζονται και με το όνομα Smyrna Quartette):

Smyrna Quartette Sephardic Turkish Victor 78rpm E Moise Effendi Louis Matalon | eBay.

Παραθέτω το άρθρο, που έχει πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την πρώιμη ηχογραφία τουρκόφωνης μουσικής στην Ανατολή και στην Αμερική.

https://onedrive.live.com/?cid=D7F731DCA5BD68B2&id=D7F731DCA5BD68B2!122&parId=root&o=OneUp

Η ιστοσελίδα του Strötbaum:

http://www.recordingpioneers.com/grurks/index.php

1 «Μου αρέσει»

Παραλλαγή (Κοΐν), αλλά συγχρόνως και"πούλος" του Κοέν κλπ, όπως - ίδης, -όπουλος κλπ. Ογλού είναι ο γιός.

185 δολλαριάκια. Ευτυχώς που ασχολούμαι με παρτιτούρες αντί να συλλέγω 78ρια :slight_smile: .

2 «Μου αρέσει»