τζουρας

χρονια πολλα ακουγα ρεμπετικα τωρα αγορασα ενα τζουρα ξερεται που μπορω να βρω τραγουδια ρεμπετικα σε νοτες για να μαθω να παιζω σιγα σιγα;ευχαριστω

Ξερεις να διαβαζεις πενταγραμμο κλπ(εγω οχι!).Γιατι δε δοκιμαζεις με το αυτι αρχικα κατι ευκολο να δεις αν σου βγαινει.
Π.χ. πιασε το μπαρμπερακι του Μπατη η το Μαρκο πολυτεχνιτη (τα ιδια πραματα σχεδον)

1 «Μου αρέσει»

με το αυτι οταν λες; τι εννοεις; ξερω τις νοτες το τζουρα τωρα τις εμαθα γιαυτο ψαχνω τραγουδεια σε νοτες μπας και κανουμε τιποτα

Σχεδόν σε όλα τα καταστήματα μουσικής υπάρχουν βιβλία με νότες για λαϊκό και ρεμπέτικο…

Εγώ όμως θα σου συνιστούσα να βάλεις κάτω το CD Player και να προσπαθήσεις να βγάλεις κάποιο κομμάτι από εκεί… π.χ. η Φραγκοσυριανή, Τα ματόκλαδα σου λάμπουν κλπ… είναι από τα πιο εύκολα κομμάτια στο αυτί…

Έτσι θα δεις εάν πράγματι “ακούει” το αυτί…

Οι νότες δεν δίνουν το συναίσθημα και το ύφος του τραγουδιού…

θα το προσπαθησω να ειστε καλα

Επειδή ειδικά όταν πιάνεις για πρώτη φορά το όργανο είναι δύσκολο, δες εδω: http://www.diymusic.org/index.php?option=com_smf&Itemid=107&action=printpage;topic=2390.0 και επειδή έχει αρκετά λάθη διόρθωσέ τα με το αυτί σου αν μπορείς.
Καλή αρχή