Τζιβαέρι

Την Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου,ξεκινάνε για άλλη μια χρονιά, οι μουσικές βραδιές στο Τζιβαέρι. Στην παλιά μονοκατοικία της Φορμίωνος 131, στο “σπίτι” του ρεμπέτικου, θα αντηχήσουν ξανά τα γνωστά αλλά και τα άγνωστα τραγούδια της προπολεμικής περιόδου ως και τη δεκαετία του '50.
Στα μπουζούκια ο Γερ. Σταμούλης και ο Δημ. Κρανίδας, στο ακορντεόν ο Δημ. Μηταράκης, στη κιθάρα ο Β. Σκούτας, και στο μπαγλαμά και το τραγούδι (οπως και όλοι οι υπόλοιποι) η Ελένη Λαζάρου.
Καλεσμένοι είναι όλοι οι φίλοι του φόρουμ και όσοι αγαπούν το ανόθευτο ρεμπέτικο τραγούδι, χωρίς αλλοιώσεις και φιοριτούρες.
Σας περιμένουμε με καλό μεζέ, καλό κρασί για βραδιές μοναδικές και ανεπανάληπτες, κάτι που όλοι οι φίλοι και θαμώνες του Τζιβαεριού έχουν να θυμούνται!

Καλή αρχή Ελένη μου! Θα κάνω τη γύρα μου προς τα κει μεριά κοντά στα Χριστούγεννα. Καλές ρεμπέτικες βραδιές λοιπόν, και σε σένα και σε όλους τους φίλους που θα επισκευθούν το Τζιβαέρι.

Γειά σου φίλε Πάνο!Τελικά δε βρεθήκαμε το καλοκαίρι,κρίμα!Κρατάω όμως την υπόσχεση για τις γιορτές, και σε περιμένω τότε!Μέχρι την ώρα εκείνη, θα τα λέμε μέσω φόρουμ!
Ολοι οι άλλοι παιδιά, είστε ευπρόσδεκτοι.Ελάτε να γνωριστούμε και από κοντά, και σίγουρα θα γίνουν ενδιαφέρουσες συζητήσεις για αυτή τη μουσική που όλοι αγαπάμε !

Καλή επιτυχία εύχομαι, ήμουν την Παρασκευή στο Τζιβαέρι και βεβαιώνω ότι περάσαμε πολύ καλά! Αν και ήμουν βέβαια με την πλάτη στο Σταμούλη και δεν έβλεπα καλά, ωστόσο άκουγα καθαρά…Καλή σαιζόν!!!Το Τζιβαέρι αξίζει, αξιοπρεπέστατος χώρος και “πρόγραμμα”…

Γεια σου Παναγιώτη. Χαίρομαι που σου άρεσε το πρόγραμμα και το μαγαζί. Έπρεπε όμως να μου μιλήσεις και να μου πεις ότι είσαι στο φόρουμ. Ελπίζω να σε ξαναρθεις στο Τζιβαέρι και να τα πούμε από κοντά. Ευχαριστώ για τις καλές ευχές σου!

Γειά σου Ελένη. Εύχομαι καλές μουσικές βραδιές με μπόλικο κέφι. Κοντοζυγώνουν οι μέρες που θα σας επισκεφτώ με τη παρεά μου, ελπιζω να περάσουμε καλά.
Απο το Τζιβαέρι πάντως μόνο καλές αναμνήσεις έχω.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΛΕΝΑΚΙ!ΦΙΛΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!

Το Σαββατο που μας περασε ηρθα με την παρεα μου στο Τζιβαερι Ελενη και σε απολαυσα με τον μπαγλαμα σου, καθως και τα υπολοιπα παιδια. Πολυ καλοι μουσικοι ολοι σας

Το μονο προβλημα ειναι πως δεν θυμαμαι πως εφυγα απο 'κει

Γεια σου Μιχάλη. Ελπίζω να έμεινες ως το τέλος που είπαμε τα καλύτερα τραγούδια και να τα θυμάσαι…

Γεια σου Ελενη, όπου νά’ναι τελειώνει και η εξεταστική και ξεκινάμε τις τσάρκες οπότε θα έρθουμε να σας ακούσουμε και φέτος!!

Μία ερώτηση μόνο , τί εξοπλισμό χρησιμοποιείς για το μπαγλαμά? Έχω δει ότι έχεις μικρόφωνο “ψείρα” αλλά αν έχεις (κι όποιος άλλος ξέρει) καμιά πιό συγκεκριμένη πρόταση καλοδεχούμενη.

Μαγνήτη δε μπορώ να βάλω, γιατί ο μπαγλαμάς μου έχει ροζέτα αλλά και γιατι δεν μου πολυαρέσει αυτός ο ήχος. Ευχαριστώ

ΚΥΡΙΑ Η ΔΕΣΠΙΝΙΣ ΕΛΕΝΗ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ Η ΦΩΝΗ ΣΑΣ (ΑΝ ΚΑΙ ΚΡΥΟΜΕΝΗ)ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ, ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟΥΤΣΙΚΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Κώστα, προσπάθησε να μην γράφεις με κεφαλαία. Σε κάποιον που διαβάζει το ποστ σου φαίνεται πως φωνάζεις. Μην έχουμε καμιά παρεξήγηση χωρίς εξήγηση… :089:

Γειά σου Βίκτωρα !Εύχομαι να τα πας καλά με τα μαθήματα και να σας δω και από κοντά στο Τζιβαέρι.Στο μπαγλαμά έχω μπάρκους μπέρρυ κάψα,η οποία μου δίνει ένα φυσικό ακουστικό αποτέλεσμα.Λίγο ακριβή,αλλά το αξίζει.Οχι μαγνήτη,μη βάλεις,βγαίνει ηλεκτρικό το αποτέλεσμα.

Κύριε Κώστα Ζαρκαδά γειά σας και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Μάλλον με πετύχατε τη μέρα που είχα την ίωση και είχα παει να τραγουδήσω με 38 πυρετό.Επιφυλάσσομαι να σας τα ‘‘πω’’ καλύτερα αν έρθετε ξανά στο Τζιβαέρι.Σωστή η παρατήρηση για το μπαγλαμά και θα την εφαρμόσω,γιατί όντως είναι καλό όργανο.

Αληθεια Ελενη μονο μπαγλαμα παιζεις και ποσα χρονια

Παιζω μπαγλαμά 16 χρόνια.Παίζω επίσης τα ξύλινα κουταλια,καθώς και όλα τα συνοδευτικά (ντέφι,ζίλια, καστανιέτες,).Παίζω και λίγο σάζι,για την ώρα μόνο στο σπίτι μου!

Ευχαριστώ για την πληροφορία και όσο για την εξεταστική την τελείωσα με το ζορι…πλεον δεν καταλαβαινω διαφορά αν διαβάζω Δενδροκομία ή Λούκυ Λουκ:082:

το κοίταξα λίγο και κατέληξα στο εξής :
Barcus-Berry DISQOS
Soundboard Piezo Transducer, External 38ευρώ

Ερώτηση κρίσεως:Που βρήκες το barcus-berry 38 ευρώ;Σε μαγαζί ή στο Διαδίκτυο;

http://cgi.ebay.com/BARCUS-BERRY-PIEZO-SOUNDBOARD-TRANSDUCER-EXTERIOR-MOUNT_W0QQitemZ170012194288QQihZ007QQcategoryZ22670QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem
χεχεχε:)
πόσο κοστίζει εν Αθήναις?