Στεκι στη Θεσσαλονικη-ΝΙΑΒΕΝΤΙ (2007-2010)

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του ρεμπέτικου.Θα ήθελα να πώ οτι εδώ στη θεσσαλονίκη, θα πρέπει όλοι να στηρίξουμε τα στέκια του ρεμπέτικου.Προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα ΤΟ ΝΙΑΒΕΝΤΙ, (269-930, Ολυμπιάδος 82) που μαζί με την Πριγκιπέσσα & Τομπουρλίκα σχηματίζουν την τριπλέτα του καλού ρεμπέτικου στη θεσσαλονίκη.
Νομίζω οτι οι μυημένοι θα το γνωρίζουν ήδη, άλλωστε η παραπάνω αναφορά δεν αποτελεί διαφήμιση αλλά μια κατάθεση για τη στήριξη τέτοιων χώρων.
Βασίλης

Για να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε στο σύνδρομο στέρησης ενόψει διακοπών Πάσχα αύριο (21/4) στο Νιαβέντι , θα πραγματοποιηθεί μια άτυπη συνάντηση. Όσοι πιστοί προσέλθετε λοιπόν…

Με μια μέρα καθυστέρηση από την έναρξη των σχολείων καλούνται όλοι οι μαθητές, μαθητεύομενοι, δάσκαλοι & γονείς του καλού ρεμπέτικου να παρευρεθούν στον “αγιασμό” με κατ’ επιλογήν κρασί, τσίπουρο, ρετσίνα κλπ, στο Νιαβέντι (269-930, Ολυμπιάδος 82)) την Παρασκευή 12/9.
Καλή αρχή σε όλους,
Βασίλης

Προκειται για ταβερνακι με καλο φαγητο και οι μουσικοι Αφοι Ξανθοπουλοι , δινουν τον
καλυτερο εαυτο τους στις ερμηνειες των ρεμπετικων τραγουδιων… προγραμμα ψαγμενο …
Δεκτη και η συμμετοχη οσων απο εσας ξερουν να παιζουν και να τραγουδουν …
Το ταβερνακι παραμενει κλειστο καθε ΤΡΙΤΗ …
Θεωρω οτι θα μεινετε απολυτα ικανοποιημενοι και θα γεμισει η καρδια σας … τραγουδια …

ΝΙΑΒΕΝΤΙ και φετος … και του χρονου (2009-2010)

Παρασκευη - Σαββατο = Ηλιας(μπουζουκι) και Γιωργος(κιθαρα) = παιζουν Μαρκο και αλλα πολλα …

Τεταρτη = Σωτηρης (μπουζουκι) και Γιωργος (αλλος Γιωργος = κιθαρα) = παιζουν Κερομυτη-Μαρκο
και επειδη τους ακουσα ειναι “καταπληκτικοι” , τα δε τραγουδια ολα ενα κι ενα , “ψαγμενα-μυστηρια”!

Καθε Τριτη δεν λειτουργει το ταβερνακι , για να ξεκουραστει κι ο Πετρος που επιμελειται ο ιδιος
το καλο φαγητο και την μεγαλη ποικιλια που διαθετει !!!:088:

Εαν θελετε να “ξυσετε” την ψωρα σας , εαν κατεχετε καποιο οργανο , ειστε ευπροσδεκτοι να
παιξετε κι εσεις και να ενσωματωθειτε στην καλη συντροφια !!!

Μπορείς να μας το κάνεις πιο λιανά Πελαγία? Ποια τραγούδια είναι τα “ψαγμένα μυστήρια” από Κερομύτη Μάρκο? Συγνώμη για την περιέργια μου αλλά θα αργήσω να έρθω στην Θεσσαλονίκη να τους ακούσω από κοντά.

Φιλε μου

τραγουδια του Κε(η)ρομυτη , δεν ακους συνηθως , εγω τουλαχιστον σπανια και “αν” ακουσα …
(Στην Κοκκινια εγυριζα η Το κριμα μου θα την ευρει , Αποψε μεσ` το καπηλειο , Η δροσουλα)
φυσικα δεν εχει γραψει και πολλα ο ανθρωπος …

π.χ. Μιγκος (Σ` αυτο τον κοσμο δεν εχει προκοπη η Πολλα σπασμενα πληρωσα και αλλα)
καποια ειναι αγνωστα παντελως στο ευρυ κοινο …

του Μαρκου , περα των χιλιοακουσμενων και ξερουμε στο περιπου οι περισσοτεροι απο εμας
ποια ειναι , λενε και καποια λιγοτερο γνωστα (Αδειασε μου τη γωνια , Γερασες και πια δε σαγαπω ,
Βαρεθηκα τις γκομενες , Πλημμυρα , Ψηλα την χτιζεις τη φωλια , Παιχνιδιαρα μου και αλλα) …

καποιες φορες υπαρχει και βιολι η ακορντεον στο Νιαβεντι που πλαισιωνουν την “κατασταση” !!!
ακουσα με συνοδεια βιολιου το “Διαζυγιο” και ηταν “ολα τα λεφτα” !!!:109:

οταν με το καλο ερθεις στη Σαλονικη , πηγαινε να τους ακουσεις “ολους” , εαν ειναι εφικτο
και ειλικρινα , δε θα χασεις …

(ενα “εξαιρετικο” τραγουδι του Λαφκα “το στοιχειωμενο σπιτι” και πολυ συγκινητικο , το ακουω
στο Χατζη Μπαχτσε … απο τα αδελφια τους Ξανθοπουλους και τον φιλο τους Τασο) …:110:

Συγνώμη,
αλλά έχω την εντύπωση ότι ζούμε πάλι σε μια “περιχαράκωση ορθοδοξίας” σαν αλλες περιόδους και εποχές μισαλλοδοξίας …
Τι εννοώ,
μήπως πρέπει να γίνει και κανένα μαγαζί σαν γνήσια παλιά λαική ταβέρνα όπου να παίζονται και άλλα πράγματα δηλ. και δημοτικά-παραδοσιακά και άλλα καλά λαικά “στοιχεία” (ελληνικά και μη) ;

Να και το site του:088:

http://www.niaventi.gr/

Επισκέφθηκα το εν λόγω μαγαζί εχθές για πρώτη φορά(!)με μεγάλη παρέα(κάποιοι εξ αυτής δεν είχαν καμια σχέση με τα ακούσματα και το είδος του μαγαζιού)και παρ’ολα αυτά φύγανε όλοι καταευχαριστημένοι-κυρίως βέβαια απο το φαγητό! :slight_smile:
Το κλίμα του μαγαζιού αρκετά παρεϊστικο-απαλαγμένο από ‘‘δήθεν’’ κτλ.
Μπράβο στα παιδιά,συστήνεται ανεπιφύλακτα… :088:

Φίλοι μου καλοί,
Είχα και εγώ σκοπό να γράψω δυό λόγια για το μαγαζί, γιατί τώρα τις γιορτές που ήμουνα στην Σαλλονίκη πήγα για πρώτη φορά με μια καλή παρέα.
Το μαγαζί αυτό τα έχει όλα και όλα του είναι καλά και μετρημένα.Μπορεί να του λείπει λίγος χώρος αλλά μην τα θέλουμε όλα δικά μας!
Χρειάζεται την στήριξη μας γιατί είναι λίγο απόμερα. Εγώ απο την πλευρά μου θα το στηρίξω όσο μπορώ.

Για καποιο λογο δεν μου βγαζει το σαϊτ…Αν γνωριζει καποιος…

Σε αυτό το λινκ θα βρείτε κάποιες ηχογραφήσεις από αυτό το μαγαζί όμως δεν ξέρω εάν παίζει το ίδιο σχήμα φέτος…

Το μαγαζι τελικα εκλεισε? Ξερει κανεις αν θα ανοιξει καποιο αλλο ο ιδιοκτητης? -1 ειμαστε εδω πανω μου φαινεται…

Φίλε μου , μάλλον προς τακει πάει η δουλειά , δυστυχώς χάσαμε ένα "δυνατό" στέκι με όνομα και ιστορία ... Σήμερα αντάμωσα ένα φίλο και πελάτη του μαγαζιού και μου είπε πως μάλλον δεν ...................... Αλλά νασαι σίγουρος πως το νέο μέρος (εάν ανοίξει) , θα`μαι η πρώτη που θα το δημοσιεύσω …

Αμάν ρε παιδιά…Κρίμα…Πελαγία αν μάθεις νεότερα μην μας ξεχάσεις!