Τζιβαέρι

Σ’ένα υποκατάστημα του Νάκα που ρώτησα,78 ευρώ!Μπορεί αλλού να έχει φθηνότερα

O Nάκας Δείχνει το δρόμο: αγιογδύτες όλων των χωρών ενωθείτε!

Για σου Ελένη,

Proton ευχάριστο για την προηγουμενη σου απάντηση σχετικά με τους δρόμους/τραγούδια

Δεύτερον, μια ερώτηση : το "barcus-berry"πάει με το μπουζούκι, δηλαδή ο ήχος βγαίνει ηλεκτρικό η φυσικό;

Μιχάλης

Γειά σου Μιχάλη στα ξένα!Λοιπόν, νομίζω ότι πάει με το μπουζούκι το barcus, τουλάχιστον με το μπαγλαμά, μου βγάζει καθαρό ,διαυγή ήχο.Δε θα έλεγα ότι βγάζει ηλεκτρικό ήχο, καμμία σχέση δηλαδή με μαγνήτη.Εγώ πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένη απο το αποτέλεσμα.

Πάμε απόψε για σιργιάνι, για ξεφάντωμα τρελό… Κόντρα στην προεκλογική τρέλα, ψηφίζουμε πενιές και ξεκινάμε Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου με πολύ όρεξη και πολλές εκπλήξεις! Ανανεωμένο το πρόγραμμα, ανανεωμένο και το σχήμα, μια και τη θέση του πολύ καλού μουσικού Δημήτρη Κρανίδα, έχει πάρει ο Σταύρος Μαραγκός στο μπουζούκι. (Γειά σου Σταύρο με την πενιά την μαγκιόρα!)
Επηρεασμένοι από τις φωτιές και τις συμφορές που μας βρήκαν, φέτος ενσωματώσαμε στο πρόγραμμα πολλά τραγούδια κοινωνικού προβληματισμού, όπως και αρκετά χορευτικά τραγούδια, γιατί το ρεμπέτικο πάνω από όλα " τα βάσανα του χαίρεται, τις πίκρες του γλεντίζει".
Περιμένουμε όλους τους φίλους για ωραίες βραδιές, με καθαρά ποτά, λογικές τιμές και καλομαγειρεμένα μεζεδάκια! Όλοι οι καλοί χωράνε!
ΥΓ1: Καλή σεζόν σε όλους τους φιλους μουσικούς που ξεκινάνε και αυτοί στα άλλα μαγαζιά. Δύναμη και κουράγιο μάγκες να τη βγάλουμε και φέτος!
ΥΓ2: Από όσο ξέρω θα έρθουμε στη Θεσσαλονίκη στις 11 Οκτώβρη (μάλλον). Πρέπει απλά να συνδιαστούν και κάποια ραδιόφωνα μαζί και θα δούμε πως θα γίνει. Όποτε θα γνωριστούμε εκεί συμφορουμίτη Δημήτρη Μυστακίδη!

Καλή αρχή.
Ελένη θα παίζετε μόνο παρασκευοσάββατα ?

Για την ώρα ναι μόνο Παρασκευή και Σάββατο. Αργότερα θα ξεκινήσουμε και τις καθημερινές.

Καλή αρχή παιδιά και με το καλό να ανταμώσουμε!
Μήπως να καλέσουμε και τον κοινό μας φίλο;Έμαθα ότι και το δικό σας το δισκάκι το περιποιήθηκε!

Ευτυχώς εγώ προσωπικά τη γλίτωσα αλλά οι υπόλοιποι δεν ξέφυγαν από τους μύδρους… Δεν πειράζει, ο καθένας πρέπει να κάνει την δουλειά του όπως θεωρεί καλύτερα. Για αυτό και εμείς συνεχίζουμε σταθερά στην πορεία μας. Ευχαριστώ, καλή σεζόν σε σένα και το στέκι σου και καλή αντάμωση!

καλή αρχή Ελένη μου,καλό χειμώνα…με δύναμη και κέφι όλα να πάνε κατ’ευχήν,και για την παρέα σας και για όλους μας…νάμαστε καλά να σμίξουμε.
το καλοκαίρι σε πέρασμά μου από Αθήνα μια φίλη με πέρασε επίτηδες έξω από το μαγαζί…μπάς και με ψήσει να κατέβω χειμώνα(ήταν το τάξιμο!το Τζιβαέρι…).με το καλό να σμίξουμε λοιπόν…

Άννα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Σε περιμένω από το ΤΖιβαέρι να γνωριστούμε και από κοντά!

Καταρχας να δωσω τα Συγχαρητηρια μου . Καλη αρχη σε ολα τα Παιδια του ΤΖΙΒΑΕΡΙ για φετος, και ιδιαιτερα στην Ελενη. Ελενακι φτιαχνουμε κανενα νεο CD η ακομα? Θα ρθω τον Μαρτιο στην Αθηνα και θελω Διευθυνση του Μαγαζιου που Τραγουδαται για να ρθω να σας ακουσω απο κοντα. Απο ΚΥΠΡΟ ΜΙΧΑΛΗΣ.

Γεια σου Λενάκι. Εγώ δυστυχώς δεν έχω πατήσει στο μαγαζί :230: τα τελευταία χρόνια, κυρίως λόγω απόστασης (4 ώρες με το καράβι).
Ελπίζω να έρθω σύντομα (αρχές Φλεβάρη ίσως).
Φιλιά πολλά.

Take care…:088:

υπάρχει πληροφορία πότε ανοιγει το μαγαζι ;

26 Σεπτέμβρη. Επίσης υπάρχει πληροφορία ότι μαζί με το γνωστό σχήμα θα είναι και ο Γκολές φέτος.

Την Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου αρχίζουν να ηχούν και πάλι τα μπουζούκια στο Τζιβαέρι. Η φετινή σεζόν προβλέπεται άκρως δυναμική και μελωδική, αφού το Τζιβαέρι έχει τη χαρά να φιλοξενεί το Μπάμπη Γκολέ με το ανεξάντλητο ρεπερτόριο του, όπως και το δεξιοτέχνη του βιολιού Βασίλη Γιαννίση. Το υπόλοιπο σχήμα παραμένει σταθερό στον πυρήνα του:
Ελένη Λαζάρου – τραγούδι, μπαγλαμά, κρουστά
Μάκη Σταμούλη – Μπουζούκι, τραγούδι
Δημήτρη Μηταράκη – ακορντεόν, τραγούδι
Βασίλη Σκούτα – κιθάρα, τραγούδι.
Στη γνωστή μονοκατοικία στην Φορμίωνος 131 σε ένα ανανεωμένο περιβάλλον περιμένουμε όλους τους φίλους για καλές ρεμπέτικες πενιές.
Τώρα όσο για μένα, ξέρω ότι έλειψα καιρό από το φόρουμ αλλά δεν έχω πια στο σπίτι μου PC και μου είναι δύσκολη η επικοινωνία. Εύχομαι καλή σεζόν σε όλους τους φίλους συναδέλφους μουσικούς και ακροατές.

Λενάκι καλή σεζόν για φέτος !!!

Είμαστε σίγουροι ότι και φέτος θα σκίσετε

Το μαγαζί είναι ανοικτό όλες τις μέρες?Κανα τηλεφωνάκι παίζει ή σκάμε χύμα?Φχαριστώ…

Το Τζιβαερι παιζει ρεμπετικα αλλα ο Σταμουλης ειναι ρεμπετης;;;; Μεχρι το 2001 ηταν. Μετα τα κονομησε και εβαλε και σκουλαρικακι και αντε γεια!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:44 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:39 —

Ρεμπετικο δεν ειναι μονο μουσικη. Και ο ακατανομαστος Νταλαρας τραγουδαει ρεμπετικο… εχει ομως το ηθος-υφος-χαρακτηρα-καρδια-και τροπο ζωης του ρεμπετη; Δεν νομοζω. Γι΄αυτο σας λεω καλο το τζιβαερι τους αλλα μακρια!!!

Το Τζιβαέρι είναι ένα από τα λίγα νυχτομάγαζα όπου μπορείς ν’ακούσεις καλή μουσική…Το σχήμα φέτος έχει ως εξής
Αγάθωνας
Μάκης Σταμούλης, μπουζούκι-φωνή
Βασίλης Σκούτας, κιθάρα-φωνή
Δημήτρης Μηταράκης, ακορντεόν-φωνή
Έκτορας Κοσμάς, βιολί
Ελένη Λαζάρου, μπαγλαμαδάκι-κρουστά-φωνή
Και το πρόγραμμα και οι μουσικοί εξαιρετικοί! Όσο για τον Σταμούλη μια χαρά μου φάνηκε ο άνθρωπος το λίγο που τον γνώρισα όταν κάθισε στο τραπέζι μας. Και ποσώς μ’ενδιαφέρει αν φοράει σκουλαρίκι στ’αυτί, στην μύτη ή όπου αλλού θέλει…ή το αν είναι ‘‘ρεμπέτης’’ στην προσωπική του ζωή! Μουσική πήγα ν’ακούσω και όχι να δω τον Βαμβακάρη!