Ταμπουράς Μακρυγιάννη, βιβλίο

Ο Σωκράτης Σινόπουλος είχε παίξει τότε τον ταμπουρά.

Δυστυχώς , δεν υπάρχει κάποια καλή ηχογράφηση. Ο μουσικολόγος Χάρης Σαρρής μου είχε πεί ότι έχει μιά πρόχειρη ηχογράφηση που έκανε με κάποιο κασσετοφωνάκι, αλλά δεν την έχω ακούσει.

Βέβαια, το όργανο με μόνο τις έξι χορδές που έχει τώρα, δεν αποδίδει ακριβώς τον ήχο που θα είχε αν παιζόταν με τις διπλάσιες (12) χορδές που είχε αρχικά. Θα ήταν νομίζω πολύ ενδιαφέρον αν παιζόταν ο ίδιος ο ταμπουράς η κάποιο αντίγραφο, με τον τρόπο που περιγράφω στο κεφάλαιο «πολύχορδοι ταμπουράδες», δηλαδή σαν όργανο συνοδείας της φωνής.

Το είχα σκεφτεί και εγώ το συνοδευτικό CD, αλλά δεν υπήρξε το ανάλογο ενδιαφέρον από πλευράς Μουσείου, που έκανε την έκδοση. Το να χρησιμοποιηθεί επίσης ένα τόσο παλιό όργανο, που έχει χρόνια να δονηθεί, με τις κανονικές του τάσεις, των 12 χορδών, δεν είναι τόσο απλό. Απαιτείται μια αρκετά χρονοβόρα διαδικασία προετοιμασίας που δεν είναι τόσο εύκολη, μια και το όργανο αποτελεί μόνιμο έκθεμα του Μουσείου.

Εξαιρετικο βιβλιο. Το πηρα πριν 3 μερες και μπορω να πω οτι ειναι ενα βιβλιο must για οσους ασχολουνται με την οργανοποιια. Εμαι εντυπωσιασμενος οχι μονο με το ποσο καλογραμμενο ειναι, αλλα και για την ερευνα που εχει γινει σε καθε επιπεδο.
Επισης η περιγραφη της κατασκευης του ταμπουρα ειναι παραπολυ ενδιαφερουσα, λεπτομερης και επεξηγηματικη (με σχεδια, φωτογραφιες) στα ορια που σε βαζει στη διαδικασια να σκεφτεις να ξεκινησεις να κατασκευασεις εναν… (Χιχι) Κριμα που δεν υπαρχουν αντιστοιχα βιβλια και για αλλα μουσικα οργανα (τζουρας, μπουζουκι, λαουτο).
Κυριε Νικο συγχαρητηρια

f4e6de49-fdb6-4ac4-8eb4-b39647dcaf67