Τίτλος οργανικού (Μπαμ και άλλοι ομώνυμοι σκοποί)

η μελωδία αυτη έρχεται απο παλιά (της Πόλις? ).
περιλαμβάνεται στο LP ΤΑΤΑΥΛΑ.
την αποδιδει ο Δημήτρης Μανισαλής στο βιολί και όνομα Μπαμ. 1979

R-15349255-1590133716-2378
R-15349255-1590133716-5136
R-15349255-1590133716-7162

αργότερα το 1977 την περιέλαβε στο LP και ο Μόσχος, πάλι με τον τιτλο Μπαμ



1 «Μου αρέσει»

Αμ έλα που με το όνομα Μπαμ υπάρχει και άλλο οργανικό! Το οποίο μάλιστα έχει τραγουδηθεί και με πρόσθετα λόγια και λέει μπαμ, μπουμ, κουμπουριές, οπότε ο τίτλος κατακυρώνεται σ’ εκείνο.

Εδώ το δικό μας υπάρχει και ως τούρκικο, με τον τίτλο Κορντόν. Μελωδικά δεν ταυτίζεται 100%, αλλά δεν παύει να είναι ο ίδιος σκοπός. Στους Έλληνες όμως δε φαίνεται να πέρασε αυτός ο τίτλος.

“Το μπάμ” πάντως είναι πασίγνωστο, όλο το Αιγαίο το ξέρει. Λέγεται και απτάλικο, αλλά είνα 2223.

δυο παλαιότερες ηχογραφήσεις.
παντου αναγράφεται “Μπαμ”

  1. 1928 Στο βιολί ο Γιάννης Δραγάτσης

  1. 1953 Αμερικής
1 «Μου αρέσει»

Ομολογώ ότι δεν το ήξερα. Μπορεί παντού και πάντα να έγεται Μπαμ και απλώς εμένα να μου είχε διαφύγει. Επίσης, το ότι ήξερα ως Μπαμ το άλλο μπορεί κι αυτό να είναι συγκυριακό και άσχετο από το τι ξέρουν οι περισσότεροι.

Ωστόσο, γιατί ο Γ. Πάνου (ή ο ανεβάστορας του ΥΤ) το ονομάζει απλώς «οργανικό»; Προφανώς γιατί κανένας τίτλος δεν είναι γενικής αποδοχής και αναγνωρισιμότητας. Προφορικά, συνήθως το ακούω ως «απτάλικο Ραστ», που δεν είναι βεβαια τίτλος αλλά μια γενική περιγραφή κατάλληλη για κάθε απτάλικο Ραστ.

Αρμόνικα: ΑΜΙΡΑΛΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ (ΠΑΠΑΤΖΗΣ)

Ημερ.Ηχογράφηση :

1928

και εδω μια καταχώρηση με σολίστ τον Σέμση

https://adp.library.ucsb.edu/index.php/matrix/detail/2000371464/0GA452-Zeimpekiko_bam_

1 «Μου αρέσει»

Επειδή αυτή τη στιγμή ατιμετωπιζω ένα ανεξήγητο πρόβλημα ήχου, αυτές οι ηχογραφήσεις αφορούν το απτάλικο ραστ ή το ζεϊμπέκικο χιτζαζκιάρ;

Στο sealabs η αναζήτηση «μπαμ », ακόμα και με κενό μετά, μου βγάζει 140 τραγούδια όπου περιλαμβάνεται κάθε μπαμπέσης, μπαμπέσα και μπαμπέσικο, κάθε Μπάμπης (π.χ. Μπακάλης) κλπ., αλλά πάντως βρίσκω και 7 ζεϊμπέκικα Μπαμ (τα υπ’ αριθμ. 32 και 77-82 εδώ). Μόνο το 79 («Μπαμ - μπουμ πιστολιές» ή «Μπαμ και μπουμ») είναι σαφές ότι είναι το χιτζαζκιάρ. Από την άλλη, μόνο τα 32 (Ζεϊμπέκικο μπαμ) και 80-81-82 (Μπαμ ζεϊμπέκικο, Πόγγης - Μανησαλής - Ογδοντάκης αντίστοιχα) είναι οργανικά.

[ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ]

Αυτό το νήμα προήλθε από αυτονόμηση μηνυμάτων άλλου νήματος. Το μήνυμα απ’ όπου ξεκίνησε η παρούσα συζήτηση ανήκει ταυτόχρονα και στο άλλο θέμα, οπότε δεν το μετέφερα εδώ. Έλεγε:

Και αναφερόταν σ’ αυτό τον οργανικό σκοπό:

2 «Μου αρέσει»

δεν εντόπισα αλλη προπολεμική ηχογράφηση του “Μπαμ”.
το 1961 το ηχογραφεί ο Μητσάκης (δυστυχώς με el-bouzouki), και ονομάσθηκε απλά Απτάλικο.
απο τότε ολοι οι μπουζουκίστες το λενε Απτάλικο.

Κιθάρα: ΔΕΔΕΣ ΙΩΑΝΝΗΣ,
Μπαγλαμάς: ΠΕΤΣΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, Μπάσο: ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΠΥΡΟΣ,
Μπουζούκι: ΚΑΡΑΜΠΕΣΙΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, Μπουζούκι: ΜΗΤΣΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ,
Ντράμς: ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ ΜΑΡΚΟΣ,
Πιάνο: ΜΕΡΤΙΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Ημερ.Ηχογράφηση :

25/4/1961

Ακομη και πιο σύγχρονοι βιολιστές το ονομάζουν Απτάλικο (Βαρτα
άνης, Κουκουλάρης, Κόρος, Οικονομίδης, Γκουβέντας και αλλοι).
και σε άλλα σολιστικά οργανα επικράτησε το Απτάλικο (μπουζουκι, ακορντεόν, ούτι, κλαβιέ κτλ).
ολα αυτα υπάρχουν στο ΥΤ.

συμπερασματικά μπορούμε να πούμε
οτι ο ρυθμός ειναι Απτάλικος και η μελωδία ονομάζεται “ΜΠΑΜ”.

Ναι, αλλά για ποιο κομμάτι μιλάμε; «Μπαμ», επαναλαμβάνω, είναι τουλάχιστον δύο.

μηλάμε για το Μπαμ οπως ακούγεται και στις προπολεμικές ηχογραφήσεις, που αναφέρονται πιο πάνω.
αλλο το “μπαμ οι κουμπουργιές”.
αν και σ’αυτο χωράνε κουμπουργιές
(εκει που κανει δυο κοψίματα).
στα ζεϊμπέκικα “στέκονται” και τα μαχαίρια και τα κουμπούρια. :blush:

1 «Μου αρέσει»

Δηλαδή όλες οι ηχογραφήσεις με τίτλο «Μπαμ» που αναφέρθηκαν στα προηγούμενα μηνύματα αφορούν το ραστ απτάλικο που παίζει κι ο Πάνου στο #8, σωστά;

Μα αυτό δεν είναι τίτλος, περιγραφή είναι. Όταν ένα οργανικό απτάλικο το λες «απτάλικο» είναι σαν να λες «δεν έχει όνομα». Ούτε ο Πάνου το ονομάζει «Οργανικό», απλώς το παίζει χωρίς τίτλο. Αυτό ακριβώς το γεγονός σχολίαζε το εναρκτήριο μήνυμά μου.

το ειχε κυκλοφορησει και στους Δρομους της ανατολης.
Στην Λέσβο ο Σκοπός λεγεται Μπαμ και χορευεται πολυ πριν το 1940
Δεν υπαρχει πανηγυρι στην Λέσβο που να μην παιχτει 3-4 φορες απο τους μουσικάντες.

2 «Μου αρέσει»

πολυ σωστά κατάλαβες!
τωρα για το ψαχτηρι στη Ρεμπετοσελίδα, δεν μπορω να βοηθήσω.
αφου κανει το πρώτο ψάξιμο και βγαλει
ολα τα μπαμ… βαζεις ενα φιλτρο πχ οργανικό, η βιολι, η 1928, η Δραγάτσης η Σέμσης κτλ
και λιγοστεύουν…

Ευτυχώς με τον Νικολόπουλο γραφουν τον σωστό τίτλο.
αυτο θα πει “επιστροφή στις ρίζες”.
το πρίμο - σεκόντο ομως ειναι φλυαρία.

1 «Μου αρέσει»

βρέθηκε και αυτό.

2 «Μου αρέσει»