Σύρτε και Φέρτε τον Παπά

Καλησπέρα έχει κανείς πληροφορίες για το τραγούδι “Σύρτε και Φέρτε τον Παπά” σε σύνθεση του Μανώλη Χιώτη; Ποια περίοδο ηχογραφήθηκε? Είναι της χρυσής δεκαετίας του 50? Επίσης με τι μπουζούκι (τρίχορδο/τετράχορδο) ? Ο δρόμος απ όσο καταλαβαίνω είναι ουσάκ…

Το τραγούδι λέγεται “Του πόνου το ποτήρι”.
Του πόνου το ποτήρι - Τάκης Μπίνης
Δίσκος: Odeon GA 7589
Σύνθεση: Μανώλης Χιώτης
στίχοι: Νίκος Ρούτσος
Αθήνα, 1950
http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=22288&hl=τουaaaπονουaaaποτηρι

Στην ηχογράφηση που έβαλα ο τόνος είναι Σι μινόρε. Και εγώ Ουσάκ νομίζω ότι είναι.
Τώρα για το μπουζούκι αν είναι τρίχορδο ή τετράχορδο μάλλον τρίχορδο λόγω χρονιάς.

Από στοιχεία γι αυτό μπορώ να φέρω το εξής:
“Πρώτη ηχογράφηση πρέπει να είναι η CG-3713 “Οι φωτογραφίες” (Γ. Λύδια - Μ. Χιώτης), στο δίσκο DG-7359 της Κολούμπια, στα τέλη του 1957. Στην άλλη μεριά του δίσκου είναι το περίφημο “Καλύτερα μια μαχαιριά”, παιγμένο με τρίχορδο, καθώς πρόκειται για λίγο παλιότερη ηχογράφηση (CG-3703).”
Είναι από σχόλιο του Aris (Νικολαΐδης?) από παλιότερη συζήτηση για τον Χιώτη.
Σχόλιο#3

2 «Μου αρέσει»

σι ουσάκ είναι. το 1950 δεν υπήρχε ακόμα το τετράχορδο μπουζούκι, το 1955 απευθύνθηκε ο χιώτης στους παναγήδες.

4 «Μου αρέσει»

Για να είμαστε πιο ακριβείς, το τετράχορδο υπήρχε από πολύ παλαιότερα, δεν το είχε ακόμα ο Χιώτης καλσσικοποίησει με το κούρδισμα κιθάρας…

3 «Μου αρέσει»

GA 7589  C

3 «Μου αρέσει»