Συγχορδίες στο 4χορδο μπουζούκι

Καλημέρα σε όλους , ελπίζω όλοι να είστε καλά.
Παιδιά θέλω να ρωτήσω , αν υπάρχει κάπου σε κάποιο νήμα ή γενικά στο Ίντερνετ ενας οδηγός για το πως παίζουμε συγχορδίες (που πατάμε ) και τι ακριβώς σημαίνουν τα σύμβολα.
Παιζω αρκετό καιρό καιρό μπουζούκι τετράχορδο αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με συγχορδίες , όχι γιατί δεν ήθελα αλλά γιατί δεν έβρισκα κάτι το οποίο θα μπορούσα να κατανοήσω. Μόνο διάσπαρτες πληροφορίες χωρίς αρχή και τέλος. Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με ένα λινκ ή με κάποια επεξήγηση ; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ακριβώς επειδή το τετράχορδο έχει 4 χορδές μπορεί να παίξει ολοκληρωμένα όχι μόνο τις 3φωνες συγχορδίες, αλλά και τις 4φωνες όπως έβδομης, ένατης κτλ
Το θέμα είναι πόσο θες να εμπλουτίσεις εσύ το παίξιμο σου και να ασχοληθείς με αυτό, ή το θες για λόγους μουσικής θεωρίας και καλά κάνεις
Από ένα φόρουμ είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσει κάποιος σε λίγες γραμμές την θεωρία, θα πρότεινα δάσκαλο και όχι μόνο για αυτό

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα φίλε Κώστα,

υπάρχει ένας οδηγός στο internet για τις βασικές συγχορδίες για το τετράχορδο εδώ:

https://wiki.kithara.gr/Συγχορδίες_του_μπουζουκιού

Μάλιστα στο ίδιο site έχει οδηγούς και για κιθάρα, λαούτο και μπαγλαμά

Επίσης, ενδιαφέρον έχει και αυτό το μήνυμα του μέλους @andreou_dhm από το “μακρινό” 2009:

Καλή μελέτη! :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»