Συγκινητική φωτογραφία

Γειά σας,

Κάτι που μάλλον θα το ξέρετε, απλώς ενημερώνω.
Από κάποια μερακλίδικα παιδιά του sealabs αναρτήθηκε μιά συγκινητική αναμνηστική φωτογραφία. Ανάμεσα σε άγνωστους, υπάρχει ο Κερομύτης και ο Στράτος ο Παγιουμιτζής σε νεανική ηλικία. Δίπλα του, μ΄ένα μπουζούκι κι ένα τσιγάρο στο στόμα, ένας ακόμα που, πιθανώς, είναι ο Παπαϊωάννου.

Με αφορμή αυτόν ξεκίνησε κάποια ψιλοσυζήτηση στο http://rebetika@googlegroups.com .
Χτες βάδυ δημοσίευσα στα αγγλικά στο http://elkibra-rebetiko.blogspot.com/ μιά σειρά από σκέψεις/ενδείξεις/επιχειρήματα που δείχνουν πως, μάλλον, δεν είναι ο Παπαϊωάννου. Το θέμα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον τρόπο που τό΄ψαξα, που ίσως βοηθάει σε ανάλογες περιπτώσεις. Αν θέλετε, το διαβάζετε.

Αν κάποιες/οι δυσφορήσουν γιά τη χρήση αγγλικών, πείτε μου να το μεταφράσω.

Να είστε καλά
Κώστας Λαδόπουλος

Να διευκρινήσω ότι πρόκειται για τη φωτογραφία που δημοσίευσε ο Ληξουριώτης, νομίζω, και που προκάλεσε τόσες (αβάσιμες, μέχρι να τεκμηριωθούν) υποψίες για τη γνησιότητά της.

Aγαπητε Κωστα.

Ειναι ο Παπαιωαννου στην φωτογραφια 1000% δεν χωρα αμφιβολια και θα αναφερω και το δικο μου επειχηρημα παρολο την ομοιοτητα που ειναι προφανης σε οποιον το βλεπει.
Στην φωτογραφια που βρεθηκε, ο Παπαιωαννου κρατα μπουζουκι του αρμενη μαστορα Nishan Arzoumian ο οποιος ειχε μαγαζι στο Πειραια μεχρι το 1940 πριν μετακομισει στην Θεσσαλονικη οπου εγινε ο νουμερο 1 μαστορας της περιοχης καθως ολοι Η Θεσσαλονικη επαιρνε απο αυτον οργανα (κοιταξτε αναλογες φωτογραφιες).Στην φωτογραφια με τον δισκο της φαληριωτισσας με τον Σπιταμπελο και τον Κιθαριστα Παναγοπουλο μαλλον,κραταει το ιδιο ακριβως οργανο, προσεξτε τις φιγουρες και ολο το οργανο .Αρα θα ηταν μεγαλη συμπτωση να πουμε οτι μοιαζουν και τα οργανα και οτι δεν ειναι και για να κανω ακομα μια παρατηρηση ειμαι σχεδον βεβαιος οτι το μπουζουκι που κραταει ο Στρατος ειναι το ιδιο με αυτο που κραταει ενας απλος ανθρωπος στην φωτο καθιστος στα γονατα, με τον Παπαιωαννου χωρις μουστακι κρατωντας ενα μπουκαλι και τον Στρατο με την τραγιασκα.Ειμαι σιγουρος οτι ειναι η παρεα με τον Παπαιωαννου και πιθανως οχι απαραιτητα τραβηγμενη στον Πειραια, υπαρχει παντα πιθανοτητα να ειναι και απο περιοδεια.

Το μεγαλυτερο αινιγμα για μενα ειναι ποιος ειναι ο κιθαριστας της φωτογραφιας? Πιστευω παντως οτι προκειται για αυθεντικη φωτογραφια

Στον Πετρόπουλο πρέπει να υπάρχει μία φωτογραφία με Παπαϊωάννου και Στράτο «σε κάποιο γλέντι στην Τούμπα Θεσ/κης 1937». Βρίσκεται και στη σελίδα του Στέλιου Λαμπρόπουλου (rebetiko online), φωτογραφίες / Παπαϊωάννου / σελ. 3, πρώτη πρώτη. Ο κιθαρίστας (εντελώς δεξιά, όρθιος με ένα πόδι στην καρέκλα) πρέπει να είναι ο ίδιος με αυτόν που ψάχνεις, Σταύρο. Αλλά δεν ξέρω βέβαια ποιος είναι. Και όσο για τη γνησιότητα, δεν βλέπω και εγώ κανένα λόγο να την αμφισβητήσει κανείς, το έχω ξαναπεί. Τυχόν πείραγμα, είναι άλλο.

Καλησπέρα, παιδιά

Ήμουνα ο μόνος που αμφισβητούσε γιά το αν είναι ο Παπαϊωάννου. Μετά και το σχόλιο του Σταύρου, παραδίνομαι και πείθομαι. ΕΙΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ!

Να είσαστε καλά!

Κώστα

Το link στην υπογραφή σου είναι μάλλόν λάθος. Από παραδρομή έχεις βάλει .gr ενώ προφανώς είναι .com. Έτσι βγαίνει μια άσχετη διεύθυνση. (Ο δαίμων του Intenret? :))

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ. Ήσουν ο μόνος που το πρόσεξε…

Νικο Πολιτη ο κιθαριστας που μου υποδειξες στο γλεντι στην Τουμπα ειναι Παππους τουλαχιστον 70-80 χρονων οποτε δεν νομιζω οτι ειναι ο ιδιος ανθρωπος.

Μηπως ο κιθαριστας ειναι ο Ανεστης Δελιας ο οποιος υπηρξε και δεινος κιθαριστας.

Περιμενω αποψεις γι αυτο.