Έκθεση φωτογραφίας του Henri Cartier-Bresson

την εχουμε ξαναδεί σίγουρα. (καπου υπαρχει και στο Φόρουμ)
ειναι φωτογραφία του 1953,απο ταβερνα του Πειραιά.
(φωτογραφία του Henri Cartier-Bresson)
σίγουρα ο 6χορδίστας ειναι “αριστερος”, και δεν ειναι απο λάθος αναστροφή (οπως φανερώνει το ακορντεον).

3 «Μου αρέσει»

ειναι ο γιαννης γιακαλος. θειος του κωστα παπαδοπουλου. αδερφος της μανας του. επαιζε αριστερα με δεξι μπουζουκι. και ηταν πολυ καλος λενε. επαιζε πολυ ωραια ταξιμια λεει ο παπαδοπουλος. υπαρχουν και αλλες φωτογραφιες με αυτον. και ο πετροπουλος εχει κανα δυο μεσα στο βιβλιο του. και κατι αλλες σκορπιες εχω δει εδω στο διαδυκτιο.

1 «Μου αρέσει»

Εφόσον είναι ο Γιάκαλος τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα η φωτογραφία να είναι από του Κεφάλα στην Κοκκινιά;

1 «Μου αρέσει»

Μπράβο Μιχάλη, αυτός πρέπει να είναι:

Καλά, η φωτογραφία του Μπρεσόν είναι κα-τα-πλη-κτι-κή!!

3 «Μου αρέσει»

και στο Κλίκα διαβάζουμε.

Ο Λάκης Καρνέζης θυμάται

… «Ο Κώστας Παπαδόπουλος έχει ένα θείο, το Γιάννη το Γιάκαλο. Ο Γιάννης Γιάκαλος ήταν αριστερός παίκτης, αλλά έπαιζε με δεξί μπουζούκι. Δε γύρισε τη χορδή ποτέ. Έπαιζε από πάνω, δεν το τουμπάριζε. Εγώ και κιθάρα έμαθα ανάποδα, δηλαδή έμαθα με δεξιά κιθάρα και τ’ ακόρντα τα έπιανα ανάποδα. Μόλις όμως πήρα δική μου κιθάρα, αμέσως τούμπα τις χορδές για να ’ρθω στα κανονικά, γιατί είναι φοβερά δύσκολο να παίξεις ανάποδα. Αλλά ο Γιάννης, δεν ξέρω πώς τα ’χε καταφέρει, δεν άλλαξε ποτέ τη μπουργάνα κι έπαιζε πάντα με δεξί μπουζούκι…»,

διηγείται Λάκης Καρνέζης σε συνέντευξη του στον Άρη Νικολαίδη και τον Γιώργο Παναγιωτακόπουλο τον Ιανουάριο του 2009 στο site “Κλίκα”.

1 «Μου αρέσει»