Στοα αθανατων

Σας παρακαλω μπορειτε να με διαφωτισετε για το συγκεκριμενο μαγαζι το οποιο ακουσα οτι εκανε εναρξη χθες…ευχαριστω πολυ…

http://www.athinorama.gr/nightlife/articles/default.aspx?i=1752&c=glenti. Έδω υπάρχει ότι χρειάζεσαι

παιδια αν θελετε γραψτε τις εντυπωσεις σας για τη στοα…απο οτι καταλαβα εχει περισσοτερο λαικο προγραμμα απο οτι ρεμπετικο…?

Παίδια αν και παίζει ένας δικός μου εκεί, ο Χάρης Χρυσίνης (φίλος και μακρινός συγγενής μου) μακριά! είναι απάτη και αδικαιολόγητα ακριβό μαγαζί. Πλήρωσα 60 ευρώ 3 ποτά.

Πολλά χρήματα αναμφισβήτητα αλλά είχα την εντύπωση πως είναι από τα καλά και παλιά κέντρα με ρεμπέτικη και λαική μουσική.

Hταν…

Αγαπητε “Πανδουρα”, πηγα και εγω στο συγκεκριμενο μαγαζι στις 6/11. Μου κανει εντυπωση η τιμη που πληρωσες, το ποτο μου το χρεωσαν 8 ευρώ (παντοτε ζητω τιμοκαταλογο, δεν ζητησα ξηρους καρπους, αν και με ρωτησαν, μιας και αυτοι κοστιζουν αλλα 8. Πηρα αποδειξη απο μια ξανθια κοπελα στο μπαρ με τις χρεωσεις κανονικα και εισητηριο στην εισοδο. Πιθανως να ειναι “λαθος”, αθεμιτο η σκοπιμο της επιχειρησης / εργαζομενου. Καλο ειναι να ζηταμε παντοτε καταλογο ωστε να γνωριζουμε τι πληρωνουμε.

Σχετικα με το προγραμμα ηταν ικανοποιητικο αλλα κατωτερο παλιοτερων χρονων. Προσωπικα ειχα προλαβει τους Μπινη, Σκαρπελη, Χονδρονακο, Πολυκανδριωτη (Αγαπημενο τραγουδι, περπατα ισια, σεμνα και ταπεινα, μη ξανακανεις τα παλια τα σφαλματα σου) οποτε η ζυγαρια των συγκρισεων γερνει φανερα προς το τοτε.

Αν και αναρωτιεμαι ποιοι ειναι που εχουν μεινει απο τους αυθεντικους του ειδους, οχι παιδια και εγγονια…

Θα μου μεινει αξεχαστο ενα πρωινο που προσφερθηκα να παω το Μπινη στο σπιτι του μιας και περιμενε ταξι κατω απο το μαγαζι ( θα επρεπε να του το κανονιζαν οι υπευθυνοι αλλα… ) το πηγα εως το Μαρουσι οπου και εμενε και θα σας πω τι μου ειπε. Λοιπον για τη γυναικα θα σου το το εξης, εμενε δε με βλεπεις ειμαι 70+ και η δικια μου με στελνει ακομη στη δουλεια, απο εκει να καταλαβεις…

Περνόντας στην αγορά τις πρωινές ώρες για σούπα με παρέα, το βρήκαμε ανοιχτό και μπήκαμε, από περιέργεια, μιας και δεν είχε δοθεί η ευκαιρία να το επισκεφτώ (ευτυχώς στις μέχρι τώρα επισκέψεις μου στην Αθήνα οι βόλτες μου στα λαϊκά μαγαζιά είναι τελείως στοχευμένες).
Στο ρόστερ του ποζάρει ένα εντυπωσιακό, για σημερινά δεδομένα, όνομα από την ιστορία του λαϊκού τραγουδιού. Δυστυχώς, όμως, δεν είναι παρά ένα σκυλάδικο, με τίποτα το ιδιαίτερο που να κάνει κάποιον λάτρη του είδους να το επισκεφτεί.

Με τη μια επίσκεψή μου έμεινε η εντύπωση του υπερτιμημένο μαγαζιού, από κάθε άποψη.

Κυριάκο δεν ζήτησα κατάλογο είδα όμως την απόδειξη, μου χρέωσαν 13 ευρώ το κάθε ποτό και 21 ευρώ τους ξηρούς καρπούς. Τέλος πάντων το θέμα είναι τι γουστάρει ο καθένας, κατά την γνώμη μου είναι απάτη. Υπάρχουν πολύ ανώτερα στέκια στην Αθήνα με τρομερό σεβασμό στην απόδοση του ρεμπέτικου τραγουδιού! Ένα απο τα κορυφαία για ΄μένα είναι το τζιβαέρι!

Συμφωνώ απόλυτα με εσένα Πανδούρα. Είναι στυγνή εκμετάλλευση σύμφωνα με την εμπειρία σου και σαφώς υπάρχουν πιο ποιοτικά και πιο φθηνά καταστήματα αν κάποιος ψάξει.

η έδρα του ρεμπέτικου --κακά τα ψέμματα-- είναι η ταβέρνα.
με τη προυπόθεση όμως ενός “σφικτού” και λειτουργικού τριο , (2 μπουζούκια 1 κιθάρα) για να βγαίνει το σιγόντο και στα όργανα αλλά και στις φωνές.
αυτό δυστυχώς σήμερα, αποτελεί είδος προς εξαφάνιση!!

Προτελευταία φορά (2009) που πήγα έπαιζε και τραγουδούσε η μακαρίτισσα, η σπουδαία Λέλα Παπαδοπούλου, καθώς και ο Αντώνης Αινίτης.
Γλέντι καταπληκτικό, με παραγγελίες κυρίως προπολεμικών μια και το κοινό ήταν προσαρμοσμένο στην κατεύθυνση αυτήν.
Η Λέλα αν και καταβεβλημένη, “έδινε ρέστα”.
Και τότε ήταν ακριβά, αλλά τουλάχιστον το άξιζε.

Στοά Αθανάτων Φε&#.jpg

Για το σήμερα έχει δίκιο ο Άλκης.

Φίλε Αντώνη τέτοιες εκδηλώσεις αξίζουν, πέραν του κόστους. Ακόμη και εγώ έχω ακούσει για σχήματα με μεγάλα ονόματα που έδινες κάτι παραπάνω αλλά στο πέρας του προγράμματος έλεγες, θα έδινα και τα διπλά και τα τριπλά. Και βέβαια δεν είναι αναγκαίο να είναι μόνο μεγάλα ονόματα για να “έρθεις σε μεράκι”, του εναντίου απλοί καλλιτέχνες σε ωθούν να τραγουδήσεις μαζί τους και να γλεντήσεις. Τις προάλλες μάλιστα, εδώ στα Τρίκαλα έτυχε να είμαι σε μία μικρή ταβέρνα όπου υπήρχαν 2 τρίχορδα, ένα ακορντεόν και μία κιθαρούλα. Σας ομολογώ πως διασκέδασα περισσότερο από ότι όταν άκουσα τον κ. Νικολόπουλο, γιατί απλούστατα καθόμουν στο ίδιο τραπέζι με αυτούς τους καθημερινούς ανθρώπους και έπαιξα σε αρκετά τραγούδια μαζί τους δίχως να υπάρχουν εμπόδια μεταξύ καλλιτέχνη και κοινού

Φίλε μου “andriko” “όποιος γυρίζει, μυρίζει” ψάξε όσο μπορείς! Επίσης παρατήρησα οτι είσαι απο την πατρίδα του Τσιτσάνη! Αν γουστάρεις να άκουσεις κάτι, κατά την γνώμη όμορφο πέταξου μέχρι την Καρδίτσα στο “Ρεμπέτικο” είναι στην κεντρική πλατεία της πόλης. Βρέθηκα εκεί πέρυσι ενα βράδυ και πέρασα αξέχαστα! Αν πας, πες μου τις εντυπώσεις σου.

Το τραγικότερο όλων είναι τα μεροκάματα που είναι πραγματικά εξεφτελιστικά για τους μουσικούς, εμαθα ότι έπαιξε φέτος μουσικός με 15 ευρω…

Μακριά και αλάργα

Έχω ακούσει φίλε Πανδούρα για το αναφερόμενο μαγαζί αλλά δεν είχα βέβαια την δυνατότητα να το επισκεφτώ. Έχω όμως ακούσει πολύ καλά λόγια από φίλους μουσικούς που το επισκέφτηκαν. Τώρα αναφορικά με τα Τρίκαλα, ρεμπέτικα καθαρά μαγαζιά δεν θα βρεις εδώ, το μόνο που για μένα αξίζει ιδιαίτερα είναι μια μουσική σκηνή με πολύ ωραίο πρόγραμμα που είχα την χαρά να παίξω

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ. ΠΗΓΑΙΝΩ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΣΤΟΑ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΞΕΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ, ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.
ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΙΤΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΒΑΛΑΝΤΙΟ, ΜΕ 8 Ε ΠΙΝΕΙΣ ΠΟΤΟ , ΜΕ 10 Ε ΤΡΩΣ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΛΟΥΚΑΝΙΚΟ ΤΡΙΚΑΛΙΝΟ Η ΜΕ 13 Ε ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΑ ΜΠΙΦΤΕΚΑΚΙΑ.
ΑΝ ΠΙΕΙΣ ΚΡΑΣΙ , ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΑΣΟΥΝ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙΣ ΚΟΠΕΛΑ ΘΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ!.
ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ!
ΟΙ ΕΡΜΗΝΕΥΤΕΣ ΚΑΛΕΣ ΦΩΝΕΣ ΜΕ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΧΟΡΕΨΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΥΣΙΝΗ , ΡΕΜΠΕΤΑΡΟΣ , ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ, ΑΜΑΝΕΤΖΗΣ ΠΟΥ ΞΕΣΗΚΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
ΤΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ, Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΚΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ. ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΞΕΡΕΙ …ΡΩΤΑ ΤΟΝ!!
ΕΠΙΣΗΣ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΗ! ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΣΕ ΚΑΛΩΣΟΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ…

Καμαραμ, καλώς ήρθες να γράφεις όμως με μικρά. Τα κεφαλαία είναι πολύ κουραστικά.

ΟΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΡΙΣΗ!!
ΠΕΡΝΟΥΣΕΣ ΝΑ ΦΑΣ ΣΟΥΠΑ! Κ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΤΟΑ…ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΤΙΜΗΣΕ Κ ΤΙΜΑ
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ Κ ΑΞΕΧΑΣΤΟΥΣ ΡΕΜΠΕΤΕΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΙΣΤΟΡΙΑ!
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΣΑΟΥΣΑΚΗ,ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ.ΧΑΡΟΥΛΑ ΛΑΜΠΡΑΚΗ,
ΑΓΑΘΩΝΑ, ΣΚΟΡΔΑΛΑΚΗ, ΧΡΥΣΙΝΗ,ΜΕΞΑΝΤΩΝΑΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΖΩΗ…
ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΤΑΚΗ ΤΟΝ ΜΠΙΝΗ , ΤΗΝ ΛΕΛΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ,ΤΟΝ ΧΟΝΤΡΟΝΑΚΟ, ΤΟΝ ΚΟΥΛΗ ΤΟΝ ΣΚΑΡΠΕΛΗ,ΤΟΝ ΤΑΚΗ ΒΕΡΓΙΩΤΗ,
ΤΟΝ ΘΟΔΩΡΟ ΠΟΛΥΚΑΡΔΙΩΤΗ, ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ Κ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΑΘΑΝΑΤΟΥΣ , ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ Κ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ!
ΛΥΠΑΜΑΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΟΥ! …ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΜΗ…ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΟΑ ΑΘΑΝΑΤΩΝ ΕΤΣΙ ΚΑΠΩΣ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΣ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ!
ΚΡΙΤΙΚΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ… ΟΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ1
ΠΡΟΣΒΑΛΟΝΤΑΣ ΙΕΡΕΣ ΜΝΗΜΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΤΑΞΙΟΜΕΝΟΥΣ…
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΣΤΗΛΗ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΚΕΙ…
ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ
ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ Κ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ…

Καλά όλα αυτά, αλλά μήπως έχεις κανένα μέρος να μου προτείνεις για σούπα εκεί τριγύρω;