Στίχοι: "Τα Λαμόγια"

Στο λαικο τραγουδι γενικοτερα δεν υπαρχουν υβρεις οπως σε καποια δημοτικα.

Κανείς,πιστεύω,δεν υποστηρίζει οτι ένα τραγούδι δεν μπορεί να εκφράσει απογοήτευση ή και οργή.
Υπήρξαν και υπάρχουν όμως συνθέτες αλλά και άλλου καλλιτέχνες(πχ καραγκιοζοπαίκτες) που καταφέρνουν να δείξουν με έξυπνο και κόσμιο τρόπο την άποψη τους.
Εγώ προσωπικά το προτιμώ αλλά…περι ορέξεως…
(Απαντώ και λέω τη γνώμη μου μόνο επειδη ο ίδιος ο στιχουργός ρώτησε)

Δέν τρέχει τίποτα φίλε μου.Αν θέλει κάποιος ας τo κάνει.!!!

Μια χαρά είναι και ο στίχος και η πενιά του ζόρικη…
Έχουν τόσα στην καμπούρα τους, που δεν χαμπαριάζουν Χριστό φίλε μου…
Κοπάνα το λοιπόν και μη φοβάσαι εχθρό…:088:

Μόνο εγώ διακρίνω το οξύμωρο του ερωτήματος;

χε!χε! έχεις δίκιο αλλά ο Νεαπολιώτης εννοεί να το ανεβάσει ως τραγούδι, που θα το προωθήσει και κάπου αλλού εκτός από την παρέα εδώ μέσα.

//youtu.be/0qdZdf7E0MM

ΕΙΣΑΙ ΜΑΓΓΑΣ ΜΕΡΑΚΛΗΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΑΣ
ΟΠΟΙΑ ΚΟΥΦΑΛΑ ΥΠΟΥΡΓΟ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΑΣ
ΤΟ ΣΑΠΙΟΚΕΦΑΛΟ ΤΟΥ ΕΥΘΗΣ ΝΑ ΣΠΑΣ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝΕΥΦ ΧΡΩΜΑΤΙΚΗΣ ΧΡΟΙΑΣ.
Πέρα από την πλάκα μόλις άκουσα το παίξιμο+στίχους+τραγούδι,λέω να ΕΝΑΣ ΜΕΡΑΚΛΗΣ,το έβαλα τέρμα και το υπέραπόλαυσα.1ΟΟ.ΟΟΟ ΜΠΡΑΒΟ.

κώτσο μου καλά έκανες και το ανέβασες, μακριά από αυτολογοκρισίες και σεμνοτυφίες! αν και νομίζω ότι συμφωνείς πως το πρόβλημα δεν είναι στα πρόσωπα, αλλά στο σύστημα και όσους το στηρίζουν.

Μήνυμα από τη συντονιστική ομάδα: Εφόσον το τραγούδι ανέβηκε, παρακαλούμε τον neapoliotis να το ανεβάσει στο μπλογκ του (όπως γίνεται με τις προσωπικές δημιουργίες) και τα σχόλια/κριτικές να γράφονται εκεί.
Παράκληση προς τα μέλη, εδώ να συνεχιστεί -εάν κάποιος έχει κάτι να προσθέσει- η συζήτηση πέραν των σχολίων. Ευχαριστούμε

Μπάμπη το εχω ανεβάσει ηδη από εχτές.Εδώ μέσα αλλος το ανέβασε!!!

Από babis: φίλε Κώστα δεν είχα δει τα blogs τις τελευταίες μέρες. Δεν πειράζει που δημοσιεύτηκε κι εδώ, απλά τα μέλη να κάνουν τα σχόλιά τους εκεί κι εδώ να συνεχιστεί η αρχική κουβέντα.