Στέκια στην Αθήνα

Φίλε Gogo πίστεψε με έχω πιει και καλά και κακά τσίπουρα. Έχω ένα φιλαράκι από τη Θάσο και με εφοδιάζει. Αλλά σαν τη ρακί δεν υπάρχει τίποτα…:090:
Δεν υπάρχει πιο ωραίο πράγμα από παγωμένη ρακί με σφακιανή μυζηθρόπητα με μέλι.
Αυτό μόνο. Τίποτα άλλο!!!:slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Μάλλον έχεις καταγωγή από Κρήτη οπότε πάω πάσο. Γιατί αν δεν τιμάς το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει. Κι εγώ με τις ρίζες μου έχω τρέλα. Μακεδονία για. Οπότε τι να πω. Μακάρι να βρεθούμε να τα πιούμε από κοντά κι ας πίνει ο ένας τσίπουρο κι ο άλλος ρακή. (Είμαστε και κοντά στην ηλικία άλλωστε:089:)

Η μουσική,τα ποτά,τα φαγητά,τα χρώματα,σχεδόν όλα στη ζωή είναι υποκειμενικά.Εμένα μ’αρέσουν όλα τα παραπάνω.Κάποια λίγο πιο πολύ.Οπότε ας μην το βασανίζουμε και τόσο πολύ το θέμα.Καλά.Αν διαφωνείτε συνεχίστε.Δεν έγινε και τίποτα.

Μήπως να ανοίξετε κάποιο άλλο θέμα για το ποιά ποτά προτιμάμε?..γιατί εδώ λέμε ποιά στέκια προτιμάμε…:slight_smile:

Οι Τατασόπουλος, Κωνσταντίνου εμφανίζονται αυτή την περίοδο στον Πίκο;

Ναι, αλλά επειδή έχουν και “παράλληλες ασχολίες” δεν είναι πάντα εκεί. Καλό είναι να παίρνεις τηλέφωνο στον Πίκο πριν πας (2108078995).

Μεγάλη Πέμπτη στο ¨Εφήμερο¨ εχει κλέφτικα και μανέδες , και χωρίς μικρόφωνα!!

Θα παρακαλούσα αν γίνεται φυσικά να μπει το μαγαζί στα ρεμπέτικα στέκια,γιατί είδα κάτι βιντεάκια στο youtube με τον Γιάννη Νιάρχο και τον Έκτορα Κοσμά και έχω 10 μέρες τα βλέπω συνέχεια και δεν μπορώ να ξεκολλήσω.Οπότε δώστε μας διεύθυνση και πότε παίζουν οι προαναφερθέντες για να ξέρουμε πότε θα κατέβουμε εκεί κάτω να γλεντήσουμε.Ξέρουμε ότι το μαγαζί λέγεται ¨Εφήμερο¨.Δώστε μας πληροφορίες και οι διαχειριστές του φόρουμ ας το κανονίσουν να μπει στα ρεμπέτικα στέκια ,αν θέλουν,γιατί νομίζω οτι πραγματικά αξίζει.

Εφήμερο, Θεμιστοκλέους και Μεθώνης γωνία (είσοδος από Μεθώνης) Εξάρχεια, τηλ:2103841848

To καλό στο μαγαζί αυτό είναι η μουσική.
Το κακό είναι οι τιμές. Γιατί όταν υπάρχει μουσική οι τιμές είναι φυσιολογικές
Όταν δεν υπάρχει όμως.
Τώρα δεν ξέρω βέβαια αν το μαγαζί έχει καθημερινά μουσική
Εγώ ξέρω για Τρίτη Πέμπτη βράδυ και Κυριακή Μεσημέρι

Τρίτη παίζει ρεμπέτικα
Πέμπτη Σμυρνέικα
Κυριακή Παραδοσιακά.

Αυτά!

(Αντί να πατήσω παράθεση , πάτησα μπράβο!)
Υπάρχει μουσική κάθε βράδυ , (εκτός από Παρασκευή και Σάββατο) και την Κυριακή απόγευμα από 1630 μέχρι…ότι ώρα τραβάει…
Όπως λες και σύ, η μουσική είναι πολύ καλή (δεν ακούς πουθενά αυτά τα τραγούδια…), οι μουσικοί είναι πάντα πολύ καλοί, πάντα χωρίς μικρόφωνα, και το ανεπανάληπτο, που δεν το βρίσκεις αλλού, είναι η ατμόσφαιρα της παρέας που υπάρχει σ αυτό το μαγαζί.
Για όλα τα παραπάνω θεωρώ ότι οι τιμές είναι επίσης καλές ( άλλωστε δεν υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση…) :slight_smile:

έχω καιρό να πάω στο μαγαζί για αυτό και λέω για τις τιμές “εκτός προγράμματος”
Αν τώρα έβαλε κάθε μέρα μουσική τότε οι τιμές είναι πολύ λογικές.

http://www.youtube.com/watch?v=n0u1zeKR_f4
Σέ ολους τούς συνφορουμίτες, αλλά στην tountas priest ειδικά !!

Αυτό το παλικάρι λέγεται Φώτης και είναι φίλος των παιδιών που παίζουν τις Πέμπτες στο Εφήμερο.

Δυστυχώς είναι στην Αυστραλία για σπουδές…:088:

Και πλέον μέλος του Ρεμπέτικου Φόρουμ. @Vergopoulos_Fotis

Mικρός φαίνεται, αλλά είναι ωραίος και με ρεμπέτικο παίξιμο. Έτσι, να μην χάνεται το ρεμπέτικο, χαίρομαι που υπάρχουν νέοι που συνεχίζουν την παράδοση. Γενικά όμως όλοι πολύ καλοί. Α και μία ερώτηση, στην ηχογράφηση με την αμπατζή παίζει μαζί με το βιολί την μελωδία, ένα όργανο που δεν μπορώ να καταλάβω τι όργανο είναι. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει

Απορω πως τοσο καιρο δεν ειχα γινει μελος. Καλλιο αργα παρα ποτε ομως…Εκεινο το βραδυ ειχα φτιαχτει καργα με Νιαρχο. Η Τουντας-Priest ηταν εκει.χαχα μπορει να επιβεβαιωσει πως εγινα κουνουπι απο το τσιπουρο στο τελος

Γειά σου Φώτη! Όλοι φτιαχνόμαστε με Νιάρχο και τσίπουρο! Μόλις γύρισα από τα ταξίδια μου και απολαμβάνω τα βιντεάκια σου, έκτακτα! Όποτε έρθεις Αθήνα στείλε email, έχω αντιγράψει το αρχείο του Τούντα, θα το δώσω την Πέμπτη στον Έκτωρα…:slight_smile:

Ρε παιδιά έχω έρθει για αυτο το σαββατοκύριακο στην Αθήνα και θέλω να πάω σε κανα ρεμπέτικο στέκι.Έψαξα αρκετα στον οδηγό του web-master αλλα δεν κατέληξα πουθενά.Θα πάει κανείς σας σε κανα μαγαζί για σήμερα το βραδάκι? Μπορείται να μου προτείνεται εντελώς αντικειμενικά κάποιο μαγαζί για σήμερα το βράδυ? Αμα είναι να βρεθούμε στο μαγαζί και να γνωριστούμε κιόλας.Ευχαριστώ.

Καλημέρα!
Την επόμενη Παρασκευή “εγκαίνια” στο Ταβερνάκι στην Αργυρούπολή ( Όλυμπίας 6 - 8 / Αργυρούπολη), και το επόμενο Σάββατο στο Φίλεμα ! ( Καραγιώργη Σερβίας και Ρόμβης / Σύνταγμα)
:088::246: