Σπύρος Περιστέρης, Σεβνταλής

Καλησπέρα σας! Στην εισαγωγή του Σεβνταλή του Περιστέρη, ακούμε κιθάρα;;

Ναι, είναι κιθάρα. Πέρα από το ηχόχρωμα ακούγονται και οι ανοιχτές χορδές.

Ευχαριστώ πολύ! Μετά όμως, μπαίνει και μπουζούκι ή συνεχίζουν δύο κιθάρες; Την μία την ακούω ξεκάθαρα .

Ακριβώς την ίδια κιθάρα ακούω και στο ταξίμι και μετά στη μελωδία.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ!! Χμ…Συνεπώς πρόκειται για την καλύτερη κιθάρα που έχω ακούσει έως τώρα!!

2 «Μου αρέσει»

Περιστέρης είναι αυτός… Ωραία κιθάρα θα ακούσεις και από τον Σκαρβέλη στο “θα χαθώ μικρή μου” ή στο “Ερηνάκι”, καθώς και από τον Χρυσίνη στο “Πάλι μου κάνεις τον βαρύ” ή στο “Μάνα μου διώξε τους γιατρούς”.

1 «Μου αρέσει»

Δεν τις έχω προσέξει τις κιθάρες σ’ αυτά. Θα τα ξανακούσω τώρα, να τις προσέξω και αν τις καταλάβω, γιατί μπερδεύομαι πολλές φορές με την ακοή. Στον Σεβνταλή το πρόσεξα τώρα πριν από λίγο και πάλι, την ακούω σχεδόν σαν μπουζούκι :slight_smile: Ευχαριστώ θερμά, καληνύχτα!

Η αλήθεια είναι το μπουζούκι προσπαθούσε να μιμιθεί, και μάλιστα σε κάποιες ηχογραφήσεις ακούγεται “Γεια σου Σπύρο με το μπουζούκι σου” ενώ παίζει κιθάρα.
Καλή ξεκούραση!

Δεν έχει καθόλου μπουζούκι αυτό το οργανικό ?

Σε ποιο σημείο σου ακούγεται μπουζούκι;

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα! Τα ξανάκουσα!!! Δεν είχα καταλάβει ποτέ ότι ήταν κιθάρες!!

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα! Πολλοί μπερδευόντουσαν και μιλάγανε για μονόχορδα μπουζούκια, αλλά άμα έχεις παίξει με κιθάρα εποχής το καταλαβαίνεις.

3 «Μου αρέσει»

Νίκο να σου πω την αλήθεια επειδή είναι από τα ελάχιστα οργανικά που παίζω, ανέκαθεν άκουγα μπουζούκι. Ομολογώ πως ήταν έκπληξη για εμένα. Μου αρέσει που το γράφει και στο sealabs και όταν το καταχωρουσα στα στις σημειώσεις μου ούτε που πρόσεξα τις παρατηρήσεις του τραγουδιού.

Και στο Ο Σωρόπης μόνο κιθάρες παίζουνε?

1 «Μου αρέσει»

Ναι, και στον “Σορόπη” κιθάρες ακούω.

2 «Μου αρέσει»

Νομίζω όμως ότι σε αυτά του Σκαρβέλη που προανέφερες, πάλι ο Περιστέρης παίζει πρώτη φωνή/μελωδία, ενώ ο Χρυσίνης μάλλον έπαιζε ο ίδιος τις μελωδίες του. Νομίζω.

Και πιο πίσω να έπαιζε ο Σκαρβέλης, τα ντουμπλαρίσματα και οι δεύτερες που κάνει είναι πολύ εμπνευσμένα!

2 «Μου αρέσει»