σκαφος στην αρχη

λοιπον εχω ξεκινησει το σκαφος αλλα τα πραγματα δεν πανε καλα, οι δουγιες δεν καθονται καλα με αποτελεσμα να σηκωνουν σε ορισμενα σημεια ,φαινεται και με το ματι.
λιγο το καλουπι που δεν με βοηθαει ,λιγο ο τακος που δεν ειναι σωστα φτιαγμενος και πολυ η ελλειψη εμπειριας ,και να το αποτελσμα .:106:
να το χαλασω απολειεται ,θα το τελειωσω ετσι οπως παει.:slight_smile:
το καλο ειναι οτι σιγα σιγα μαθαινω ,να στραβωνω τις δουγιες,να ετοιμαζω την ψαροκολα κτλ.
βρηκα και πινεζες φελλου,1 ευρω απτο βιβλιοπολειο.
](http://imageshack.us/photo/my-images/836/sam0025kv.jpg/) Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
](http://imageshack.us/photo/my-images/440/sam0027b.jpg/) Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

φιλε αρχαριε νομιζω οτι δεν φταιει η απειρια σου αλλα η βιασυνη σου,ο τακος ειναι το πιο σημαντικο μερος του οργανου.ειδα στις φωτο πως ουτε ο τακος ουτε τα καμαρια του καλουπιου ειναι συμετρικα επομενως πως θα στρωσουν οι ντουγιες?επισης οι ακρες απο τις ντουγιες στον τακο ειναι πολυ φαρδιες,θα επρεπε να ειναι οπως της ντουγομανας.καλη συνεχεια και υπομονη!

Οι δουγιες σηκωνονται στον αερα επειδη δεν τις διαμορφωνεις σωστα!
Πρεπει να τις τρως πρωτα εσωτερικα μεχρι να πατησει τελεια η δουγα και μετα να την τρως εξωτερικα!
Ιδιαιτερα αυτο συμβαινει μετα την 3η δουγα που αρχιζει η αποτομη καμπυλη!
Επισης στον τριγωνικο τακο πρεπει να αφαιρεσεις το χωρο που θα πιασουν τα πλαιναρια και το υπολοιπο να το διαιρεσεις με τον αριθμο των δουγων. Ετσι θα βγαλεις ποσα χιλιοστα πρεπει να τελειωνουν οι δουγιες!
Και εγω στο πρωτο σκαφος που εφτιαξα αυτο το προβλημα αντιμετωπισα, βεβαια σε καλουπι τζουρα που ηταν πολυ αποτομο!
Δεν παταγαν καλα οι δουγιες γιατι δεν τις διαμορφωνα πρωτα εσωτερικα. Το ξηλωσα και το εφτιαξα απο την αρχη σωστα!

Υπομονη κι επιμονη.
Κι εγω παιδευτηκα παρα πολυ…επειδη το καλουπι μου ειχε σφαλματα και επειδη δεν ηξερα και εκανα τσαπατσουλιες.
Νομιζω οτι ο τακος σου θελει λιγο φαγωμα να ερθει σωστα με το υπολοιπο καλουπι.Πιο ομαλα.

Να’ναι καλα ο Δημητρης Ανδρεου που με συμβουλεψε γιατι ειχα πελαγωσει…εσπαγα ντουγες…δε στρωνανε…αστα να πανε.
Δες και το βιντεακι του με το τζουρα…θα βοηθησει.

τι να πω,το κακο εγινε,να το ξηλωσω δεν γινετια γιατι θα πανε χαμενες οι δουγιες και ο κοπος.
θα συνεχισω ετσι οπως παει,τις δουγες θα τις κανω πιο λεπτες στον τακο.
γενικα θα προσπαθησω αφου το ξεκινησα να το τελειωσω,δεν πειραζει ας βγουν οι δουγιες ασσυμετρες.
τα πλαιναρια μαλλον δεν θα τα βαλω καθολου,δεν εχει νοημα αλλωστε.
θα το κανω ολο με δουγιες και απο μεσα θα βαλω μια δουγα σε καθε μερια για ενισχυση ,απεξω κανονικα την κολαντζα με την προεκταση της.

θα ενημερωσω με φωτο εντος εβδομαδας.

αντε να τελειωσω να ξεκινησω το μανικο.:092:
εκει να δειτε γελια που θα ριξουμε.:019:

Τελειωνω και εγω ενα σκαφακι μπαγλαμα! Εχει μεινει η κολαντζα και τα παραπετια!
Ειναι απο τριανταφυλια και κελεμπεκι!!

Δημήτρη είναι πολύ ωραίος ο τζουράς.Να μας πεις τι κλίμακα είναι και αν έχεις κάποιο σχέδιο να μου στείλεις

Φιλε Τασο αν αναφερεσαι σε μενα, σκαφος μπαγλαμα εχω φτιαξει!!